Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Jak zdobyć pieniądze z UE? Od pomysłu do działania

Wszyscy korzystamy z rezultatów unijnych projektów w sposób pośredni lub bezpośredni. W tym drugim przypadku są dwie możliwości. Pierwsza z nich: sam (Twoja firma lub instytucja) ubiegasz się o dofinansowanie, czyli składasz wniosek i realizujesz projekt. Druga: bierzesz udział w projekcie, który jest realizowany przez np. firmę szkoleniową, urząd pracy lub inną instytucję. Fundusze Europejskie pomogą Ci osiągnąć sukces! Pamiętaj jednak, że wspierają one konkretne projekty. Zgodnie z definicją projekt jest jednorazowym działaniem, dzięki któremu realizuje się wyznaczone cele.

Dofinansowanie lub inny rodzaj wsparcia na własny projekt można dostać na bardzo różne inwestycje, dlatego przyznają je różne instytucje. By otrzymać unijne wparcie, musisz złożyć wniosek w konkretnym naborze i w odpowiednim terminie. Ocenią go eksperci, a wyniki znajdziesz na stronie internetowej instytucji ogłaszającej nabór oraz na Portalu Funduszy Europejskich.

Poniżej pokażemy Ci, jak ubiegać się o pieniądze z Funduszy Europejskich. To wcale nie takie trudne! Przeprowadzimy Cię przez wszystkie najważniejsze etapy: od pomysłu na projekt, przez przygotowania do złożenia wniosku, po rozliczenie projektu. Znajdziesz tu wiele praktycznych wskazówek. Skorzystaj z nich i przekonaj się, że Fundusze Europejskie są dla Ciebie!

Zatem od czego zacząć?

1. Określ potrzeby

Na początku najważniejszy jest pomysł. Zanim zaczniesz działać, musisz wiedzieć, na co potrzebujesz pieniędzy i jaki cel chcesz dzięki nim osiągnąć. Nie trać czasu na wertowanie opisów programów po to, by znaleźć inspirację. Największe szanse na sukces mają te przedsięwzięcia, które wynikają z potrzeb Twojej firmy lub instytucji. Wpisują się w działalność Twojego podmiotu, a także bazują na Twojej wiedzy i doświadczeniu.

Jeśli jednak poszukujesz inspiracji i chcesz zobaczyć, na co inni otrzymali wsparcie, wejdź na serwis Mapa dotacji UE. Zajdziesz tam listę wszystkich projektów dofinansowanych w Polsce z Funduszy Europejskich.

2. Oceń swoje szanse

Masz już pomysł. Ale czy Unia Europejska wesprze Cię w jego realizacji? By się upewnić, skorzystaj z Wyszukiwarki Dotacji na Portalu Funduszy Europejskich.

Najpierw musisz odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Jaki podmiot reprezentujesz?
  • W której części Polski zrealizujesz projekt?
  • Z jakiej jest on dziedziny?

Otrzymasz informację o dostępnych naborach wniosków. System przekieruje Cię do opisu naboru wniosków, z którego dowiesz się o tym, kto, na co i kiedy może uzyskać wsparcie. Sprawdź, czy Twój projekt kwalifikuje się do dofinansowania oraz czy i jaki wkład własny jest wymagany. Zobacz, jak wypełnić wniosek, a także w jaki sposób i kiedy go złożyć. Zapoznaj się z regulaminem wyboru projektów.

Wyszukiwarka Dotacji poinformuje Cię tylko o dostępnych opcjach dofinansowania. Nie wskaże naborów, które nie zostały jeszcze ogłoszone. Ale nie musisz zaglądać do Wyszukiwarki codziennie. Możesz zapisać się na newsletter. Wtedy będziesz otrzymywał informacje o naborach na wskazaną skrzynkę mailową.

Pomocy możesz szukać też w Punktach Informcyjnych Funduszy Europejskich. Wykwalifikowany konsultant udzieli Ci tutaj bezpłatnej porady. Poinformuje, w jaki sposób skorzystać z Funduszy Europejskich i kiedy są planowane nabory. Odpowie też na inne nurtujące Cię pytania.  

3. Dotacja czy pożyczka?

Fundusze Europejskie to nie tylko dotacje. Na projekt możesz także dostać, np. unijną pożyczkę lub kredyt na korzystnych warunkach. Są również dostępne instrumenty finansowe, np. fundusze kapitałowe czy poręczenia, które wesprą Twoją działalność.

Warto też zastanowić się nad realizacją pomysłu w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) w połączeniu z pieniędzmi z Unii. Może okazać się, że będzie to tańsze i da lepsze efekty. Więcej informacji znajdziesz na Platformie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

4. Zobacz, kiedy będzie nabór

Każdy nabór wniosków ma swój określony termin. Instytucje przeprowadzające nabory wniosków publikują na swoich stronach internetowych i aktualizują harmonogramy nie rzadziej niż na koniec każdego kwartału. Nabór, który Cię interesuje, będzie ogłoszony dopiero za kilka tygodni? Nic nie szkodzi, możesz już teraz ubrać swój pomysł w projekt. Zbierać potrzebne dokumenty i przygotowywać się do złożenia wniosku.

5. Przygotuj dokumenty

Wróć na chwilę do kroku pierwszego, czyli potrzeb oraz działań, dzięki którym będziesz mógł je zaspokoić. Następnie:

  • stwórz harmonogram działań,
  • oszacuj koszty i przedstaw je w formie kosztorysu,
  • dobierz zespół projektowy,
  • zastanów się, jak wypromujesz swój projekt.

Znajdź twarde argumenty, które uzasadnią, że Twój projekt jest potrzebny i użyteczny. Dopasuj optymalne działania, które doprowadzą Cię do założonego celu. Pomyśl, co zrobić, by produkty i usługi, które powstaną w trakcie projektu, miały najwyższą jakość. I co bardzo ważne, działania były efektywne kosztowo. Pamiętaj, że nie ma jednej, uniwersalnej metody planowania projektów, bo każdy z nich jest inny i ma swoją specyfikę.

6. Złóż wniosek

Jeśli nabór wniosków jest już ogłoszony, przeanalizuj dokładnie jego dokumentację. Jeszcze raz upewnij się, że Twój projekt wpisuje się w założenia danego naboru. Koniecznie zapoznaj się z instrukcją wypełniania wniosku i postępuj zgodnie z nią. Pamiętaj, że wniosek wypełniasz w specjalnym systemie informatycznym. Nie ma potrzeby dostarczania papierowych wersji dokumentów.

Złożyłeś już wniosek? Uzbrój się w cierpliwość, bo teraz trafi on do oceny. Jeśli projekt spełnia w wystarczającym stopniu kryteria wyboru projektów, to odpowiednia instytucja podejmie decyzję, że może on dostać unijne wsparcie. Często zdarza się jednak, że eksperci proszą o dodatkowe wyjaśnienia czy też dosłanie jakichś informacji lub dokumentów. Bądź na to przygotowany.

7. Podpisz umowę

Twój wniosek otrzymał ocenę pozytywną i pomysł został zakwalifikowany do udzielenia wsparcia? Gratulujemy! Teraz czas na podpisanie umowy. Wcześniej jednak musisz zgromadzić potrzebne załączniki. Ich dokładna lista znajduje się w regulaminie wyboru projektów. Może też przedstawić Ci ją instytucja, do której złożyłeś wniosek.

8. Realizuj projekt

Projekt realizuj zgodnie z założeniami przedstawionymi we wniosku. Przestrzegaj też powszechnie obowiązujących zasad dotyczących unijnych projektów. Twoim partnerem w realizacji i rozliczaniu projektu będzie instytucja, z którą podpiszesz umowę. Razem z zamknięciem i rozliczeniem projektu rozpoczyna się okres jego trwałości. Co to oznacza? Od tego momentu liczy się czas, kiedy musisz utrzymać zakładane efekty projektu. Przykładem tego może być wskazany w dokumentacji poziom zatrudnienia pracowników. Długość okresu trwałości zależy od tego, jaki podmiot reprezentujesz. Zwykle trwa on od 3 do 5 lat.