Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Sukcesja firm

Jeśli od wielu lat prowadzisz firmę, ale zaczynasz już myśleć o odpoczynku i o tym, że kiedyś przyjdzie czas, kiedy ktoś powinien Cię zastąpić, albo po prostu zdajesz sobie sprawę z faktu przemijania, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Sukcesja to, ogólnie mówiąc, przekazanie wiedzy, władzy, własności i wartości. Dotyczy ona zarówno zmian formalnych i prawnych w firmie, organizacyjnych, ale też zmian natury psychologicznej (np. zaakceptowanie przez właściciela przekazującego firmę swojemu następcy tego, że nie będzie miał już decydującego głosu w sprawach firmy, którą założył).

To trudny proces, który, niewłaściwie przeprowadzony, może doprowadzić do upadku firmy. W Polsce, w najbliższych latach, sukcesja będzie jednym z najpoważniejszych wyzwań, przed którymi stanie duża część firm rodzinnych.

O powodzeniu procesu sukcesji decyduje zarówno wybór i właściwe przygotowanie sukcesora, czyli następcy, jak i gotowość właściciela do przekazania firmy swojemu następcy. Ważne jest, aby właściciel w odpowiednim czasie wycofał się z firmy, dając nowemu pole do działania.

Temat jest bardzo złożony, bo oprócz kwestii, których można się nauczyć, dotyczy kwestii odpowiedniego nastawienia, postawy i charakterów uczestników procesu. Dlatego już na etapie planowania i dalej w procesie przeprowadzania sukcesji niezwykle istotne jest profesjonalne wsparcie od strony zarówno prawnej i organizacyjnej, ale też zbadania sytuacji w firmie, wskazania potencjalnych szans i zagrożeń, ustalenia planu działania.

Obecnie realizowane są projekty szkoleniowo-doradcze, których zadaniem jest pomoc w odpowiednim przeprowadzeniu sukcesji. Jeśli temat Cię zainteresował i uważasz, że powinieneś dowiedzieć się więcej na ten temat skontaktuj się na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego z Ośrodkiem Doradztwa i Treningu Kierowniczego ul. Jana Heweliusza 11 80-890 Gdańsk, tel.: 58 326 24 00, e-mail: oditk@oditk.pl, który realizuje projekt: „Sukcesja z sukcesem”. Więcej na stronie projektu.

Już niebawem dla przedsiębiorców z województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego PM Doradztwo Gospodarcze będzie realizowało projekt: „Przez sukcesję z Przewodnikiem” Więcej informacji pod nr tel.: 12 395 74 00, e-mailem: biuro@pmdg.pl lub na stronie projektu.

Tam zdobędziesz wszelkie informacje, w jaki sposób można otrzymać wsparcie i w jakiej formie.

Od stycznia na terenie województw: łódzkiego, opolskiego, śląskiego rusza kolejny projekt. Realizowany będzie przez QS Zurich Sp. z o. o. pn: „Sukcesja firm rodzinnych sektora MMSP z obszaru województwa łódzkiego, opolskiego i śląskiego”.

Kolejne projekty dla przedsiębiorców pozostałych województw będą otwierały się w terminie późniejszym.

***

25 listopada weszła w życie ustawa u sukcesji. Więcej informacji o ustawie oraz poradnik na temat sukcesji na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.