Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Zmieniamy Wielkopolskę: Żłobki dla maluchów, by rodzice mogli się rozwijać (film)

W Wieleniu w północnej części Wielkopolski - jeszcze do niedawna w ogóle nie było tu żłobka, a to oznaczało problemy dla mieszkańców. Rodzice musieli zatrudniać nianie lub namawiać dziadków, by zaopiekowali się wnukami. Część rezygnowała także z dalszej pracy i rozwoju osobistego kosztem zapewnienia opieki nad własnym dzieckiem.

Siedem złotych dziennie

To zmieniło się dzięki Funduszom Europejskim – budowa nowoczesnego żłobka w Wieleniu została dofinansowana kwotą 1,6 mln zł. Powstał on w bezpośrednim sąsiedztwie lokalnego przedszkola i zapewnia opiekę dla 32 dzieci z okolicy. W środku znajdują się dwie duże sale dla dzieci, przestronny korytarz, kuchnia i zaplecze dla pracowników. Wszystko to bardzo się opłaca, bo rodzice dzięki wsparciu z Unii płacą jedynie 7 zł dziennie za opiekę nad dzieckiem.

Na szczęście takich inwestycji jest więcej. Wszystko po to, by przywrócić młodych rodziców na rynek pracy i zapewnić im upragnioną opiekę nad dzieckiem. To pozwala rozwijać się zawodowo i świetnie łączyć życie prywatne z pracą. Na wsparcie aktywności zawodowej osób wyłączonych z rynku pracy z powodu opieki nad małymi dziećmi z Funduszy Europejskich przeznaczono już ponad 44 mln zł. Znaczenie działań w zakresie zapewnienia dostępu do opieki nad dziećmi do lat 3 szczególnie podkreślono w Strategii Europa 2020.

To nie luksus

Z kolei z puli unijnej (WRPO 2014+) będącej w dyspozycji Zarządu Województwa Wielkopolskiego na ten cel łącznie przeznaczono już 144 mln zł. Wszystko po to, by docelowo w regionie stworzyć 5000 miejsc w żłobkach dla najmłodszych, bo zdaniem ekspertów dostęp do opieki w żłobkach to nie powinien być luksus, ale standard. Niedobór miejsc w żłobkach powoduje niesamowitą presję i ogromny stres. Bardzo trudno wymyślić rodzicowi dobry plan na to, żeby móc pracować. To aktywność, która jest bardzo podstawowa i niezbędna, a o której wykonywanie musimy w tym przypadku powalczyć - zauważa psycholog Natasza Chmielewska-Mazurek.Więcej na temat przywracania rodziców na rynek pracy oraz opieki nad dziećmi z Funduszami Europejskimi w tle, w najnowszym odcinku magazynu unijnego „Zmieniamy Wielkopolskę” 

Zmieniamy Wielkopolskę - odc. 35