Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Zdrowie, bezpieczeństwo, edukacja, rozrywka – wszystko z myślą o dzieciach!

Początek czerwca zawsze znaczy to samo – na pierwsze miejsce wskakują tego dnia dzieci. Tymczasem Program Infrastruktura i Środowisko myśli o najmłodszych na co dzień. Wiele projektów realizowanych z funduszy unijnych powstaje z myślą o nich.

Bądźcie zdrowi!

Katowice, Łódź, Lublin, Olsztyn, Warszawa, Rabka-Zdrój. To między innymi w tych miastach fundusze unijne POIiŚ wsparły szpitale pediatryczne. W specjalistyczne placówki POIiŚ inwestuje od kilkunastu lat. Pomaga to podnosić standardy leczenia, doposażać oddziały w specjalistyczny sprzęt medyczny, a także poprawiać komfort małych pacjentów, którzy trafiają pod opiekę specjalistów.

W sam raz na tegoroczny Dzień Dziecka, bo z końcem maja, zakończył się projekt „Wsparcie infrastruktury Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie poprzez przebudowę oraz doposażenie Bloku Operacyjnego, Działu Sterylizacji, Dezynfekcji oraz Stacji Łóżek i Zakładu Diagnostyki Obrazowej". Z POIiŚ szpital otrzymał 17 mln zł dofinansowania unijnego. Dzięki temu udało się doposażyć kilka oddziałów: Chirurgii, I Ortopedii, II Ortopedii, Otolaryngologii. Część pomieszczeń szpitala zostało przebudowanych, w tym Blok Operacyjny.

Kilka centrów urazowych dla dzieci również zostało dofinansowanych z funduszy unijnych POIiŚ. Jedno z nich działa już w Lublinie, kolejne w Katowicach, Białymstoku, Wrocławiu czy Gdańsku. Wszystkie wyposażone są w nowoczesną aparaturę medyczną. Działają przy nich lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Miłej zabawy!

Dzięki działalności POIiŚ w sferze kultury, całe rodziny mają dostęp do szerokiej oferty muzeów, filharmonii, teatrów. Dzieciom szczególnie polecamy np. toruńskie Minikoperniki (na projekt „Adaptacja budynków zlokalizowanych przy ul. W. Łokietka w Toruniu na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, instytucji kultury prowadzącej innowacyjną edukację w regionie kujawsko-pomorskim” przeznaczyliśmy z POIiŚ ponad 12,3 mln zł). W Łodzi zwróćcie uwagę na Centrum Nauki i Techniki, czyli EC1 (projekt „Aranżacja i wykonanie ekspozycji i wyposażenia Centrum Nauki i Techniki w Łodzi” otrzymał prawie 18,4 mln zł dofinansowania z POIiŚ). Na Podkarpaciu koniecznie odwiedźcie dawny dworzec PKP w Krośnie, w którym w tej chwili działa Etnocentrum (projekt „Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej otrzymał wsparcie w wysokości 13,5 mln z POIiŚ).

Zachęcamy do szukania atrakcji dla młodszej (ale nie tylko!) części rodziny na świeżym powietrzu. Tutaj również POIiŚ ma wiele do zaoferowania. Słyszeliście o projekcie Skansenova („SKANSENOVA - systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu” z ok. 8,8 mln zł dofinansowania POIiŚ)? To coś dla podróżników – rozsiany jest bowiem na obszarze woj. małopolskiego, zapraszając m.in. do Nowego Sącza, Tarnowa, Wygiełzowa i Zubrzycy Górnej. Miejsca na ciekawe spacery znaleźć można także w królewskich i pałacowych ogrodach – przy Zamku Królewskim w Warszawie i na Wawelu lub w warszawskich Łazienkach Królewskich, ogrodach w Wilanowie czy Zamku w Łańcucie.

Uwaga, pociąg!

Ale pamiętajcie o bezpieczeństwie! Wycieczki z dziećmi są fajne, jeśli wracamy z nich cali i zdrowi – wszyscy. Stąd pomysł na kampanię edukacyjną Kolejowe ABC. Kampania prowadzona jest na terenie całej Polski, w przedszkolach i szkołach. Jej zadanie jest bardzo ważne – propagowanie zasad bezpieczeństwa i wzorców związanych z bezpiecznym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Poza zajęciami z dziećmi, w przestrzeni publicznej i w mediach obecne są spoty informacyjno-edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu pasażerów. POIiŚ wspiera kampanię dofinansowaniem w wysokości prawie 23,5 mln zł.

Udanego Dnia Dziecka, drogie dzieci (i małe, i zupełnie dorosłe)!