Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Zdigitalizowany Chopin

Kolaż zdjęć z projektu Zdigitalizowany Chopin

Nazywany poetą fortepianu, Fryderyk Chopin jest jednym z najsłynniejszych kompozytorów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Niedługo jego dziedzictwo stanie się dostępne na wyciągnięcie myszki. Prace nad jego digitalizacją podjął Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

W cyfrowym archiwum królować będzie – to oczywiste – muzyka. Znajdą się w nim zapisy wszystkich utworów Chopina, archiwów Konkursów Chopinowskich oraz festiwalu „Chopin i jego Europa”.

Wielbicieli jego kompozycji czeka jednak dodatkowa gratka! Instytut planuje udostępnić partytury w różnych wersjach, na bazie różnych źródeł (w tym pierwodruków). Zaawansowana wyszukiwarka pozwoli na znajdowanie utworów nie tylko na podstawie tytułu, ale i np. fragmentu melodii.

W dobie pandemii wszyscy przekonaliśmy się, jak potrzebny i ważny jest zdalny dostęp do dóbr kultury. Naukowcy, studenci czy po prostu melomani i chopinolodzy będą mogli on-line przeczytać  też czasopisma, archiwalia czy monografie naukowe, poświęcone ich ukochanemu kompozytorowi.

Taką jakość i skalę digitalizacji umożliwiły Fundusze Europejskie, a konkretnie pieniądze z Programu Polska Cyfrowa.

Więcej o tym projekcie przeczytasz na stronie.

Znajdziesz tam zdjęcia i krótki film, w którym o tym projekcie opowiada dr Marcin Konik z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

A jeśli jesteś ciekawy innych innowacji – niekoniecznie tych cyfrowych – które powstały przy udziale Funduszy Europejskich, odwiedź zakładkę "Polskie innowacje - krok w przyszłość"! Prezentujemy na niej aż 50 różnych projektów!

Program Polska Cyfrowa

Program Polska Cyfrowa wspiera budowanie cyfrowych kompetencji Polaków, tworzenie przyjaznej dla obywatela e-administracji, a także procesy digitalizacji dóbr kultury. Więcej o programie przeczytasz na www.popc.gov.pl.