Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Umowa Partnerstwa pod okiem ekspertów

 

Czym jest Komitet i kto uczestniczy w jego pracach?

Komitet to gremium, które będzie koordynować realizację wszystkich programów ujętych w Umowie Partnerstwa i sprawdzać czy wsparcie unijne przynosi oczekiwane efekty. Komitet podjął już pierwsze decyzje. W skład komitetu wchodzą przedstawiciele rządu, samorządów oraz partnerów społecznych i gospodarczych (m.in. organizacji pozarządowych, zrzeszeń przedsiębiorców). Każdą ze stron reprezentuje 1/3 członków komitetu. Jego przewodniczącym jest minister właściwy ds. rozwoju regionalnego (Mnister Infrastruktury i Rozwoju), a zastępcami przedstawiciele Ministerstw Infrastruktury i Rozwoju, Gospodarki oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W pracach komitetu uczestniczą też obserwatorzy oraz zaproszeni goście, w tym przedstawiciele Komisji Europejskiej, którzy mają głos doradczy. Komitet przedstawia opinie lub rekomendacje w formie uchwał. Gremium to będzie spotykać się co najmniej raz w roku, aby oceniać postęp w realizacji postanowień Umowy Partnerstwa.

Zdjęcie z prac Komitetu: minister Wasiak oraz Piechociński

Pierwsze posiedzenie

Wystąpienia otwierające pierwsze posiedzenie komitetu wygłosili przedstawiciele wszystkich stron wchodzących w jego skład oraz reprezentanci Komisji Europejskiej. Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak podkreśliła, że nowa perspektywa stawia przed Polską jeszcze większe wymagania niż poprzednia.  

"- Nacisk położymy na wsparcie prac badawczo-rozwojowych, innowacji, cyfryzacji, konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw i niskoemisyjność. Absolutnie kluczowe będzie badanie efektów inwestowania funduszy. Jesteśmy do tego przygotowani – mamy spójny system wskaźników"

  – powiedziała minister.

Wicepremier Piechociński dodał, że inwestowanie środków unijnych należy oprzeć  na dobrym planowaniu i myśleniu strategicznym:

"– Komitet będzie w najbliższych latach miejscem dla takiej strategicznej refleksji."

Z kolei przedstawiciel Komisji Europejskiej Nicola de Michelis (dyrektor DG Regio) ocenił, że 3 elementy są konieczne dla osiągnięcia zakładanych celów przy wsparciu funduszy UE – koordynacja pomiędzy środkami unijnymi i krajowymi, stałe monitorowanie postępów oraz utrzymanie kierunków wskazanych w dokumentach strategicznych. Na konieczność elastyczności w pracach Komitetu i szybkiego reagowania na zmieniające się otoczenie zwrócił uwagę działający w sektorze pozarządowym Jakub Wygnański. Podkreślał także, że komitet powinien pilnować przestrzegania kluczowych zasad przy wdrażaniu funduszy europejskich, m.in. zasady partnerstwa. O wyzwaniu stojącym przed władzami województw i ich odpowiedzialności mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

"– Programy regionalne to wehikuł, napęd rozwojowy, który pomoże nam przenieść się na poziom lepiej rozwiniętych regionów Europy "

– stwierdził.

zdjęcie prelegentów. Za stołem prezydialnym: minister Wasiak, Piechociński, Sługocki

Decyzje Komitetu

Komitet podjął pierwsze decyzje:

  • pozytywnie zaopiniował opracowany w MIiR projekt Strategii komunikacji polityki spójności na lata 2014-2020,
  • przyjął Agendę działań na rzecz równości szans i niedyskryminacji w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020.

Strategia komunikacji wskazuje cele i sposoby informowania o funduszach, natomiast Agenda ma charakter ramowego planu, wskazującego kierunki i zakres działań, które będą podejmowane na rzecz podnoszenia świadomości i wiedzy z zakresu równości szans (w tym w szczególności niedyskryminacji osób z niepełnosprawnościami i równości szans kobiet i mężczyzn) wśród podmiotów zaangażowanych w realizację funduszy unijnych. Opracowanie agendy wynika z wymogów postawionych państwom członkowskim przez Komisję Europejską.

Posiedzenie Komitetu ds. Umowy Partnerstwa odbyło się 22 kwietnia 2015 r. w Warszawie.