Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Tam, gdzie biegnie pogranicze

Po lewej zielony napis: pogranicze polsko-słowackie startuje z mnóstwem atrakcji, po prawej zdjęcie biegnącej kobiety

Polsko-słowackie pogranicze ma wyjątkowe walory przyrodnicze i kulturowe. Ze środków programu Interreg Polska-Słowacja są finansowane projekty, atrakcje i wydarzenia, które wydobywają ten potencjał. Najważniejszą ideą programu jest ochrona, promocja i rozwój dziedzictwa regionu.

Polsko-słowackie pogranicze przeżywa dziś prawdziwy rozkwit. Duża w tym zasługa wsparcia, jakim są Fundusze Europejskie. Współpraca transgraniczna obu państw wpływa korzystnie na cały region przygraniczny. Powstają bardzo atrakcyjne punkty turystyczne o wysokich walorach przyrodniczych i kulturowych. Ciekawe i niezwykle wartościowe projekty programu Interreg Polska-Słowacja udowadniają, że dobra współpraca nie zna granic.

Bieg 7 Dolin – VisegRun with Interreg PL-SK, czyli górskie wyzwanie dla ambitnych

Festiwal Biegów Górskich w Krynicy (obecna nazwa Tauron Festiwal Biegowy) to popularna impreza plenerowa w Polsce. W sobotę, 7 września, w ramach Festiwalu, odbędzie się Bieg 7 Dolin – VisegRun with Interreg PL-SK. Jego trasa liczy 35 km. Rozpocznie się w malowniczym słowackim Mniszku, a skończy na krynickim deptaku. Program Interreg Polska-Słowacja jest jednym z partnerów biegu.

Trasa jest certyfikowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Biegów Terenowych i nie należy do najłatwiejszych. Mimo to startować mogą również osoby, które dopiero zaczynają uprawiać bieganie górskie. Oczywiście niezbędna jest kondycja i odpowiednie przygotowanie. Uczestnicy zmierzą się z licznymi podbiegami, zbiegami i możliwymi na trasie wiatrołomami. Bieg jest eliminacją do Ultra-Trail du Mont-Blanc, jednego z najtrudniejszych ultramaratonów terenowych w Europie. Poznaj szczegóły trasy

Na zdrowie! Polsko-słowackie partnerstwa dla rekreacji, turystyki i zdrowia

To wydarzenie to nie tylko bieg i nagrody dla najlepszych. Ci, którzy nie zdecydują się na bieg górski, mogą wziąć udział w imprezie plenerowej 8 września. Będą na niej stoiska informacyjno-wystawiennicze. Odbędzie się m.in. debata z udziałem mediów, piknik, poczęstunek popularyzujący tradycje kulinarne pogranicza. Nie zabraknie też gier i zabaw dla najmłodszych. Wszystkie atrakcje przygotowano we współpracy polsko-słowackiej z myślą o mieszkańcach z obu stron granicy oraz o szerokiej publiczności.

Ramowy program biegu i towarzyszącego mu wydarzenia pod hasłem: Na zdrowie! Polsko-słowackie partnerstwa dla rekreacji, turystyki i zdrowia można przejrzeć na stronie programu Polska-Słowacja

Góry bez granic i sieć szlaków prowadzących prosto do celu

Na to turyści i entuzjaści gór czekali wiele lat! Mowa o powstającym w ramach programu Interreg Polska-Słowacja projekcie Góry bez granic – integracja sieci szlaków w transgraniczny produkt turystyczny. Jego główna idea to synchronizacja i połączenie szlaków górskich na pograniczu Polski i Słowacji.

Szlaki turystyczne po obu stronach granicy zostaną zmodernizowane. Będą też powiązane z lokalnymi atrakcjami przyrodniczymi i kulturowymi tak, by razem stanowiły jedną spójną sieć. Realizatorzy wzbogacą i ozdobią małą infrastrukturę, a dodatkową atrakcją w Tatrach Słowackich będą via ferraty, czyli szlaki turystyczne w wyższych partiach gór wyposażone dla asekuracji w stalowe łańcuchy. Co jeszcze oferuje projekt? Na przykład ujednolicenie oznakowania na trasach, czy dwujęzyczny portal ze szczegółowymi opisami pogranicza. Jest też dokładna, cyfrowa mapa szlaków – do pobrania w bezpłatnej aplikacji. Ułatwia przemieszczanie się w obie strony przez granicę i planowanie wycieczek tak, by nie przegapić po drodze żadnej atrakcji.

Projekt jest kompleksowy i obejmuje górskie szlaki turystyczne, które biegną wzdłuż całej granicy polsko-słowackiej. Nowe możliwości korzystania z tras i lokalnych usług turystycznych z pewnością ucieszą wszystkich miłośników górskich wędrówek. Ale wymiernych korzyści jest więcej! Na lepszym zarządzaniu ruchem i prowadzeniu tras zyska też środowisko naturalne oraz, tak ważna dla ekosystemu, bioróżnorodność. Więcej na temat projektu

  • Góry bez Granic. Fot. Natalia Figiel / Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

    Góry bez Granic. Fot. Natalia Figiel / Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

  • Góry bez Granic. Fot. Natalia Figiel / Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

    Góry bez Granic. Fot. Natalia Figiel / Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

  • Góry bez Granic. Fot. Natalia Figiel / Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

    Góry bez Granic. Fot. Natalia Figiel / Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

Rowerem przez góry, czyli malownicze ścieżki Aquavelo

Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Spływ meandrującą rzeką to znana atrakcja Pienin. Biorąc w nim udział, można podziwiać widoki, jakich ujrzeć gdzie indziej nie ma szans. Nie każdy jednak wie, że trasę wzdłuż Dunajca można także pokonać pieszo lub na rowerze. Malownicza 9-kilometrowa ścieżka zaczyna się w Szczawnicy i biegnie na Słowację, do Czerwonego Klasztoru. Po drodze uwagę przyciągają urokliwe zakątki, skały przełomu Dunajca, tratwy prowadzone przez flisaków, słynny szczyt Sokolica i wreszcie niezapomniany widok na Trzy Korony. To trzeba zobaczyć!

Ścieżka jest odnowiona dzięki unijnym środkom z programu Interreg. Wchodzi w skład zintegrowanej sieci ścieżek Aquavelo oznaczonych tytułem: Uzdrowiska pogranicza polsko-słowackiego jako rozpoznawalny w skali Europy obszar realizacji turystyki zdrowotnej – etap I – budowa pętli rowerowej łączącej miejscowości uzdrowiskowe Doliny Popradu.

Ścieżka rowerowa Aquavelo

Trasy Aquavelo (zobacz pełną mapę tras) pokochają nie tylko amatorzy pieszych czy rowerowych wycieczek, lecz także biegacze. Mają oni do dyspozycji 20 km trasy biegu Chyża Durbaszka. Trasa prowadzi przez Rezerwat Białej Wody do Bacówki Na Obidzy, która jest jednym z przystanków Mistrzostw Polski w Długodystansowych Biegach Górskich rozgrywanych w cyklu Biegi w Szczawnicy. Szczegóły projektu

Górskie szlaki, ścieżki, trasy – krótko mówiąc: co kto lubi

Polsko-słowackie pogranicze ożywa i rozkwita na naszych oczach. A kto go jeszcze nie widział, ma szansę podziwiać jego malownicze piękno w sposób, jaki mu odpowiada najbardziej. Na przykład pieszo, na rowerze albo... biegiem!

 Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, flaga RP, flaga Unii

 Kampania współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020