Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Sprzęt z uczelni medycznych trafi do szpitali leczących osoby zarażone koronawirusem

Respiratory, defibrylatory, aparaty tlenowe – to sprzęt, który w ostatnich latach kupiły uczelnie medyczne za fundusze unijne na potrzeby szkolenia studentów. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Minister Zdrowia uzgodnili, że zostanie wykorzystany do ratowania zdrowia i życia chorych na COVID-19.

Grafika dekoracyjna

Z funduszy unijnych na lata 2014-2020 (Program Wiedza Edukacja Rozwój) uczelnie medyczne tworzyły centra symulacji medycznej, czyli miejsca, w których studenci mogli rozwijać swoje praktyczne umiejętności. Elementem tego typu projektów był zawsze zakup nowoczesnego sprzętu na potrzeby kształcenia przyszłych lekarzy. Takie wyposażenie mają uczelnie między innymi we Wrocławiu, Katowicach, Bydgoszczy, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Lublinie, Białymstoku, Olsztynie, Łodzi i Warszawie.

"W tej chwili szkoły medyczne nie pracują. Wspólnie z ministrem Szumowskim podjęliśmy decyzję, że urządzenia z centrów symulacji medycznej będzie można wykorzystać w szpitalach na potrzeby leczenia osób zarażonych koronawirusem. Przepisy unijne tego nie" – tłumaczy minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 Szefowa MFiPR dodaje, że obecnie zbierane są informacje od uczelni co mogą przekazać szpitalom.

"W tej chwili mamy 108 sztuk sprzętu medycznego, w tym 14 respiratorów, ale informacje cały czas spływają. Najbardziej cieszylibyśmy się gdyby w tej trudnej sytuacji dodatkowy sprzęt nie był potrzebny, ale w razie czego możemy użyć go w każdej chwili" – mówi Jarosińska-Jedynak.

To niejedyne ułatwienie w obszarze funduszy europejskich dla służby zdrowia w trakcie pandemii koronawirusa. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało w poniedziałek marszałków województw, że uzgodniło z Komisją Europejską odstępstwa od dotychczasowych zasad stosowanych przy finansowaniu z UE projektów z sektora zdrowia. Inwestycji, które mają pomóc w walce z koronawirusem, nie będzie trzeba już uzgadniać na forum Komitetu Sterującego, nie ma też konieczności stosowania map potrzeb zdrowotnych. To znacznie przyspieszy ich realizację.