Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Sprawdź czerwcową ofertę konkursów dla przedsiębiorców

Jesteś przedsiębiorcą i myślisz o rozwoju firmy? Zobacz, jak mogą Ci w tym pomóc Fundusze Europejskie. W czerwcu czekają na Ciebie konkursy m.in. na prace badawczo-rozwojowe, tworzenie innowacyjnych produktów i nowego wzornictwa czy inwestycje z zakresu efektywności energetycznej.  

Wsparcie dla MŚP

Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców czerwiec to kolejna szansa na pozyskanie dofinansowania unijnego na rozwój własnej firmy. Aż 60 konkursów oferują programy regionalne. W tym miesiącu wszystkie województwa mają ofertę dla przedsiębiorców. 

Najwięcej konkursów, bo aż 11 trwa aktualnie w województwie podlaskim. 7 w mazowieckim, natomiast po 5 konkursów aadresowanych do firm jest w województwach zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i śląskim.

Czerwcowa oferta dla przedsiębiorców w programach regionalnych jest naprawdę bogata. Mogą oni ubiegać się o dofinansowanie na wsparcie projektów m.in. z zakresu energii odnawialnej, efektywności energetycznej, niskoemisyjnego transportu zbiorowego, ale także na wsparcie działalności B+R, na projekty związane z ekspansją gospodarczą MŚP, na rozwój doradztwa edukacyjno-zawodowego, na wsparcie projektów związanych z wprowadzaniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług, na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach czy na ochronę zdrowia.

Ponadto spośród 7 nowych naborów z programów ogólnopolskich, aż 5 adresowanych jest do przedsiębiorców działających na terenie całego kraju, a 2 nabory do właścicieli firm działających w Polsce Wschodniej.

Unijna oferta będzie skierowana na projekty wspierające samodzielne prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w firmie. Jeden z konkursów będzie dedykowany wyłącznie firmom z regionów słabiej rozwiniętych (spoza Mazowsza), prowadzących innowacyjne projekty na mniejszą skalę. O dotacje unijne na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe będą się mogły również starać  przedsiębiorstwa w konsorcjum z jednostkami naukowymi.

Na wsparcie unijne mogą liczyć także przedsiębiorcy planujący zakup usługi polegającej na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii lub nowego projektu wzorniczego.

Ponadto przypominamy, że cały czas można uzyskać dofinansowanie w zakresie ochrony własności przemysłowej. Dotację można przeznaczyć m.in. na pokrycie kosztów związanych z uzyskaniem ochrony własności przemysłowej (opłaty urzędowe, tłumaczenia, przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego). Może ona sfinansować również wstępne orzeczenie o zdolności patentowej wynalazku czy zdolności ochronnej wzoru użytkowego.

Specjalna oferta dla Polski Wschodniej

Dodatkowo firmy prowadzące działalność na terenie województwa podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego lub podlaskiego mogą pozyskać fundusze na stworzenie innowacyjnych produktów, poprzez wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych. Dostępne będą również środki dla przedsiębiorców, którzy chcą wdrożyć strategię wzorniczą w swojej firmie (II Etap działania). Dotyczy to jednak tych firm z terenów Polski Wschodniej, które opracowały już taką strategię w I Etapie działania.

 

Więcej szczegółów

Szczegółowe informacje o wszystkich trwających naborach w ogólnopolskich programach znajdziesz w zestawieniu (XLSX 21 KB).

Informacje o konkursach dotyczących regionalnych programów dostępne są w poniższym zestawieniu (XLS 208 KB).     

Jeśli jesteś zainteresowany konkretnym konkursem i chciałbyś uzyskać dodatkowe informacje na jego temat, skontaktuj się osobiście, telefonicznie lub emailowo z właściwą instytucją organizującą konkurs lub Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich.

Pracownicy i konsultanci udzielą Ci szczegółowych informacji na jego temat lub innych interesujących Cię  form wsparcia.  

Za miesiąc kolejne informacje o nowych naborach unijnych dla przedsiębiorców! Zapraszamy do śledzenia strony.