Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

RegioStars Awards 2018 – głosuj na projekty z udziałem polskich partnerów!

3 lipca rozpoczęło się głosowanie w konkursie RegioStars 2018 na najciekawsze inicjatywy dotyczące rozwoju regionalnego w Europie. Wśród 21 najbardziej oryginalnych i innowacyjnych przedsięwzięć dofinansowanych z Funduszy Europejskich znalazły się dwa projekty realizowane z udziałem polskich partnerów.

Beneficjenci konkurowali w 5 kategoriach:

  • Wspieranie inteligentnej transformacji przemysłowej;
  • Osiąganie zrównoważonego rozwoju poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla;
  • Tworzenie lepszego dostępu do usług publicznych;
  • Sprostanie wyzwaniom związanym z migracją;
  • Temat roku 2018: Inwestowanie w dziedzictwo kulturowe.

Projekt Zdrowie jest najważniejsze – profilaktyka zdrowotna mieszkańców gmin Kętrzyn i Oziorsk został zauważony w kategorii „Tworzenie lepszego dostępu do usług publicznych”. Z kolei projekt Torfowiska wysokie – europejski unikat polsko-słowackiego pogranicza wyłoniono w kategorii „Temat roku 2018: Inwestowanie w dziedzictwo kulturowe”.

Pierwsze z przedsięwzięć było realizowane wspólnie przez gminę Kętrzyn (polski partner wiodący) i okręg miejski Oziorsk (partner rosyjski) ze środków programu Litwa – Polska- Rosja 2007–2013. Partnerska współpraca dotyczyła poprawy zdrowia mieszkańców oraz wzrostu dostępności usług medycznych. W ramach projektu zachęcano do zdrowego odżywiania i do badań profilaktycznych. Zakupiono i odnowiono sprzęt medyczny dla lokalnych centrów medycznych i szkolnych gabinetów pielęgniarskich.

Drugi z wyróżnionych projektów jest realizowany przez gminę Czarny Dunajec (polski partner wiodący) oraz słowackiego partnera – Oravske Muzeum Pavla Orszagha Hviezdoslava v Dolnom Kubine, ze środków programu Interreg Polska – Słowacja 2014–2020. Ze względu na wyjątkowość torfowisk w skali europejskiej, na polsko-słowackim pograniczu powstają 2 muzea przyrodnicze z multimedialnymi ekspozycjami. Jedna placówka jest tworzona w drewnianym historycznym budynku w Chochołowie w Polsce, a druga w renesansowej plebanii na dziedzińcu Zamku Orawskiego na Słowacji. Dodatkowo, do muzeów i torfowisk poprowadzono ścieżki pieszo-rowerowe, powstały również 2 miejsca odpoczynku. Jednym z nich jest odrestaurowany stuletni wagon kolejki wąskotorowej.

Opisy wszystkich finałowych projektów znajdują się na stronie Komisji Europejskiej. Tam też możesz oddać swój głos na najciekawsze inicjatywy. Głosowanie trwa do 7 października 2018 roku.

Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali 9 października br. w Brukseli w trakcie Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. Finaliści zostaną zaproszeni na ceremonię i otrzymają certyfikat oraz medal, a projekty finałowe znajdą się w broszurze wydanej przez Komisję Europejską oraz w bazie najlepszych praktyk publikowanej na stronie InfoRegio.  

Zachęcamy do udziału w głosowaniu!