Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Projekty Interreg na wystawach „Europe can be more… thanks to Cohesion Policy”

Podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli, który potrwa do 10 października 2019 roku, będzie można obejrzeć efekty polityki spójności, w tym przedsięwzięć Interreg.

„Europe can be more…” to największa kampania promocyjna Europejskiego Tygodnia. Jest ona organizowana wspólnie z 9 państwami, które razem z Polską obchodzą 15. rocznicę wejścia do Unii Europejskiej. Podczas kampanii będzie można spotkać się z wizjonerami i wynalazcami, zobaczyć innowacyjne prototypy i produkty, stanowisko Virtual Reality, obejrzeć filmy i zdjęcia projektów z 10 państw członkowskich, wysłuchać recitali muzyki Fryderyka Chopina, zagrać w bijącą rekordy popularności grę komputerową „Wiedźmin”.

Program Interreg będą reprezentować projekty: RareScreen, BaltSe@nioR, FabLabNet oraz estońsko–łotewski projekt dotyczący pozytonowej tomografii emisyjnej.

RareScreen dotyczy wczesnej diagnostyki i leczenia genetycznie uwarunkowanych chorób rzadkich u noworodków. Dzięki transgranicznej współpracy polsko–niemieckiej został poszerzony zakres diagnozowanych dysfunkcji metabolicznych i innych chorób u najmłodszych pacjentów. Projekt jest dofinansowany z programu Interreg Meklemburgia–Pomorze Przednie–Brandenburgia–Polska.

Projekt RareScreen

Fot. Monika Libera, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Z kolei BaltSe@nioR promuje świadomość i konieczność podnoszenia komfortu i poziomu bezpieczeństwa dla seniorów. Pokazuje też, że tworzenie produktów odpowiadających potrzebom seniorów jest szansą dla firm na wzrost ich zdolności do innowacji i konkurencyjności. Projekt koncentruje się na kreatywności we wzornictwie produktowym, rozwoju bezpiecznych mebli, niezawodności, specyficznych potrzebach i preferencjach seniorów oraz problemach, które napotykają starsze osoby w czasie użytkowania tych produktów. Podczas akcji „Europe can be more …” zostanie pokazany prototyp kombinezonu wieku - ang. age suit oraz odbędzie się projekcja filmu „Polscy Innowatorzy 30”. Adam Majewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przybliży ideę tego projektu podczas prelekcji 9 października w Centrum Konferencyjnym BCC Square w Brukseli. Projekt jest dofinansowany z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.

Natomiast FabLabNet to środkowoeuropejska sieć laboratoriów przeznaczonych do innowacji i wynalazczości. To tu m.in. są rozwijane innowacyjne usługi dla lokalnych społeczności, biznesu i edukacji. Polskie laboratorium z Bielska-Białej, należące do tej sieci, to miejsce prototypowania, projektowania (2D, 3D), szkoleń i testowania urządzeń 3D. Projekt jest współfinansowany z programu Interreg Europa Środkowa.

Projekt FabLabNet

Fot. Tomasz Jodłowski

Estońsko-łotewski projekt pn. „Development of Positron Emission Tomography (PET) precursor”, dofinansowany z programu Interreg Estonia-Łotwa, dotyczy rozwoju radio-farmaceutycznego produktu do diagnozy chorób onkologicznych z zastosowaniem metody PET/CT (ang. Positron emission tomography/Computed Tomography - pozytonowa tomografia emisyjna/tomografia komputerowa). Może być to wykorzystane np.: do wczesnego rozpoznania raka prostaty.

Projekt Development of Positron Emission Tomography (PET) precursor

Fot. TBD-Biodiscovery

Więcej o akcji „Europe can be more… thanks to Cohesion Policy” można przeczytać na Portalu Funduszy Europejskich.