Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Powrót do normalności z Funduszami Europejskimi

Normalność… Jak bardzo tęskniliśmy za tym stanem pół roku temu. Doczekaliśmy się upragnionego, wakacyjnego wypoczynku. Jednak normalność mamy nową, inną niż zeszłego lata. Nieco się już z nią oswoiliśmy, choć wciąż doświadczamy pewnych ograniczeń i towarzyszy nam doza niepewności. W osiągnięciu stabilizacji mogą pomóc Fundusze Europejskie. Dzięki nim nadrobisz zaległości w rozwoju, odrobisz straty, zaadaptujesz do tej nowej rzeczywistości. To czas na wykorzystanie szans jakie dają środki europejskie. A wciąż jest ich wiele – sprawdź!

W sierpniu możemy skorzystać z oferty trwających już konkursów, lub tych które dopiero są uruchamiane. Na naszej liście znajdziesz 31 naborów z programów krajowych i 45 z programów regionalnych. Do kogo kierujemy nasze wsparcie? O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. firmy, uczelnie, czy jednostki samorządu terytorialnego.

W tym miesiącu szczególnej uwadze polecamy konkursy wspierające rozwój przedsiębiorczości, ochronę zdrowia i edukację – by stawić czoła „nowej normalności” i temu co niesie przyszłość.

Przedsiębiorcy

Badania i rozwój kontra koronawirusy

Do niedawna badania prowadzone w laboratoriach mogły wydawać się mało interesujące i abstrakcyjne. Teraz, w wyścigu za skutecznymi sposobami walki z pandemią, szczególnie doceniamy znaczenie i praktyczny wymiar nauki. Śledzimy postępy prac nad szczepionką i lekiem, którzy okaże się skuteczny. Fundusze Europejskie wspierają prowadzenie badań także w tym obszarze. Na projekty związane z diagnostyką SARS-CoV-2 oraz przeciwdziałaniem pandemii przeznaczyliśmy 200 mln złotych.

O dofinansowanie w konkursie „Szybka ścieżka – koronawirusy” ubiegać się mogą przedsiębiorstwa, oraz konsorcja składające się z firm lub przedsiębiorców i jednostek naukowych.

Wnioski przyjmowane są do końca tego roku. Jednak już teraz warto zapoznać się tym konkursem. Szczegóły znajdziesz w ogłoszeniu

 

Nowy Start – ucz się na błędach

Poniosłeś porażkę w biznesie, ale nie poddajesz się i ponownie rozkręcasz działalność gospodarczą? Fundusze Europejskie z Programu Wiedza Edukacja Rozwój pomogą Ci zrozumieć, co poszło nie tak, i jak nie popełnić tych samych błędów. Zaaplikuj do programu Nowy Start. Zdobyte środki przeznaczysz np. na analizę przyczyn niepowodzenia, rozwój kompetencji niezbędnych do prowadzenia firmy oraz przeszkolenie zatrudnionych pracowników. Zgłoszenia przyjmowane są przez 4 operatorów. Poznaj szczegóły

Innowacje w czasach pandemii

Z końcem sierpnia uruchamiamy znany przedsiębiorcom z Polski wschodniej konkurs „Wdrażanie innowacji przez MŚP”. Na mikro, małe i średnie firmy czeka jednak w tym roku nowość, będąca odpowiedzią na obecną sytuację. Fundusze Europejskie dodatkowo sfinansują w tym naborze takie inwestycje, które pomogą przystosować firmę do funkcjonowania w czasie pandemii. Środki będzie można przeznaczyć np. na dostosowanie pomieszczeń do reżimów sanitarnych lub zakup sprzętu, który usprawni pracę zdalną.

Maksymalna wartość dotacji na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, będących wynikiem prac B+R, to nawet 20 mln zł. Konkurs rozpocznie się 25 sierpnia i potrwa do 24 września br.

O szczegółach przeczytasz na stronie ogłoszenia

Finansowanie MŚP dotyczących utrzymania bieżącej działalności firmy i zapewnienia jej płynności finansowej wskutek COVID-19 jest obecne także w konkursie organizowanym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Wsparcie kierowane jest do firm w woj. mazowieckim, których sytuacja pogorszyła się w związku z pandemią. Warto się pospieszyć, bo nabór kończy się już 7 sierpnia. Dowiedz się więcej

Jednostki samorządu terytorialnego (JST)

Zdalna szkoła Plus

Jesteśmy na półmetku wakacji, ale każdy dzień przybliża nas do roku szkolnego. Co czeka uczniów po okresie wypoczynku? To będzie zależało od rozwoju bieżącej sytuacji. Pewne jest jedno, warto przygotować się na ewentualność nauki zdalnej.

Sierpień to ostatni dzwonek na skorzystanie z konkursu „Zdalna szkoła Plus”, w którym JST mogą uzyskać 100% dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego. To szansa dla uczniów z rodzin wielodzietnych, którzy nie mogli uczestniczyć w lekcjach zdalnych z uwagi na sytuację materialną swojej rodziny i brak dostępu do komputera. Gminy przekażą bowiem zakupione urządzenia najbardziej potrzebującym.

Termin składania wniosków mija 14 sierpnia, a wysokość grantu może wnieść nawet 165 tys. zł. Poznaj zasady konkursu

Adaptacja do zmian klimatu

O ile na przełomie wiosny i lata mieliśmy do czynienia z suszą, aktualnym teraz tematem są ulewy, nawałnice i ich skutki. I w tym obszarze możemy liczyć na pomoc Funduszy Europejskich. 

Jednostki samorządu terytorialnego (JST), działające w ich imieniu jednostki organizacyjne czy podmioty świadczące usługi publiczne dla JST mają czas na składanie wniosków o dofinansowanie do 28 sierpnia. Środki mogą być przeznaczone na projekty dotyczące systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich.

Więcej informacji na ten temat konkursu

Uczelnie

Przystępna dostępność

Uniwersalne projektowanie zapewnia przestrzeń przyjazną dla wszystkich, także osób ze specjalnymi potrzebami. To nie tylko rozwiązania techniczne, ale też filozofia myślenia o otoczeniu i innych. Jej popularyzacja wymaga jednak wiedzy, doświadczenia i zaangażowania. Dzięki Funduszom Europejskim powstanie Centrum wiedzy o dostępności w obszarze szkolnictwa wyższego. Działania centrum przyczynią się do zwiększenia dostępność uczelni , na czym skorzystają przede wszystkich studenci z niepełnosprawnościami.

Uczelnie mogą składać wnioski o dofinansowanie od 24 sierpnia do 20 października.Maksymalna wartość projektu to 6 mln zł. Po więcej szczegółów wejdź na stronę ogłoszenia konkursu

Podmioty wykonujące działalność leczniczą

E-zdrowie

W ostatnich miesiącach nie tylko pracowaliśmy i uczyliśmy się zdalnie. Wirtualnie konsultowaliśmy się także z lekarzami różnych specjalności. Fundusze Europejskie wspierają nas też w rozwoju e-usług zdrowotnych. W województwie warmińsko-mazurskim trwa nabór, w którym aplikować mogą placówki lecznicze. Dofinansowanie pozwoli im m.in. na tworzenie narzędzi do wymiany informacji pomiędzy pacjentem a lekarzem, czy cyfryzację dokumentacji medycznej.

Konkurs potrwa do końca sierpnia. Dowiedz się więcej

To tylko niektóre wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany, szczegółowe informacje o wszystkich trwających w sierpniu naborach znajdziesz poniżej:

Te dane dostępne są również na portalu Funduszy Europejskich, w zakładce „Zobacz ogłoszenia o naborach wniosków”

W znalezieniu oferty odpowiedniej dla Twoich potrzeb pomoże także Wyszukiwarka Dotacji

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

Przyjdź, zadzwoń lub wyślij maila bezpośrednio do instytucji organizującej konkurs lub Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Pracownicy i konsultanci udzielą Ci bezpłatnych informacji.