Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Ponad 12 mln euro na projekty z obszaru natura i kultura na pograniczu polsko-niemieckim

12-13 marca 2019 roku w Stralsundzie odbyło się posiedzenie Komitetu Monitorującego program Meklemburgia/Pomorze Przednie/Brandenburgia - Polska. Komitet podjął decyzję o dofinansowaniu 7 projektów ze środków programu.

Sześć projektów z zakresuwspólnego dziedzictwa naturalnego i kulturowego oraz jeden projekt dotyczący bioróżnorodności otrzymają kwotę około 12,3 mln euro dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekty z zakresudziedzictwa naturalnego i kulturowegodotyczą m.in.:

  • stworzenia wspólnej oferty turystycznej,
  • powstania Centrum z siedzibą po obu stronach granicy, które zapewni mieszkańcom i turystom swobodny dostęp do materiałów informacyjnych i wydarzeń kulturalnych w obszarze transgranicznym,
  • współpracy muzeów techniki,
  • kształtowania krajobrazu nad akwenami wodnymi,
  • a także budowy odcinka ścieżki rowerowej, która zamknie brakujące ogniwo trasy rowerowej Berlin-Szczecin.

Projekt dotyczący rozwoju bioróżnorodności: Ochrona muraw kserotermicznych w polsko-niemieckim obszarze przygranicznym, zakłada realizację ochrony czynnej polegającej na przywróceniu użytkowania rolniczego oraz ochronę płatów muraw położonych na pograniczu, w powiatach: Vorpommern Greifswald i Uckermark oraz gminach Kołbaskowo i Chojna.

Aktualnie trwa konkurs w zakresie współpracy transgranicznej. Wnioski o dofinansowanie projektów można składać do 7 maja. Kolejny nabór zostanie zorganizowany dla przedsięwzięć edukacyjnych. Rozpocznie się on 19 marca i potrwa do 28 maja. Szczegółowe informacje o naborze będą dostępne na stronie programu