Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Polska jest piękna! Tych miejsc nie możesz przegapić

Zaczęły się zimowe ferie. Niektórzy snują już także plany wiosennych wycieczek z rodziną. Jeśli dopisze pogoda – ośnieżone stoki to świetne miejsce na aktywny wypoczynek. Chcesz poszukać innych możliwości? Przy ogromnym udziale Funduszy Europejskich każdego miesiąca na mapie Polski pojawiają się nowe, fascynujące miejsca. Emocje, tajemnice, przygody i multimedialne atrakcje mogą być bliżej, niż myślisz. Wyruszamy!

WYPRAWA I

Dla pięciu województw ferie zaczęły się w połowie stycz­nia. Nie traćmy więc czasu i rozpocznijmy podróż po Polsce, żeby już jutro przeżyć pasjonujące przygody i odkrywać nowe, ciekawe miejsca. Na początek zapraszamy… w kosmos. I nie tylko!

EC1 – skrót do przyszłości

Punkt startu znajduje się w Łodzi. EC1 to hasło, które powinien poznać każdy, a zwłaszcza młody poszuki­wacz przygód. Centrum Nauki i Tech­niki EC1 otwarte zostało na terenie dawnej łódzkiej elektrociepłowni. Co proponuje? Planetarium EC1 tworzy fascynującą przestrzeń, gdzie możesz wybierać spośród 10 różnych pokazów i pre­zentacji. To największe planetarium w Polsce i w Europie Środkowo­-Wschodniej.

Na głodnych wiedzy czekają też po­kazy i eksperymenty w Strefie Głębo­kiego Kosmosu, a kilka kroków dalej, w historycznej Chłodni Kominowej, rozpoczyna się podróż na Międzyna­rodową Stację Kosmiczną. Na orbitę zabierze cię symulator wykorzystujący technologię wirtualnej rzeczywistości! Dziesięciometrowy sferyczny ekran kina 3D, zamknięty w srebrzystej kuli, to wspaniałe narzędzie, żeby pozna­wać fascynujący świat naukowych odkryć. Do historii budynków elektrowni na­wiązuje interaktywna ścieżka zwie­dzania opowiadająca o przemianach energii. EC1 to miejsce, gdzie czasoprzestrzeń zagina się w stronę przyszłości!

Tajemnice podziemnej Królowej

Z kosmosu ruszajmy w przeciwnym kierunku, czyli… pod ziemię! Czas wejść do pełnego tajemnic labiryntu, który rozciąga się głęboko pod ulicami Zabrza. Czeka nas przygoda w Muzeum Górnictwa Węglowego. Sztolnia „Królowa Luiza” jest ab­solutnym unikatem w skali Europy. To największy kompleks turystyczny i kulturalny związany z historią gór­nictwa węgla kamiennego w Polsce i fascynująca podróż przez pod­ziemne wyrobiska o łącznej długości przekraczającej 5 km. W trakcie ferii, gdy wyruszysz w ten ukryty świat razem z dziećmi, możesz wybrać przygodę w towarzystwie   bo­haterów pewnego sławnego komiksu! Posłuchaj opowieści o dawnych gór­nikach, ich pracy, zwyczajach, kulturze i wartościach. Warto wiedzieć, że projekt i wyko­nanie trasy, zrewitalizowanej dzięki Funduszom Europejskim, zostały wyróżnione Grand Prix Nagrody Dziedzictwa Europejskiego – Nagrodą Europa Nostra. Miejsce, które zachwyciło ekspertów z całej Europy, po prostu trzeba zobaczyć!

Przez sekretne korytarze

Żeby poczuć dreszcz emocji w trak­cie podziemnej wyprawy, mieszkań­cy południowo-wschodniej Polski mogą odbyć znacznie krótszą po­dróż, do stolicy regionu – Rzeszowa. Czy kiedy stoisz na rzeszowskim rynku, zdajesz sobie sprawę, jakie tajemnice kryją się zaledwie 8 met-rów pod twoimi stopami? Historia tutejszych podziemnych komnat i korytarzy sięga aż XIV wieku. Lochy Tatarskie, Piwnica Bławatni­ków, Komora Łukowa, Korytarz Her­bowy, Przesmyk – już same nazwy zwiastują ciekawe opowieści i wiele tajemnic. W odsłanianych pieczoło­wicie przejściach Podziemnej Trasy Turystycznej zapisała się historia miasta, dawne pożary i zbrojne kon­flikty. Dzięki pieniądzom z Funduszy Europejskich trwają tu intensywne prace, m.in. instalowany jest sprzęt multimedialny, który umożliwi pełną emocji wirtualną „podróż w czasie”. Chociaż wszystkie atrakcje będą go­towe pod koniec roku, już dziś war­to wyruszyć szlakiem rzeszowskich podziemi!

Przydatne adresy

WYPRAWA II

Muzyka w sercu Mazur

Druga połowa stycznia to czas ferii dla młodzieży z województw podlaskie­go i warmińsko-mazurskiego. Będąc przy okazji wypoczynku w Giżycku, warto sprawdzić kalendarz koncertów w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia. Nowa sala koncertowa Szkoły to uni­kalne, nowoczesne miejsce spotkania z muzyką. Otwartą niespełna cztery miesiące temu salę cechuje przede wszystkim znakomita architektura. Powstały tu również pomieszczenia do prób. Stworzono komfortowe warunki dla ponad 160 słuchaczy i przede wszystkim dla muzyków. Doskonałą akustykę sprawdzili już wybitni arty­ści – występują tu nie tylko wykonaw­cy muzyki poważnej, ale też czołowe postacie sceny jazzowej i folkowej. Warto śledzić facebookową stronę PSM w Giżycku, żeby sprawdzić, kogo będzie można posłuchać na początku nowego roku – w pięknej oprawie no­wej sali.

Przydatne adresy

WYPRAWA III

Na przełomie stycznia i lutego ferie rozpoczynają się w kolejnych pięciu województwach. Jeśli zatem mieszkasz w województwie kujawsko-pomorskim, lubuskim, mało-polskim, świętokrzyskim czy wielko­polskim, przed tobą także wiele cieka­wych możliwości. 

Na ścieżkach dorastania

Toruń zaprasza do odwiedzenia no­wego Centrum Nowoczesności –„Młyn Wiedzy” – z interaktywną wystawą „Ścieżki dorastania”. To pierwsza tego typu instalacja w Polsce, stworzona w ramach powstających w naszym kraju tzw. Minikoperników, aby ułatwić młodym, dojrzewającym ludziom zrozumienie otaczającego ich świata, a przede wszystkim – zrozu­mienie siebie samych. W Centrum czeka kilkadziesiąt interaktywnych stanowisk, które tworzą 3 ścieżki tematyczne. Pierwsza – społeczno-kulturowa – pozwala spojrzeć z nowej, inspirują­cej perspektywy na złożony proces dorastania. Druga ścieżka poświęco­na jest emocjom. Na trzeciej ścieżce – dojrzewania – nastoletni zwiedza­jący mogą zaspokoić naturalną cie­kawość okresu dojrzewania związaną z biologiczną sferą życia człowieka. Warto odwiedzić „Młyn Wiedzy”. To świetny przykład, że dzięki Fun-duszom Europejskim miejsca tak za­niedbane, jak kiedyś toruńskie Mo­kre Przedmieście, zyskują zupełnie nowe oblicze.

SKANSENOVA – małopolski wehikuł czasu

Po interaktywnych eksperymen­tach ciekawą propozycją może być podróż do przeszłości – możliwość dotknięcia zabytków z minionych wieków i zobaczenia, jak ludzie żyli kiedyś. W dawnej architekturze, naczyniach i narzędziach możesz dostrzec naturalną synchronizację z rytmem pór roku i zrozumienie tajemnic przyrody. Brzmi interesująco? W 9 małopolskich muzeach na wol­nym powietrzu znajdziesz fascynują­ce eksponaty i wystawy. Przekonaj się, jak wyglądała dawna kuźnia, wiatraki do mielenia zboża, olejarnia oraz piec do wypalania na­czyń czy warsztaty tkackie. Tę podróż w niegdysiejszy świat najlepiej jed­nak zacząć bardzo nowocześnie – na stronie internetowej projektu SKANSENOVA. Znajdziesz tu opis wszyst­kich skansenów i muzeów oraz wiele znakomicie opracowanych materia­łów, które mogą stanowić inspirację nie tylko dla młodych turystów i przy­szłych etnografów.

Gdy sławna dama powraca do domu…

Trudno wyliczyć wszystkie powody, dla których warto wyruszyć do Kra­kowa. Od grudnia ubiegłego roku powrócił na mapę królewskiego miasta jeden z najważniejszych. Przez ostatnie dziewięć lat trwał re­mont siedziby i konserwacja zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich. Efekt jest imponujący. Dzisiaj to więcej niż muzeum – stworzono tu nowoczesną, fascy­nującą opowieść o historii rodziny Czartoryskich i historii Polski. Podróżujemy zatem przez świat dzieł sztuki, niezrównanych wyrobów rze­miosła artystycznego, militariów i bezcennych pamiątek... Na piętrze, obok innych ciekawych zbiorów, w specjalnie urządzonej sali, czeka słynny obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”. Czy wiesz, jakie tajemnice wiążą się z tym sławnym portretem Cecylii Gallerani? Muzeum Książąt Czartoryskich, od­nowione w znaczącej części dzięki pieniądzom z Funduszy Europej­skich, to dziś wyjątkowe miejsce na mapie kulturalnej nie tylko Polski, ale też Europy. Trzeba je zobaczyć!

W blasku gotyckiej katedry

W naszej podróży czas podążyć z bie­giem Wisły, żeby zatrzymać się w San­domierzu. Malownicze miasto na sied­miu wzgórzach jest początkiem wielu szlaków turystycznych. Kto wie, może spotkasz też aktorów popularnego serialu? Pierwsze kroki warto skierować do sandomierskiej katedry. Zabytkowe wnętrze zostało poddane pieczołowi­tej konserwacji i lśni pełnym blaskiem. Podczas prac odkryto barokowe deko­racje z okresu przebudowy świątyni. Turyści z Polski i z całego świata przybywają do Sandomierza, żeby zobaczyć unikatowe bizantyjskie freski, bogate wnętrze i monumen­talną bryłę XIV-wiecznej świątyni. Odnowione witraże z lat 30 XX w. wypełniają złote nawy subtelnym, błękitnym światłem. Dobrze jest zwiedzać katedrę z przewodnikiem. Czy wiesz, w jak niezwykły sposób rycerz Bobola przeprawił się na drugą stronę Wisły? Jeśli nie, masz szansę poznać tę i wiele innych historii.

Przydatne adresy

WYPRAWA IV

Od manuskryptu do e-booka

W województwach opolskim, dolno­śląskim, mazowieckim i zachodnio­pomorskim tegoroczne ferie kończą się najpóźniej. Spośród nowych inwestycji, które zmieniają w ostatnich latach oblicze Szczecina, warto wymienić i taką, której efekty są wyjątkowe, ponie­waż… wcale nie wymagają podróży. Czy wiesz, że skarbiec Książnicy Pomorskiej chroniony jest lepiej niż najpotężniejsze sejfy bankowe? Wielki projekt zabezpieczenia zbiorów i wyposażenie specjalistów w najnowocześniejszy sprzęt sprawiły, że unikatowe księgi i druki są dziś dostępne cyfrowo. Wejdź na stronę Książnicy i zobacz na własne oczy barwne manuskrypty, bogato zdobione księgi i unikatowe dokumenty. Na światowych aukcjach druki tej kla­sy osiągają zawrotne ceny. W czytelni czekają nowoczesne, komputerowe stanowiska, z których mogą wygodnie korzystać także osoby z niepełno­sprawnościami. W gmachu Książni­cy odbywają się regularnie ciekawe spotkania i prezentacje. Warto być na bieżąco!

Pawilon Czterech Kopuł

Czy wiesz, że pod tą nazwą kryje się o wiele więcej niż tylko ciekawe wy­stawy i cenne zbiory polskiej sztuki nowoczesnej? Żeby odwiedzić niezwykły, zabyt­kowy kompleks budynków Pawilo­nu, trzeba pojechać do Wrocławia. Modernistyczny gmach został wspa­niale dostosowany do celów prezen­tacji bogatych zbiorów sztuki wrocławskiego Muzeum Narodowego. W weekendy czeka na gości wyjątkowy spektakl multimedialny. Pozwala poczuć wszystkimi zmysłami poszu­kiwania, które kształtowały sztukę współczesną – od dwudziestolecia międzywojennego do dziś. Będąc we Wrocławiu, warto zobaczyć dzieła najwybitniejszych polskich artystów i zwrócić uwagę na architekturę Pawi­lonu – połączenie modernizmu z kla­sycyzmem. Odzyskał on dawny blask w dużej mierze za sprawą pieniędzy z Funduszy Europejskich. Majestatycz­ne kolumny i rytmy kopuł pozostają w pamięci na długo.

Pociągiem do… kultury

Z Wrocławia ruszamy na Mazowsze. Najlepiej odbyć tę podróż pociągiem. Dlaczego? Stacja w Grodzisku Mazo­wieckim to pierwszy przystanek na trasie ciekawego projektu „Pociąg do kultury”. Na dworcu kolejowym powstała galeria prezentująca historię miasta i regionu. Skoro nasza podróż ma przystanek właśnie tutaj, warto pójść na krótki spacer i odwiedzić historyczną Willę Rado­goszcz. Dziś to Galeria Etnograficzna oraz miejsce warsztatów i spotkań. Ciekawe, unikalne zbiory związane z historią miasta i regionu są teraz nie tylko lepiej eksponowane, ale też pro­fesjonalnie zabezpieczone. Część pie­niędzy przeznaczono na inwestycje w materiały i urządzenia, które wspie­rają działalność pracowni w Willi i pozwalają uczynić zajęcia jeszcze ciekawszymi i bardziej efektownymi. Szczegółowe informacje można zna­leźć na stronie www Willi Radogoszcz. 

Blask rezydencji króla Jana

Królewskiego Pałacu i Ogrodów w Wilanowie nikomu nie trzeba przedstawiać. Mimo trudnych dziejów naszej stolicy barokowy ogród i pałac do dzisiaj zachowały niezmienioną formę. Podziwiając pałacowe sale, Galerie Ogrodowe i Lapidarium, Oran­żerię czy monumentalne rzeźby Her­kulesów nietrudno dostrzec, jak wiele wysiłku włożono w ostatnich latach, aby nadać tym wyjątkowym zbiorom szczególnego blasku. Wielki w tym udział Funduszy Europejskich, z któ­rych od lat finansowane są kosztowne prace konserwatorów. Kiedy wrażeń będzie dość, przyjdzie czas kończyć wizytę w Wilanowie i nadejdzie zmierzch, warto zobaczyć niezwykły spektakl tysięcy maleńkich diod i muzyki, czyli Królewski Ogród Światła. Zakończenie cyklu tegorocz­nych zimowych pokazów zbiega się z końcem ferii. To dodatkowy argu­ment, by szybko wyruszyć do rezy­dencji króla Jana!

 

Łazienki Królewskie, jakich nie znacie

W samym centrum stolicy, w pięknym parku, wita gości pałac w Łazienkach. Prezentuje się fantastycznie także zimą. Ale tych, którzy chcą zobaczyć inne, wspaniale odrestaurowane za­bytki w łazienkowskim parku, zapra­szamy już tej wiosny do dwóch budyn­ków znajdujących się na zachodnim krańcu Promenady Królewskiej – Białego Domu i Wodozbioru. Warto też spojrzeć uważnie na historyczny ogród otaczający te dwa zabytki. W dostosowanych dla osób z niepeł­nosprawnościami wnętrzach Białego Domu już niebawem prezentowane będą ciekawe wystawy, kolekcje gra­fik, zabytkowych mebli i dzieł sztuki. Dla każdego, kogo ciekawią roz­wiązania techniczne, dzięki którym królewska rezydencja zadziwiała niegdyś systemem zasilania w wodę i pięknymi fontannami, wizyta w Wo­dozbiorze będzie ciekawą przygodą.

Przydatne adresy

Skąd przywędrował do stolicy leśny słoń?

Przedstawiliśmy wybrane przykła­dy projektów, które były wspierane finansowo przez Fundusze Euro­pejskie. Z pewnością już niebawem w muzeach pojawią się kolejne cen­ne eksponaty z dawnych wieków. Nawet prehistoryczne znaleziska są bowiem bezpośrednio związane właśnie z Funduszami Europejskimi. W wielu miejscach, w których toczą się prace, budowane są drogi, autostrady czy metro, ekipy natrafiają na zabyt­ki przeszłości. Od wózka i grzechotki z epoki żelaza, przez naczynia z epo­ki kamienia, biżuterię czy wyposa­żenie celtyckiego wojownika, aż po kości słonia leśnego. Przed drogow­cami i inżynierami zawsze postępują archeolodzy. Znaleziska są tak cen­ne, że już odbyło się kilka ciekawych wystaw prezentujących unikato­we obiekty. Fundusze Europejskie, chociaż powołane z myślą o przyszło­ści, w ten niespodziewany sposób pomagają też poznać i zrozumieć przeszłość.

Na koniec – posłuchaj głosu rozsądku!

Jeśli fascynujące miejsca opisane w tym artykule będziesz chciał odwie­dzić z rodziną, zapewne wyruszysz w podróż samochodem. I z pewnością niejeden raz natkniesz się na prze­jazd kolejowy. Wierzymy, że w tym momencie każdy kierowca słucha wyłącznie głosu rozsądku. Czy tak jest na pewno? Kampania „Bezpiecz­ny przejazd – szlaban na ryzyko” sta­wia sobie za cel, żeby wypadków na przejazdach było jak najmniej. Może i w twojej rodzinie łatwo byłoby wskazać Ambasadora lub Ambasador­kę Rozsądku? Na stronach projektu czekają ciekawe quizy i prelekcje. Aplikacje mobilne pozwalają młod­szym przenieść się na wirtualny przejazd i uczyć poprzez zabawę, a starszym reagować w przypadku dostrzeżenia usterki lub zagrożenia. Mając oznaczone na mapie Polski nowe, ciekawe miejsca i pamiętając, że w podróży zawsze warto słuchać głosu rozsądku – jesteśmy gotowi. Pozostaje już tylko jedna decyzja. Ruszamy!

Kampania „Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko”