Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Polska bliska pozyskania 8 mld zł na inwestycje transportowe z Instrumentu „Łącząc Europę”

Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim propozycję podziału środków z budżetu drugiego konkursu o wsparcie projektów transportowych z Instrumentu „Łącząc Europę” (z ang. Connecting Europe Facility – CEF). Polska ma otrzymać blisko 1,9 mld euro.

Propozycja Komisji Europejskiej wymaga jeszcze akceptacji państw członkowskich w ramach Komitetu CEF, którego posiedzenie odbędzie się 8 lipca 2016 r.

- Jeżeli komitet zaakceptuje propozycję Komisji Europejskiej, Polska otrzyma łącznie w ramach pierwszego i drugiego naboru CEF 3,84 mld euro. Oznacza to, że wykorzystamy już 93 proc. przeznaczonych dla nas środków – powiedział wiceminister rozwoju Witold Słowik. 

Wartość tzw. koperty narodowej dla Polski w CEF to 4,14 mld euro. W pierwszym konkursie Polsce przyznano 1,94 mld euro. O pozostałe środki z koperty narodowej Polska ubiegać się będzie w trzecim konkursie CEF, którego ogłoszenie planowane jest przez Komisję Europejską w IV kwartale 2016 roku.

- Po wyczerpaniu dedykowanych nam środków będziemy wciąż zgłaszać projekty do tzw. puli ogólnej, w ramach której polskie inwestycje konkurują z przedsięwzięciami z pozostałych krajów UE – zadeklarował wiceminister Słowik.

 Beneficjentami projektów rekomendowanych przez Komisję Europejską w ramach II naboru CEF są:

  • PKP PLK S.A (10 projektów na łączną kwotę dofinansowania 1,64 mld euro),
  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (1 projekt z zakresu ITS - dofinansowanie 123 mln euro),
  • Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. (3 projekty, na łączną kwotę dofinansowania 119 mln euro),
  • Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (1 projekt, na łączną kwotę dofinansowania 5,6 mln euro),
  • Cargotor Sp. z.o.o. (1 projekt - dofinansowanie 3 mln euro). 

Pełna lista polskich projektów rekomendowanych przez Komisję Europejską do otrzymania dofinansowania z Instrumentu CEF w drugim konkursie do pobrania.