Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Pokazali jak Fundusze Europejskie zmieniły Podkarpackie!

Prawie 2 tys. uczniów podkarpackich szkół wzięło udział w konkursie, w którym należało pokazać, jak projekty finansowane przez Unię Europejską rozwinęły województwo podkarpackie. Uroczysta gala, ogłoszenie nazwisk zwycięzców i wręczenie nagród odbędzie w piątek, 13 maja o godzinie 10:00 w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

Konkurs promujący unijne inwestycje na Podkarpaciu zorganizował Samorząd Województwa Podkarpackiego. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich mieli opowiedzieć poprzez komiks, tekst piosenki lub grę planszową, w jaki sposób projekty finansowane z programów UE, wpłynęły na ich życie i rozwój regionu.

"- Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczniów. W żadnym z dotychczasowych konkursów nie mieliśmy takiej wysokiej frekwencji – mówi Wioletta Rejman z Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim. – Poziom prac był bardzo wysoki"

Kreatywność i wiedza o UE

Żeby wziąć udział w konkursie trzeba było wykazać się nie tylko kreatywnością i zmysłem artystycznym, ale także mieć wiedzę na temat programów Unii Europejskiej. Uczniowie mieli narysować komiksy, napisać tekst piosenki lub przygotować prototyp gry planszowej. W każdym przypadku, punktem wyjścia były unijne projekty i ich wpływ na rozwój województwa podkarpackiego.

Na konkurs wpłynęła ogromna liczba zgłoszeń - uczniowie szkół podstawowych narysowali 1561 komiksów; gimnazjaliści napisali 302 piosenki; licealiści wymyślili 82 gry planszowe. W każdej kategorii jury przyznała nagrody za trzy pierwsze miejsce, a także po trzy wyróżnienia oraz łącznie 5 nagród dodatkowych.

Zgłoszone prace dotyczyły różnych spraw. Nie tylko najbliższego otoczenia uczniów, inwestycji w rozwój szkół i placów zabaw, ale także rozbudowy dróg czy odnowienia zabytków. Bohaterami wielu projektów byli mieszkańcy Podkarpacia, którzy dzięki unijnym programom założyli firmy, zdobyli nowy zawód lub znaleźli pracę.

"– Prace uczniów pokazują pozytywny obraz Podkarpacia. Cieszę się, że młodzi ludzie widzą wpływ unijnych inwestycji na rozwój regionu – mówi Władysław Ortyl, Marszałek Województwa."

W nagrodę wycieczka do Brukseli

Na laureatów czekają konsole do gier wideo Xbox One z Kinectem, tablety Samsung Galaxy, a także telefony komórkowe Huawei P8 Lite. Nagrody wyróżnienia to vouchery o wartości 500, 400 i 300 zł do wykorzystania w sieci salonów Empik. Dodatkową nagrodą dla zwycięzców będą warsztaty z tworzenia komiksów gier oraz muzyczne. W konkursie przewidziano także nagrody specjalne. Nagrodzeni uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz opiekunowie artystyczni zwycięzców I miejsca pojadą na wycieczkę do Brukseli, na zaproszenie Tomasza Poręby, Posła do Parlamentu Europejskiego. Inną nagrodą specjalną jest wizyta w szkole reprezentacji siatkarzy z drużyny Asseco Resovia Rzeszów. Konkurs był współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.