Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Odszyfrować Fundusze

Pewnie nie raz szukaliście sposobu, by znaleźć pieniądze na rozwój  Waszej firmy. A może wpadliście na jakiś innowacyjny pomysł ale bez kapitału ani rusz. I wtedy trafiliście na Fundusze Europejskie. Niestety po wejściu na stronę  internetową napotkaliście oznaczenie typu „Poddziałanie 3.2.1 POIR” - i nagle poczuliście się jak Jon Snow. Nie wiecie nic.

Cyfry i skróty to nie żaden szyfr dla wtajemniczonych. To po prostu rodzaj pewnej klasyfikacji, wskazujący, na który z obszarów przeznaczane są dane środki. Pokażemy Wam, jak rozgryźć te pozornie trudne oznaczenia. Od tej pory kręte meandry funduszowych skrótów nie będą już miały przed Wami tajemnic!

POIR, POPW, a może POIŚ?

3. 2. 1 POIR

Zaczniemy od końca, czyli od skrótów (a właściwie skrótowców). To po prostu skrócone nazwy poszczególnych funduszowych programów, z których składa się system unijnych funduszy. Każdy z nich jest stworzony, aby wspierać inny obszar. Dlatego jeżeli szukacie dofinansowania, wiele może Wam powiedzieć już sama nazwa programu.

Skrótowiec Pełna nazwa programu Co wspiera?
POIR Program Inteligentny Rozwój

Wspiera badania, rozwój i innowacje. Jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy mogą ubiegać się w nim o dotację bezpośrednio (jako beneficjenci) lub jako uczestnicy już funkcjonującego projektu.

POPW Program Polska Wschodnia Działa w 5 województwach Polski Wschodniej: świętokrzyskim, lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i podkarpackim. Jego cel to zwiększenie atrakcyjności tych regionów. Wspiera przedsiębiorców, powstawanie start-upów, tworzenie innowacyjnych projektów czy zarządzanie wzornictwem w firmach. Inwestuje też w komunikację miejską, drogi i kolej w regionie. 
POIŚ Program Infrastruktura i Środowisko Obszary, które wspiera, to: gospodarka niskoemisyjna, ochrona środowiska, przeciwdziałanie i dostosowanie się do zmian klimatu, transport, bezpieczeństwo energetyczne, ale także ochrona zdrowia i kultura. Mogą z niego korzystać głównie samorządy, administracja publiczna, albo instytucje kultury czy ochrony zdrowia. O część środków mogą ubiegać się też przedsiębiorcy.
POWER Program Wiedza Edukacja Rozwój Inwestuje w ludzi i edukację. Wspiera aktywizację zawodową, szkolnictwo wyższe, innowacje społeczne i mobilność i współpracę ponadnarodową. Działa także w obszarze zdrowia, np. inwestując w programy profilaktyczne czy szkolenia dla kadr medycznych. W tym programie masz szansę korzystać z niego przede wszystkim jako uczestnik już realizowanego projektu.
POPC Program Polska Cyfrowa Zwiększanie dostępu do szerokopasmowego Internetu i szkolenia dla osób wykluczonych cyfrowo – to domena działania tego programu. Wspiera on także młodych, kreatywnych programistów. O pieniądze mogą ubiegać się przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, administracja, jednostki naukowe, instytucje kultury czy organizacje pozarządowe.
POPT Program Pomoc Techniczna Zapewnia środki na utrzymanie i rozwój potencjału instytucji, które są zaangażowane w gospodarowanie środkami europejskimi.
RPO Program Regionalny To programy, które działają w 16 województwach. Każde z nich ma swój osobny program. Zarządzają nimi instytucje samorządowe. Obszary, które wspierają, a także zasady, kto może ubiegać się o środki, zależą od zasad w danym województwie.

 

 Nie potrzebujesz Enigmy, czyli łamanie funduszowego szyfru czas zacząć

3.2.1 POIR

Czas wrócić na początek, czyli do tajemniczych funduszowych cyfr. O co z nimi chodzi?

O to, że każdy z funduszowych programów ma wspierać konkretne obszary. Dlatego podzielono je na tak zwane osie priorytetowe. To kolejna skomplikowana nazwa, pod którą kryje się prosta idea – to właśnie taki obszar, w którym w dodatku ściśle określono cele, które chcemy osiągnąć. W każdym z programów osie te (obszary) są ponumerowane. Czyli w tym konkretnym przykładzie cyfra 3 oznacza po prostu trzecią oś priorytetową/obszar. Nazwy tych osi zostały dobrane tak, by od razu wskazywały, na co zostaną w niej przeznaczone pieniądze. Zatem to kolejna podpowiedź, czy dany konkurs lub nabór wniosków jest odpowiedni dla Was.

Taki podział ułatwia zarządzanie unijnymi pieniędzmi, a potem rozliczanie ich i badanie, czy cele, które założyliśmy, zostały osiągnięte.

Nazwa Programu Osie priorytetowe/główne obszary wsparcia
Program Inteligentny Rozwój
  1. Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa
  2. Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I
  3. Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach
  4. Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego.
Program Polska Wschodnia
  1. Przedsiębiorcza Polska Wschodnia
  2. Nowoczesna infrastruktura transportowa
  3. Nowoczesna infrastruktura kolejowa
Program Infrastruktura i Środowisko
  1. Zmniejszenie emisyjności gospodarki
  2. Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu
  3. Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego
  4. Infrastruktura drogowa dla miast
  5. Rozwój transportu kolejowego w Polsce
  6. Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach
  7. Poprawa bezpieczeństwa energetycznego
  8. Ochrona dziedzictwa kulturowego i zasobów kultury
  9. Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia
Program Wiedza Edukacja Rozwój
  1. Osoby młode na rynku pracy.
  2. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji
  3. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju
  4. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa
  5. Wsparcie dla obszaru zdrowia
Program Polska Cyfrowa
  1. Powszechny dostęp do szybkiego internetu
  2. E-administracja i otwarty rząd
  3. Cyfrowe kompetencje społeczeństwa

W tabeli nie podaliśmy nazw osi / obszarów dla programów regionalnych, ale zasada działania jest dokładnie taka sama.

Teraz czas na kolejne cyfry

3.2.1 POIR

Pierwsza cyfra to oś priorytetowa, czyli wspierany obszar. A co z kolejnymi?

Pewnie zauważyliście, że obszary, na które podzielono poszczególne programy, są określone bardzo szeroko. Gdyby zostawić programy tylko w tym kształcie, trudno byłoby ustalić spójne zasady: kto, na jakich warunkach może ubiegać się o środki i jakie cele musimy rozliczyć. Dlatego osie priorytetowe podzielono dalej: na działania, które dzielą się z kolei na poddziałania. Określają je dwa kolejne numery w tej klasyfikacji.

Czyli w naszym przykładzie 3.2.1 POIR oznacza nic innego jak: oś priorytetową numer 3, działanie nr 2 i poddziałanie nr 1.

W każdym z programów działań i poddziałań jest bardzo dużo. Trudno byłoby nam zebrać je w jednej tabeli. Pokażemy to na przykładzie osi 3 Programu Inteligentny Rozwój, skoro już go wybraliśmy.

Program Inteligentny Rozwój Oś 3 "Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach"

Działanie 3.1 Finansowanie innowacyjnej działalności MŚP z wykorzystaniem kapitału podwyższonego ryzyka Poddziałanie 3.1.1 Inwestycje w innowacyjne start-upy – Starter
Poddziałanie 3.1.2 Inwestycje grupowe aniołów biznesu w MŚP – BizNest
Poddziałanie 3.1.3 Fundusz Pożyczkowy Innowacji
Poddziałanie 3.1.4 KOFFI – Konkurencyjny Ogólnopolski Funduszy Funduszy Innowacyjnych
Poddziałanie 3.1.5 Wsparcie MŚP w dostępie do rynku kapitałowego – 4 Stock
Działanie 3.2 Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R Poddziałanie 3.2.1 Badania na rynek
Poddziałanie 3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne
Poddziałanie 3.2.3 Fundusz gwarancyjny wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw
Działanie 3.3 Wsparcie promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw Poddziałanie 3.3.1 Polskie Mosty Technologiczne
Poddziałanie 3.3.2 Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe – Marka Polskiej Gospodarki – Brand
Poddziałanie 3.3.3 Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych – Go to Brand

Czyli nasze przykładowe 3.2.1 POIR to poddziałanie „Badania na rynek”.

Gdzie szukać informacji, czyli kilka słów o szopach

W każdym z funduszowych programów przygotowaliśmy szczegółowe opisy wszystkich osi w programie. Dokumenty te to „Szczegółowe Opisy Osi Priorytetowych”, zwane popularnie „szopami”.

Kiedy już znasz klasyfikację i sposoby, w jaki skonstruowane są funduszowe programy, z pewnością łatwo odnajdziesz w nich działanie i poddziałanie, które Cię interesuje.

Wszystkie te dokumenty znajdziesz na naszej stronie, w zakładce Zapoznaj się z prawem i dokumentami

Użyj filtrów po lewej stronie, by łatwo je znaleźć. W rubryce „Typ dokumentu” ustaw „Szczegółowy Opis Osi Priorytetowej”. W rubryce „Program” możesz natomiast wybrać konkretny z programów funduszowych, który szczególnie Cię interesuje.

Grafika przedstawia wyszukiwarkę dokumentów na portalu Funduszy Europejskich

 

I gotowe! To już naprawdę wszystko!

Teraz czas na poszukiwanie właściwego programu i konkursu, który pomoże Wam w spełnieniu marzeń o rozwoju własnej firmy. Jeśli będziesz potrzebował pomocy, znajdziesz ją za darmo u specjalistów z Punktów Informacyjnych. Powodzenia!