Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Nowoczesne centrum edukacji w zabytkowych wnętrzach

Zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie i budowlane w dwóch budynkach Zespołu Zamkowego w Łańcucie. Ze środków Funduszy Europejskich zmodernizowano Oranżerię oraz Ujeżdżalnię. Obiekty zyskały też nowe funkcje. 

Piękne zabytkowe budynki Oranżerii i Ujeżdżalni przeszły generalny remont w ramach projektu "Prace remontowo, konserwatorskie i budowlane Oranżerii" oraz Ujeżdżalni w ramach przedsięwzięcia „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych OR-KA II, III, IV, VII”. Przedsięwzięcie było dofinansowane ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Budynek Ujeżdżalni

Autorzy: Maryna Szewczuk i Marek Kosior, Muzeum – Zamek w Łańcucie

Realizacja projektu pozwoliła powiązać ze sobą te dwa osobne zabytkowe budynki, poprzez utworzenie w obydwu wyremontowanych budynkach Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego, co wiązało się ze zmianą dotychczasowych funkcji tych budynków. Założeniem Centrum jest edukacja kulturalna z wykorzystaniem najnowszych środków przekazu. W Centrum będzie pokazywana zarówno historia właścicieli jak i służby, ich życie codzienne i odświętne, obyczaje, moda, dawna etykieta, stroje i kuchnia. Będzie miało to na celu pokazanie historii socjalnej tamtych czasów. Programy edukacyjne ukazywać będą zasady wychowywania, normy i wzorce kulturowe. Będzie to opowieść o muzealiach, stylach, materiałach i technikach oraz narzędziach i sposobach w jaki zostały wykonane, przy użyciu nowoczesnych osiągnięć techniki.

W Oranżerii powstały: Słownik Terminologiczny Sztuk Pięknych, Słownik Sztuki Ogrodowej (prezentujący trzy główne style ogrodowe: renesansowy, barokowy, angielski), instalacja przedstawiająca wirtualny lot balonem Jana Potockiego, obrazująca domniemamy lot nad Łańcutem, instalacje scenograficzne kopii frontowej teatru łańcuckiego i teatrów Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych.

W Ujeżdżalni została zgromadzona i zaprezentowana kolekcja około 70 zabytkowych pojazdów, umieszczonych na trzech poziomach ekspozycyjnych.

W Centrum Edukacji Tradycji będą realizowane zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych.

Koszt całkowity projektu to prawie 33 mln zł. Dofinansowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko wynosi 22 mln zł. Beneficjentem jest Muzeum – Zamek w Łańcucie.

Wnętrze Ujeżdżalni

Autorzy: Maryna Szewczuk i Marek Kosior, Muzeum – Zamek w Łańcucie

***

Muzeum – Zamek w Łańcucie zrealizowało już wcześniej inny projekt ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko "Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych w budynku Zamku oraz zabytkowym Parku Muzeum - Zamku w Łańcucie (OR-KA II, III, IV, VII)".

Zrealizowano prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane w budynku Muzeum oraz jego bezpośrednim otoczeniu, a także prace związane z ochroną i zachowaniem zabytkowych ogrodów i parków.

To w tym projekcie odrestaurowano luksusowe Łaźnie Rzymskie, a podczas prac dokonano odkrycia zachowanych polichromii. Więcej informacji w albumie POIiŚ o przeszłości. Odkrycia archeologiczne i paleontologiczne w trakcie realizacji projektów dofinansowanych ze środków unijnych na stronie Programu