Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Nowoczesna zebra i bezpieczny pieszy

Czy wiesz, że każdego roku w Polsce na przejściach dla pieszych ginie około 270 osób? Liczba wypadków samochodowych w tych miejscach przekracza 4 tysiące rocznie. Jak zatem podnieść poziom bezpieczeństwa? Firma Euroasfalt znalazła rozwiązanie, które można zastosować niemal wszędzie. Jest nią innowacyjny system inteligentnych przejść dla pieszych SmartPass.

Coraz więcej osób korzysta z samochodów. Powstają nowe drogi i autostrady, a te starsze są remontowane. Zasady poruszania się po nich są dostosowywane do zmieniających się potrzeb. Wszystko po to, aby podróżować szybciej, bardziej komfortowo, a przede wszystkim bezpieczniej. Niestety, nie wszyscy przestrzegają przepisów i zachowują odpowiednią ostrożność. Dotyczy to zarówno kierowców, rowerzystów, jak i pieszych. Firma Euroasfalt od blisko trzydziestu lat skupia się na tym, żeby drogi były równie wygodne, co bezpieczne.

Przykładem ich starań jest system SmartPass. Powstał dzięki dofinansowaniu z programu Polska Wschodnia.

"SmartPass to następca Zebry – wyjaśnia Jan Antonowicz, Prezes Euroasfaltu. – Kiedy ktoś zbliża się do naszego przejścia, zostaje wykryty przez czujniki ruchu. Te uruchamiają system, który włącza widoczne dla kierowcy sygnały świetlne. Emitują je elementy odblaskowe i ostrzegawcze światła LED nad znakiem „przejście dla pieszych”. Dzięki temu wszyscy dostają informację o pozostałych uczestnikach ruchu".

System Smartpass schemat działania

Komfort i bezpieczeństwo idą ze sobą po drodze

System SmartPass zapewnia lepszą widoczność pieszych również w porze nocnej czy przy złych warunkach atmosferycznych. Jest przygotowany na niespodziewane sytuacje. W razie jego awarii natychmiast zostaje wysłany sygnał do punktu serwisowego. Co więcej, system ma własny akumulator – na wypadek braku dostaw prądu z sieci. Można go też łatwo doposażyć w dodatkowe funkcje. Wśród nich są: monitoring, radar, sygnalizacja dźwiękowa czy wyświetlacz LED, który pokazuje komunikaty dla kierowców. Przed każdym przejściem ze SmartPass-em montowany jest również system antypoślizgowy.

Jak zauważa Prezes Euroasfaltu, ich patent zapewnia komfort wszystkim uczestnikom ruchu.

"Pieszym skraca czas oczekiwania przy przejściu przez ulicę. Kierowcom zaś daje możliwość szybszej kontynuacji jazdy niż w przypadku klasycznej sygnalizacji świetlnej – wyjaśnia".

To jedyne tego typu urządzenie w Polsce, które zostało zbadane przez Instytut Dróg i Mostów Politechniki Warszawskiej. Przeanalizowano je pod kątem skuteczności zwiększenia bezpieczeństwa oraz poprawy komfortu uczestników ruchu.

"Badanie potwierdziło, że po zastosowaniu SmartPass spadła liczba niebezpiecznych sytuacji. Kierowcy ograniczyli prędkość i częściej przepuszczali pieszych na przejściu. Skrócił się czas, jaki trzeba było przeznaczyć, aby bezpiecznie przedostać się na drugą stronę jezdni – podsumowuje Jan Antonowicz".

SmartPass przejście dla pieszych

Unijne dofinansowanie – ekspresowa droga do rozwoju

Euroasfalt zrealizował swój pomysł inteligentnego przejścia dla pieszych, przy wsparciu z programu Polska Wschodnia.

"Realizacja projektu wiązała się z modernizacją parku maszynowego – przybliża Prezes. Firma kupiła nowe, zautomatyzowane maszyny oraz wprowadziła do swoich usług nowatorskie rozwiązania. Na stronie internetowej powstała tzw. Strefa Klienta. Pozwala ona przygotować i wycenić ofertę bez wychodzenia z domu. Z tej usługi korzystają przede wszystkim lokalne samorządy – wyjaśnia Jan Antonowicz i dodaje – Gdyby nie wsparcie Funduszy Europejskich rozwój Spółki Euroasfalt dokonywałby się wolniej - mówi".

Przedsiębiorcom, którzy zastanawiają się, czy złożyć wniosek o dofinansowanie podpowiadamy: tak. Warto sięgać po nowe możliwości i korzystać z pieniędzy, które są dostępne.

***

Artykuł pochodzi z Biuletynu Funduszy Europejskich w Polsce eFEkty nr 2/52. Autor artykułu: ustyna Nasiłowska. O tym i innych projektach finansowanych z Funduszy Europejskich przeczytacie w Biuletynie eFEkty.