Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Konkurs Szybka Ścieżka po raz ostatni. 300 milionów złotych z Funduszy Europejskich dla przedsiębiorców

Szybka Ścieżka to konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju realizowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. 1 lipca NCBR ogłosił jego ostatnią edycję w tej perspektywie budżetowej Funduszy Europejskich. Przedsiębiorcy i konsorcja mogą starać się o dofinansowanie innowacyjnych projektów. Nabór wniosków rozpocznie się 3 sierpnia i potrwa do 14 września 2020 roku. Budżet konkursu to 300 milionów złotych.

Konkurs jest organizowany od 2015 roku. Do tej pory dofinansowanie w nim otrzymało niema 1,5 tysiąca projektów na łączną kwotę ponad 9,3 miliarda złotych.

"Konkurs to szansa dla przedsiębiorców i konsorcjów na wsparcie innowacyjnych projektów. Prace nad rozwojem nowoczesnych narzędzi i technologii mogą pomóc polskim firmom stworzyć przewagę konkurencyjną i osiągać długoletnie zyski" – ocenia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Kryteria konkursu

Dofinansowanie jest przyznawane na badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe (to obowiązkowy element), ewentualnie uzupełnione o prace przedwdrożeniowe, których efektem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania możliwego do wprowadzenia w działalności gospodarczej. Konkurs jest przeznaczony dla regionów słabiej rozwiniętych. Oznacza to, że miejsce prowadzenia prac badawczo-rozwojowych musi znajdować się poza województwem mazowieckim.

Nabór wniosków został podzielony na dwie rundy. W pierwszej, która rozpocznie się 3 sierpnia i potrwa do 21 sierpnia o dofinansowanie w łącznej kwocie 100 milionów złotych będą mogły ubiegać się duże przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja, również z MŚP i jednostkami naukowymi. Z kolei druga runda, która odbędzie się od 22 sierpnia do 14 września, jest skierowana do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów, również z udziałem jednostek naukowych. Te będą mogły łącznie uzyskać dofinansowanie w wysokości 200 milionów złotych. Po każdej z rund nastąpi ocena wniosków, która potrwa do 120 dni.

Trwają również nabory w trzech konkursach tematycznych: „Szybka Ścieżka – OZE w transporcie” (do 10 lipca 2020 roku), „Szybka Ścieżka – Koronawirusy” (do 31 grudnia 2020 roku) oraz „Szybka Ścieżka dla MŚP z certyfikatem Seal of Excellence” (do 30 września 2020 roku).