Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Komisja Europejska zatwierdziła zmieniony Program Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER)

Komisja Europejska zatwierdziła zmieniony Program Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Polska otrzymała formalną notyfikację decyzji Komisji Europejskiej 8 grudnia 2022 r. i od tego dnia obowiązuje nowa wersja PO WER. Działania wprowadzone przy tej aktualizacji Programu mogły być już jednak realizowane wcześniej, ponieważ Komisja Europejska zobowiązała się uznawać wydatki poniesione w związku z kryzysem wywołanym wojną w Ukrainie od 24 lutego 2022 r., jeszcze przed formalnym zatwierdzeniem zmian w Programie.

Zmiany wprowadzane w PO WER stanowią odpowiedź na skutki kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Do najistotniejszych zmian mających na celu wsparcie osób przybywających do Polski z terytorium Ukrainy należy m.in. rozszerzenie grupy docelowej wsparcia realizowanego w osi I Rynek pracy otwarty dla wszystkich oraz osi III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju o osoby, którym udzielono ochrony czasowej w związku z wojną w Ukrainie. Dzięki temu mogą one korzystać ze wsparcia z zakresu aktywizacji zawodowej, oferowanego zarówno w projektach konkursowych - realizowanych przez różne podmioty, w szczególności instytucje rynku pracy, jak również w projektach Powiatowych Urzędów Pracy i Ochotniczych Hufców Pracy. Natomiast w obszarze szkolnictwa wyższego osoby te mogą uczestniczyć w projektach konkursowych z zakresu podnoszenia kompetencji realizowanych przez różne podmioty, w szczególności uczelnie.

Ponadto w osi II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji dodany został nowy cel, tj. Zwiększenie dostępu do polskiego systemu edukacyjnego dla obywateli Ukrainy, pozwalający na przygotowanie, organizację i przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski.

Zmiana w osi VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia pozwoli z kolei na realizację wsparcia na rzecz wzmocnienia nadzoru sanitarno-epidemiologicznego Polski w obliczu nowych wyzwań spowodowanych konfliktem zbrojnym na Ukrainie.

Liczymy na to, że zmiany te przyczynią się do złagodzenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy oraz pozwolą skutecznie wesprzeć w ramach PO WER osoby uciekające przed wojną.

Aktualna wersja Prorgamu PO WER (PDF 4 MB)