Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Kolejne odkrycie archeologiczne na inwestycji dofinansowanej z Programu Infrastruktura i Środowisko

Podczas prac przy budowie kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19 w Jeżowem na Podkarpaciu odkryto niezwykłe znalezisko – cmentarz z XVII wieku z około 115 grobami szkieletowymi.

Jak potwierdzają pracujący na terenie inwestycji archeolodzy – podczas prac archeologicznych tzw. nadzorczych, odkryto jamy grobowe ze szczątkami ludzkimi (ok. 70-80 % wszystkich stanowią dzieci).

Znalezisko znajduje się na terenie Gór Kościelnych. W tym miejscu inwestycji teren był pokryty lasem a informacja o znajdującym się w tym miejscu cmentarzu była lokalną legendą przekazywaną przez pokolenia. 

Odkryte znalezisko prawdopodobnie jest wydzieloną częścią cmentarza na którym chowano najmłodszych mieszkańców miejscowości Jeżowe. Zaobserwowano, że część szczątków miała w ustach włożoną monetę – tzw. boratynki czy półtoraki, co ma związek ze staropolskimi wierzeniami – jest to tzw. obol zmarłych (czy też: obol Charona), który stanowił formę zapłaty za usługi dla duszy w zaświatach.

Znalezione przez archeologów szczątki zostaną ekshumowane i pochowane na współczesnym cmentarzu. 

***

W miejscu znaleziska biegnie część nowobudowanej drogi ekspresowej S19 Lublin – Rzeszów – odc. Nisko Południe – Sokołów Małopolski Północ. 

Inwestycja otrzymała dofinansowanie ze środków UE w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości 587 297 822,46 zł.

Wartość całkowita projektu to: 1 132 005 519,33 zł.

Beneficjentem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.