Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Jak łatwiej dostać pieniądze z Unii bez korzystania z dotacji?

Napis: Rozwój biznesu - Wszystkie drogi prowadzą do Funduszy Europejskich. W tle: wieżowce i chmury na niebie

Stanowią nie tylko ciekawą alternatywę dla kredytów i pożyczek komercyjnych, są też łatwiejsze niż dotacje… Pieniądze na rozwój biznesu dostępne w atrakcyjnej ofercie Funduszy Europejskich czekają, byś po nie sięgnął. 

Stawiasz na rozwój firmy i szukasz sposobów finansowania? Czy wiesz, że oprócz unijnych dotacji masz też do dyspozycji inne formy pomocy z Funduszy Europejskich? Jedne są interesującą alternatywą do komercyjnych kredytów i pożyczek. Inne oferują Ci dofinansowanie na częściową spłatę kredytu bankowego. Są też instrumenty finansowe – unijne pieniądze dystrybuowane przez prywatnych inwestorów.

Przyjrzyj się uważnie wszystkim tym opcjom. Porównaj zakres potrzeb biznesowych, na które mogą być odpowiedzią oraz wymogi konieczne do ich przyznania. Oceń, w jakim przypadku lepiej ubiegać się o dotacje, a w jakim o inny rodzaj dofinansowania z Funduszy Europejskich. Wybierz to, co najlepiej posłuży Twojej firmie.

Instrumenty zwrotne

Dla kogo

Instrumenty zwrotne to pieniądze, które w określonym czasie trzeba oddać, ale – za sprawą zaangażowania Funduszy Europejskich – na preferencyjnych zasadach. Dzięki nim firmy produkcyjne, usługowe i handlowe zyskały niezwykle atrakcyjną ofertę – pożyczki unijne. Oferta kierowana jest do wszystkich przedsiębiorców – doświadczonych i tych stawiających pierwsze kroki w swojej branży. Może się różnić w zależności od tego, czy startujesz z nową działalnością, czy masz już ugruntowaną pozycję na rynku, a także od rodzaju prowadzonej działalności i celu, na jaki chcesz przeznaczyć środki. Ale często pieniądze otrzymasz na preferencyjnych warunkach, korzystniejszych niż w kredycie komercyjnym.

Poznaj szczegóły pożyczek unijnych

Preferencyjne warunki pożyczek unijnych:

  • niskie oprocentowanie – zazwyczaj od 0,1 do 5% w skali roku (w zależności od regionu)
  • maksymalny okres spłaty – najczęściej do 5 lat
  • możliwość karencji w spłacie – najczęściej 6 miesięcy (w niektórych regionach aż do 12 miesięcy)
  • umorzenie części zaciągniętego kapitału – możliwość oferowana w niektórych regionach

Na jaki cel?

Na co mogą być przeznaczone pożyczki unijne? Na sfinansowanie zarówno bieżących, jak i inwestycyjnych potrzeb biznesowych. Zakres jest szeroki. Taka rozpiętość oferty to istotny atut i często decydujący argument.

Dlaczego? Ponieważ dotacje stawiają przedsiębiorcom znacznie wyższe wymogi. Dotyczą np. innowacyjności rozwiązań wypracowanych dzięki sfinansowanej inwestycji. Dotacjami obejmuje się głównie działania badawczo-rozwojowe i inwestycyjne związane z wprowadzeniem nowych (lub znacząco ulepszonych) produktów czy usług. Dlatego, jeśli masz po prostu na myśli szeroko pojęty rozwój firmy, powinieneś zainteresować się raczej ofertą pożyczek unijnych.

Pieniądze będziesz mógł pozyskać na rozbudowę asortymentu produktów i usług, na inwestycje w sprzęt produkcyjny, maszyny i urządzenia poszerzające skalę działalności firmy lub wzbogacające jej ofertę o nowe produkty i usługi, na remonty, a w niektórych przypadkach (dla firm handlowych) nawet na częściowe finansowanie zakupu towaru.

Różnicę ilustruje przykład: jeżeli firma potrzebuje zakupu wózków widłowych do magazynu, powinna wystąpić o przyznanie preferencyjnej pożyczki, a nie dotacji. Jeżeli natomiast, chcąc ograniczyć udział ludzki w pracy wózka widłowego, firma planuje wprowadzić automatyczne sterowanie – może sięgnąć po dotację na badania, testy, a nawet wdrożenie swoich rozwiązań do masowej produkcji.

Mierz siły na zamiary!

Jak widać, wybór sposobu finansowania trzeba uzależnić od konkretnych potrzeb biznesowych. Ale warto zwrócić uwagę na coś jeszcze – na zobowiązania. W przypadku dotacji są one wyższe. Poza obowiązkiem rozliczenia (faktury dokumentujące zakup) dotyczą również rezultatów. Chodzi o wypracowanie konkretnych, zapisanych w umowie efektów – np. wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych przeprowadzonych dzięki dotacji. Pod tym względem pożyczki preferencyjne są znacznie bardziej przystępne i przyjazne przedsiębiorcy. Zobowiązujesz się tylko do kupienia tego, co zapisane we wniosku, do rozliczenia pożyczki i do zwrotu środków. To wszystko. 

Dlaczego właśnie pożyczki?

Oferta Funduszy Europejskich dotycząca instrumentów zwrotnych zasługuje na uwagę z jeszcze innego powodu. Kredyty i pożyczki dla firm cieszą się u nas niesłabnącym zainteresowaniem. To drugie po środkach własnych źródło finansowania inwestycji sektora MŚP. Tegoroczny Raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o stanie sektora MŚP w Polsce wykazał, że kredytami i pożyczkami krajowymi małe firmy finansują 18%, a średnie aż 20% swoich inwestycji. W taki sposób średnie firmy finansują też 20% swojej działalności innowacyjnej.

Premia technologiczna

Usprawnij sobie kredyt!

Fundusze Europejskie to również świetny sposób na poprawę efektywności komercyjnego kredytu inwestycyjnego. Mowa o tzw. „Kredycie na innowacje technologiczne” współfinansowanym z Programu Inteligentny Rozwój. Oferta polega na premii technologicznej będącej w praktyce dofinansowaniem Funduszy Europejskich na spłatę części kredytu. Jak to działa? Ty pożyczasz w banku pieniądze na wdrożenie innowacji - dzięki Funduszom Europejskim otrzymujesz premię pokrywającą część kredytu, a kwota, jaka zostaje Ci do spłacenia, znacząco maleje. Proste! Jednak uzyskanie premii technologicznej ma jeden warunek – ubiegać się o nią mogą projekty finansowane „Kredytem na innowacje technologiczne”.

Przyznawany jest na zasadach komercyjnych przez banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przy udziale Funduszy Europejskich. Wniosek? Planując w firmie wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych, warto sięgnąć po taki właśnie kredyt.

Co można sfinansować?

Oferta finansowania może objąć zarówno koszty inwestycji technologicznej, jak i zewnętrzne ekspertyzy, studia, koncepcje i projekty związane z inwestycją. Wnioski można składać od 15 października. Szczegóły znajdują się w ogłoszeniu.

Premia technologiczna pomogła m.in. firmie Medgal, która chciała wejść na rynek z unowocześnionymi implantami medycznymi. Do tego potrzebne były zmiany w technologii produkcji, nowy sprzęt, testy – jednym słowem spora inwestycja, gdzie koszty sięgnęły 10 mln złotych. Budżet udało się dopiąć właśnie dzięki premii technologicznej, a udział Funduszy Europejskich sięgnął aż 60% kosztów całej inwestycji.

Instrumenty finansowe

Liczy się pomysł!

Instrumenty finansowe to kolejna ciekawa propozycja dla firm. Dzięki Funduszom Europejskim, które dokapitalizowały fundusze Venture Capital, przedsiębiorcy z obiecującymi pomysłami biznesowymi zyskali dostęp do ogromnych środków w portfelach inwestorów. Czekają tam unijne pieniądze przeznaczone na finansowanie wybranych przedsięwzięć. Może takich, jak Twoje? Oferta dotyczy pomysłów w początkowej fazie i tych bardziej zaawansowanych oraz firm, które rozwijają się, ale potrzebują dodatkowego zastrzyku gotówki. Dowiedz się więcej

Młoda firma Talent Alpha (powstała dopiero we wrześniu 2018 r.) pozyskała na swój projekt znaczną kwotę, choć pomysł, który przedstawiła, był jeszcze w fazie zalążka. Koncept dotyczy stworzenia platformy outsourcingowej, która ma połączyć korporacje z dostawcami specjalistów IT. Dużym międzynarodowym firmom umożliwi to szybsze znajdowanie wykwalifikowanych kadr do realizacji skomplikowanych projektów, a małym i średnim (software house’om) łatwiejszą sprzedaż usług swoich specjalistów.

Do odważnych świat należy!

Jeśli jesteś osobą przebojową, potrafiącą przekonać inwestorów do swojego konceptu – nie wahaj się. Zaczynając działania dla pozyskania pieniędzy od inwestorów Venture Capital, nie potrzebujesz nawet składać wniosku. Wystarczy mieć pomysł biznesowy i zgłosić się z nim do wybranego pośrednika finansowego. Z pewnością warto spróbować! A jeśli chcesz być na bieżąco, koniecznie zerkaj na instrumentyfinansoweue.gov.pl