Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Jak Fundusze Europejskie mogą wesprzeć Twoje plany? Krótki poradnik dla planujących zawodowe i biznesowe zmiany w 2022 roku

Myślisz o założeniu własnego biznesu? A może o zmodernizowaniu firmy? Albo po prostu chcesz zmienić zawód? Początek nowego roku to idealny moment na takie decyzje. Zwłaszcza, że teraz możesz to zrobić z pomocą Funduszy Europejskich. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, gdzie szukać informacji i wsparcia, żeby od obiecujących planów sprawnie przejść do czynów.

W zależności od tego, co planujesz oraz jakie są Twoje potrzeby i oczekiwania, masz do dyspozycji wiele możliwości. Ale żeby mądrze skorzystać z pomocy Funduszy Europejskich, warto przede wszystkim wiedzieć, gdzie szukać informacji i jak się przygotować do aplikowania o wsparcie.

Na pierwszym planie napis: Planujesz zmiany zawodowe w 2022 roku? Poszukaj wsparcia z Funduszy Unijnych. W tle uśmiechnięta młoda kobieta.

Dla tych, którzy chcieliby mieć własną firmę

Myślisz o własnym biznesie? Koniecznie zainteresuj się ofertą Platform Startowych z Programu Polska Wschodnia. To oferta dla wszystkich, którzy swoją działalność chcą prowadzić na terenie województw: lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego czy świętokrzyskiego. Wyjątkowe jest to, że na wsparcie Platform mogą liczyć nie tylko nowo założone firmy, ale również osoby lub grupy osób, które na razie mają tylko pomysł na biznes, ale firmy jeszcze nie założyły.

Platformy Startowe tworzone są przez Parki Technologiczne, Aniołów Biznesu, fundusze kapitałowe, uczelnie wyższe, spółki doradcze oraz przedsiębiorstwa z dużym doświadczeniem. I to właśnie tacy doświadczeni eksperci doradzą Ci, pomogą doprecyzować pomysł i przekuć go w biznes. A potem – uzyskać dotację na wprowadzenie go w życie.

Platformy Startowe – jak zacząć?

 1. Opisujesz pomysł i wysyłasz do wybranej Platformy Startowej.
 2. Przechodzisz tzw. inkubację, czyli proces, w którym eksperci z Twojej branży pomagają Ci rozwinąć pomysł i stworzyć biznes plan.
 3. W tym czasie masz dostęp do wiedzy, doradztwa i kontaktów biznesowych partnerów. Masz też zapewnioną bezpłatną powierzchnię biurową i obsługę księgową.

Dlaczego warto podjąć ten trud? Bo oprócz tego, że masz wsparcie na początkowym etapie rozkręcenia biznesu, to pomyślne zakończenie inkubacji we współpracy z wybraną Platformą daje Ci przepustkę do ubiegania się o bezzwrotną dotację (do 1 mln zł) na wprowadzenie Twojego pomysłu w życie. Ci, którzy już przeszli proces inkubacji albo właśnie kończą ten etap przygotowań, mogą jeszcze do końca roku składać wnioski o dotacje.

Szczegóły w ogłoszeniu o konkursie.

Więcej o tym, jak skorzystać z Platform Startowych i osiągnąć sukces w swoim nowym biznesie.

Dla tych, którzy mają pomysł na rozwój

Jeśli chcesz rozwijać swoją firmę i chciałbyś skorzystać z unijnych dotacji – czekają na Ciebie doświadczeni konsultanci w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE). Są one w całej Polsce, a ich lokalizacje są tak zaplanowane, żeby każdy punkt mógł być swoistym lokalnym przewodnikiem po Funduszach Europejskich. Sprawdź, gdzie jest najbliższy PIFE i umów się na spotkanie. Od konsultantów uzyskasz bezpłatnie rzetelną i aktualną informację o tym, w jakim stopniu oraz w jaki sposób Fundusze Europejskie mogą wesprzeć Cię w realizacji Twoich planów.  

Agnieszka Wojda, Naczelnik Wydziału Informacji FE w Centrum Projektów Europejskich, zwraca uwagę, że "w PIFE pracują osoby, które świetnie poruszają się w świecie Funduszy Europejskich. To bezcenna pomoc  – zwłaszcza w obliczu ogromnej liczby dokumentów, informacji i instytucji".

Jeśli więc masz mnóstwo pomysłów na rozwój firmy i chcesz wiedzieć, czy i w jaki program lub konkurs wpisuje się Twój pomysł – zapytaj konsultantów. Warto to zrobić również, gdy szukasz możliwości zmiany zawodu albo ciekawych szkoleń czy stażu.

"Trzeba jednak pamiętać – podpowiada Pani Naczelnik – o trzech istotnych kwestiach. Po pierwsze – jesteśmy w przededniu uruchomienia nowych programów na lata 2021 – 2027. Nie wszystkie dokumenty są już zatwierdzone, więc musisz liczyć się z tym, że na niektóre szczegóły trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Po drugie – pracownicy PIFE udzielają informacji i mogą wesprzeć Cię w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie, ale nie napiszą go za Ciebie. Natomiast objaśnią, jak przygotować taki dokument. Po trzecie – Fundusze Europejskie mają swoje priorytety, co oznacza, że nie wszystko możesz z ich pomocą sfinansować. Niektóre przedsięwzięcia będą mogły być sfinansowane na przykład z preferencyjnych pożyczek, a nie z dotacji".

I jeszcze jedna rada na koniec – żeby skorzystać jak najwięcej, dobrze przygotuj się do wizyty w PIFE. Tu znajdziesz szczegóły.

Dla tych, którzy stawiają na innowacje

W nowych konkursach zaplanowanych na lata 2021-2027 będzie liczyła się innowacyjność. Oznacza to, że większe szanse na dofinansowanie z Funduszy Europejskich będą miały projekty bazujące na pracach badawczo-rozwojowych (B+R). Jak z niego skorzystać?

Idealnym narzędziem – zarówno dla tych, którzy mają już innowacyjny pomysł, jak dla tych, którzy dopiero go szukają – jest STEP. Więcej na stronie "Nie musisz być Einsteinem".

Pierwsza ścieżka STEP to bezpłatna pomoc doświadczonych ekspertów branżowych dla przedsiębiorców, którzy mają już gotowy pomysł na nowy produkt lub usługę powstałą z wykorzystaniem prac badawczo-rozwojowych. Na czym polega takie wsparcie? Eksperci współpracują indywidualnie z firmą w celu doprowadzenia pomysłu do etapu projektu, który spełnia kryteria oceny. Pomagają też w znalezieniu odpowiedniego finansowania z Funduszy Europejskich. Warto skorzystać z ich wiedzy, ponieważ mają oni również doświadczenie w ocenianiu wniosków.

Druga ścieżka STEP – Innovation Coach –  jest dla tych przedsiębiorców, którzy potrzebują wsparcia w znalezieniu obszarów, w jakich mogliby rozwijać działalność innowacyjną. Dr hab. Joanna Trafiałek, ekspertka doradzająca firmom w ramach Innovation Coach, na pytanie „od czego zacząć szukanie obszarów do rozwoju innowacji w swojej firmie?”, odpowiada:

"Trzeba być na bieżąco z trendami w swojej branży. Wiedzieć, czym zajmuje się konkurencja w Polsce i za granicą. Dobrym pomysłem jest łączenie rozwiązań z kilku dziedzin w celu wypracowania produktów lub usług nieistniejących dotychczas na rynku. Warto brać pod uwagę korzystny wpływ na środowisko – naturalne i społeczne – oraz zdrowie".

Ekspertka zwraca też uwagę na najważniejszy aspekt STEP: 

"W przypadku Innovation Coach firma nic nie traci, a może zyskać ogromną wiedzę, z której może skorzystać i rozwinąć swoją działalność. Wahanie się jest normalną reakcją na nowość. Ale mamy trudne czasy i warto się zgłosić, aby poszukać rozwiązań na lepszą przyszłość".

Dla tych, którzy czekają na nowe konkursy

Jak deklarują przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, pierwszych konkursów możemy spodziewać się w drugim kwartale 2022 roku. Będą to m.in. konkursy z ogólnokrajowego programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). FENG to następca kończącego się Programu Inteligentny Rozwój, który dotychczas wspierał przedsiębiorców w rozwoju innowacji. 

"Zakładamy, że pierwsze wnioski przedsiębiorcy będą mogli składać już w II kwartale 2022 r. Najprawdopodobniej ruszymy wówczas ze wsparciem dla przedsiębiorców. Oznacza to, że już od samego początku wszystkie rodzaje przedsiębiorstw będą mogły składać wnioski i realizować projekty z zakresu prac B+R, rozwoju infrastruktury B+R, wdrożenia wyników badań, internacjonalizacji i współpracy międzynarodowej, rozwoju kompetencji pracowników, „zazielenienia” miast oraz cyfryzacji przedsiębiorstw" – wyjaśnia Małgorzata Szczepańska, Dyrektor Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju MFiPR. 

Oczekiwanie na nowe konkursy można wykorzystać na zdobycie wiedzy i lepsze przygotowanie się do aplikowania. No właśnie, czy są jakieś uniwersalne rady dla przygotowujących się do składania wniosku? Co powinno się w nim znaleźć? Na co zwrócić uwagę? 

Po pierwsze, musisz wiedzieć, że dofinansowanie dostają te pomysły, które są dobrze przygotowane. Musi być widać, że stoją za nimi praca, kompetencje i realne możliwości firmy. Po drugie, zwróć uwagę na priorytetowe obszary i branże określone dla Polski i Twojego regionu, bo w nowych konkursach będą miały większe szanse projekty z tzw. inteligentnych specjalizacji. Są to obszary gospodarki określone jako kluczowe dla rozwoju kraju lub konkretnego województwa. Więcej o nich przeczytasz na smart.gov.pl

Warto o tym wszystkim pomyśleć już teraz, kiedy jest jeszcze czas, żeby uzupełnić i dopracować pomysł. A kiedy wystartują nowe konkursy, Ty będziesz gotowy!

Dla niecierpliwych i ambitnych

Ci, którzy nie chcą czekać, mogą składać wnioski w konkursach, które już trwają. Jakie dotacje z Funduszy Europejskich są jeszcze dostępne w tym roku? Na przykład pożyczki płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój (POIR). To oferta skierowana do mikro-, małych i średnich firm, które odczuwają negatywne skutki pandemii Covid-19. Pieniądze można przeznaczyć np. na uregulowanie bieżących potrzeb firmy, zapłatę pensji pracowników czy zobowiązań wobec kontrahentów. Pożyczki są udzielane na bardzo korzystnych warunkach.      

 • Przedsiębiorca zwraca jedynie pożyczony kapitał.
 • Odsetki pokrywane są z dotacji.
 • Na spłatę pożyczki jest maksymalnie 6 lat, w tym dodatkowo można skorzystać z „wakacji kredytowych” raz w roku na okres dwóch miesięcy, w pierwszym i drugim roku okresu spłaty.

Sprawdź, kiedy w Twoim województwie możesz złożyć wniosek o pożyczkę płynnościową

Innym rodzajem wsparcia jest Gwarancja Biznesmax (POIR), czyli gwarancja bankowa z dotacją. Skorzystać z niej mogą te mikro-, małe i średnie firmy, które pomimo pandemii i spowolnienia gospodarczego, nie chcą rezygnować z rozwoju i inwestycji. To również doskonała propozycja dla tych, którzy szukają kredytu odnawialnego. Gwarancja, udzielana za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), umożliwia łatwiejszy i tańszy dostęp do pieniędzy.

 • Gwarancja może objąć do 80% kwoty kredytu – nie więcej niż 2,5 mln euro.
 • Gwarancja na kredyt odnawialny udzielana jest na 39 miesięcy, a na kredyty z przeznaczeniem finansowania inwestycji – do 20 lat.

Więcej na stronie BGK

Dla przedsiębiorstw z sektora MŚP, które chcą sięgać po dotacje bezpośrednio z Komisji Europejskiej, są Granty na eurogranty.

Środki te można przeznaczyć na sfinansowanie kosztów związanych z ubieganiem się o eurogrant, na przykład na:

 • studium wykonalności (o ile jest wymagane),
 • poszukiwanie partnerów do projektu,
 • przygotowanie wniosku,
 • prezentację projektu przed komisją oceniającą.

Ile można dostać?      

 • Od 23.250 zł do 64.000 zł, jeżeli studium nie jest wymagane.      
 • Od 239 310 zł do 280 060 zł, jeżeli studium jest wymagane.      
 • Do 100% kosztów.  

Wnioski można składać do 27 stycznia 2022 r. Ogłoszenie o konkursie

Więcej o Programach zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską

Podsumowując: jeśli jesteś gotowy, żeby złożyć wniosek – możesz to zrobić w każdej chwili. A jeśli potrzebujesz jeszcze czasu na dopracowanie swojego projektu – poczekaj na nowe konkursy. Do odważnych świat należy! A polskim przedsiębiorcom odwagi nie brak.