Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Sztolnia "Królowa Luiza" otrzymała wsparcie z FE

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to największe i najcenniejsze miejsce związane z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego. Ponad 5 km tras turystycznych szlakiem węglowych chodników oraz powierzchniowe zabudowania stanowią dwie strefy kopalni. Tutaj swoje miejsce znalazła uniwersalna historia rozwoju i przemian największych ośrodków przemysłowych Europy. Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich jedyna taka atrakcja turystyczna w Europie jest już dostępna.

2 lipca br. otwarto strefę Carnall w Zabrzu, która jest częścią projektu „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska” dofinansowanego z Programu Infrastruktura i Środowisko. Jest to projekt zintegrowany, o łącznej wartości niemal 115 mln złotych, który obok zabudowań strefy Carnall, objął m.in. remont gmachu naukowego Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz utworzenie w sąsiednim Chorzowie Muzeum Hutnictwa. 

Strefa Carnall, czyli zespół zabytkowych kopalnianych zabudowań z przełomu XIX i XX wieku. Nazwa strefy pochodzi od charakterystycznego szybu górującego nad całością Sztolni Królowa Luiza. Dla Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu wspomniane otwarcie jest symboliczne, ponieważ zamyka dotychczasowe działania prowadzone w kompleksie Sztolni Królowej Luiza oraz Kopalni Guido.

Dzięki 62 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, swój dawny blask odzyskały obiekty wcześniej niedostępne, m.in. maszynownia szybu Prinz Schönaich ze zlokalizowaną w niej unikatową wystawą dedykowaną katastrofom górniczym. Również warsztat elektryczny, który przerodził się w pokazową kuźnię i miejsce do przeprowadzania konserwacji wyposażenia Muzeum. Niebanalną dodatkową atrakcją jest wyremontowana maszyna parowa wyciągowa szybu Carnall, co ciekawe jest czynna niezmiennie od 1915 r. – to unikat w skali całej Europy!

Dotychczasowe prace rewitalizacyjne pozwolą na spędzenie aktywnego dnia na poznawaniu górniczej przeszłości regionu. Każdy odwiedzający kompleks, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie!  

budynek_maszynowni_Prinz_Schoenaich
Budynek maszynowni Prinz Schoenaich
Źródło: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Strefa Carnall
Strefa Carnall
Źródło: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Maszyna parowa
Maszyna parowa
Źródło: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Strefa_Carnall

Strefa Carnall
Źródło: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Szyb_Carnall
Szyb Carnall
Źródło: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu