Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Dworzec Wałbrzych Główny oddany do użytku

Od dziś podróżni mogą skorzystać z komfortowego dworca, którego modernizacja była możliwa dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich. Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) i była realizowana w ramach projektu "Modernizacja wybranych dworców przy linii kolejowej nr 274 na odcinku Wrocław - Boguszów Gorce Zachód wraz z przedłużeniem przy linii 311, wybranych dworców przy linii kolejowej nr 282 wraz z dworcem na st. Małszyce położonym przy linii 275". Wraz z dworcem w Wałbrzychu wsparcie unijne uzyskały również dworce w Boguszowie Gorcach, Bolesławcu, Imbramowicach, Malczycach, Szklarskiej Porębie, Węglińcu. Koszt całkowity opiewa na kwotę ponad 122 mln PLN, z czego ponad 83 mln PLN to środki pochodzące z budżetu unijnego.

Jest to już piąty budynek przekazany do użytkowania w ramach wyżej wspomnianego projektu i jednocześnie dziesiąty w ramach inwestycji dworcowych, które wspiera POIiŚ 2014-2020 r.

Dworzec Wałbrzych Główny 1

(Źródło: PKP S.A.)

Pochodzący z 1867 roku, dworzec na stacji Wałbrzych Główny odzyskał swoje historyczne piękno podczas prac zadbano o najmniejsze detale. Zarówno wnętrze jak i otoczenie dworca przeszły kompleksową metamorfozę. Podczas prac renowacyjnych, światło dzienne ujrzały wyjątkowe elementy architektoniczne, a całość uzyskanego efektu podkreśla nowa iluminacja dworca.

Poza estetyką zadbano również o komfort obsługi podróżnych. Dworzec został wyposażony w nowe ławki, gabloty z rozkładem jazdy pociągów oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Podczas przebudowy wprowadzono wiele usprawnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zlikwidowano bariery architektoniczne, zamontowano oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planami dworców oraz ścieżki prowadzące wewnątrz obiektu oraz jego otoczeniu. Ułatwią one przemieszczanie się osobom niewidomym i niedowidzącym.

Dzięki przebudowie dworzec stał się bardziej ekologiczny i bezpieczny. Zamontowano w nim nowe energooszczędne oświetlenie w technologii LED wraz z automatyką sterującą. W celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody zamontowane w budynku urządzenia i systemy będą nadzorowane przy pomocy systemu BMS (Building Management System). Z kolei poprzez montaż nowoczesnych systemów bezpieczeństwa – monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych – poprawie uległo bezpieczeństwo osób i mienia.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę PKP S.A.