Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Dni Otwarte Funduszy Europejskich – wyjątkowy weekend z funduszami

Przed nami już siódma edycja wyjątkowej, ogólnopolskiej akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich. A jednocześnie pierwsza, która w całości odbędzie się online! Na internautów i internautki czekają atrakcje z całej Polski: wirtualne wycieczki, wejścia na żywo, warsztaty, quizy, webinaria czy koncerty. Ostatni weekend września (25-27 września) naprawdę warto będzie… spędzić w sieci!

Dni Otwarte nie bez powodu nazywamy świętem Funduszy Europejskich. Cel tej ogólnopolskiej akcji jest prosty: pokazać, jak bardzo unijne fundusze zmieniły Polskę, nasze otoczenie i nasze życie codzienne. A w dodatku zrobić to w jak najbardziej atrakcyjny i przystępny sposób!

Uwaga. Tegoroczne DOFE są wyjątkowe z kilku różnych powodów, ale przede wszystkim dlatego, że są otwarte dla każdego i każdy może z nich skorzystać, a nawet się w nich pokazać.

Powód nr 1: świętujemy całkowicie online

W tym roku całą akcję w całości przenieśliśmy do Internetu. Wszystko rzecz jasna w trosce o bezpieczeństwo jej uczestników.

Wszystkie wydarzenia będą dostępne za pośrednictwem strony DOFE: dniotwarte.eu. Będzie tam można odwiedzić dosłownie każdy zakątek Polski.

Wirtualny spacer po chęcińskim Centrum Nauki Leonardo da Vinci? Warsztat rzeźbienia w warzywach i owocach? Kurs dykcji online? Internetowa lekcja na temat dawnego życia na podlaskiej wsi? A może koncert?

Przygotowaliśmy naprawdę mnóstwo atrakcji, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy tylko włączyć przeglądarkę i wejść na stronę DOFE.

Powód nr 2: mamy co świętować!

W tym roku kończy się przecież perspektywa budżetowa 2014-2020, co oczywiście skłania do pewnych podsumowań. Według najnowszych danych od 2014 roku zrealizowaliśmy 67 tysięcy projektów za łączną kwotę ponad 480 miliardów złotych.

Za nami też 16 lat naszej obecności w Unii Europejskiej. Te lata to ponad 260 tysięcy różnych inwestycji, sfinansowanych dzięki funduszom unijnym o wartości… ponad biliona złotych.

Te liczby robią ogromne wrażenie. Ale zamiast przytaczać kolejne statystyki, chcemy pokazać, że unijne pieniądze działają wszędzie wokół nas i realnie zmieniają nasze otoczenie. To dlatego przedstawiamy projekty bardzo różnorodne, mniejsze i większe, dotyczące najróżniejszych dziedzin życia.

Od siedmiu lat akcją DOFE (a innymi naszymi działaniami – o wiele, wiele dłużej) „odczarowujemy” Fundusze Europejskie tak, by przestały kojarzyć się z wielkimi, infrastrukturalnymi inwestycjami. To przecież także szkolenia, nowe wyposażenie klas w szkołach, ścieżki rowerowe, nowoczesny sprzęt medyczny w szpitalu czy przychodni, miejsca pracy, które udało się uratować w czasie korona-kryzysu… Warto, byśmy o unijnych dotacjach zaczęli myśleć jako o czymś, co jest blisko nas i z czego korzystamy wszyscy.

Polska jest jednym z liderów we wdrażaniu unijnych dotacji. Warto więc, by Polacy byli z tego dumni.

Powód nr 3: liczy się współpraca

Bez niej nie byłoby Dni Otwartych. To wspólne przedsięwzięcie wszystkich instytucji zaangażowanych we wdrażanie unijnych funduszy w Polsce. Głównym organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ale uczestniczą w niej również Urzędy Marszałkowskie z całej Polski i inne funduszowe instytucje.

Skala i rozmach DOFE to przede wszystkim zasługa beneficjentów, którzy już od lat chętnie otwierają się na odwiedzających i własnym przykładem pokazują, jak skutecznie potrafią działać Fundusze Europejskie.

Setki atrakcji z całej Polski, dziesiątki zaangażowanych instytucji, wydarzenia online – koordynacja DOFE w warunkach pandemii stanowi spore wyzwanie. Tym bardziej cieszymy się więc, że ostatni weekend września upłynie pod hasłem funduszy.

Powód nr 4: będziemy… niemal wszędzie!

Każdego roku staramy się, by akcja DOFE była jak najbardziej widoczna. Nie inaczej będzie tym razem. Prowadzimy szeroką kampanię w mediach ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych, by dotrzeć z informacją o funduszowych wydarzeniach do wszystkich zainteresowanych.

W naszej kampanii łączymy komunikat o samych DOFE z pokazaniem efektów i podsumowaniem obecnej perspektywy budżetowej.

Pokażemy się w:

  • telewizji,
  • radiu,
  • prasie,
  • Internecie – gdzie będziemy promować nasz spot internetowy, specjalne filmiki video, uruchomimy kampanię GDN, kierującą do stronę dniotwarte.eu,
  • social mediach – gdzie na Facebooku Funduszy Europejskich oraz wielu profilach regionalnych wypuszczać będziemy nasze materiały promocyjne, a także uruchomimy specjalną akcję „Pokaż nam swój dzień”. Będziemy w niej pokazywać przykładowy dzień mieszkańca Polski i… wszystkie te momenty, w których – świadomie lub nie – korzysta z Funduszy Europejskich. Spoty i materiały video dostępne będą też oczywiście na naszym kanale Youtube.

Wszystkie materiały, przygotowane z myślą o emisji w mediach ogólnopolskich, udostępnimy też Urzędom Marszałkowskim, by mogły wykorzystywać je na antenach regionalnych czy w swoich social mediach.

Powód nr 5: bo chcemy zobaczyć „funduszowe” zmiany Waszymi oczami!

To dlatego po raz pierwszy przygotowaliśmy specjalny konkurs „Bliżej niż myślisz”. Czy Twoje otoczenie lub Twoje codzienne życie w jakiś sposób zmieniło się dzięki funduszom unijnym? Sięgnij po smartfona czy aparat i… nagraj nam o tym filmik! Warto, bo na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

Pamiętaj: to nie muszą być spektakularne inwestycje. Może z unijnych dotacji wyremontowano plac zabaw, na który chodzisz z dzieckiem? Może korzystasz z e-usług – na przykład rozliczyłeś podatek za pomocą e-PIT-a, albo korzystasz z e-recepty? Może w Twojej okolicy powstała ścieżka rowerowa, którą dojeżdżasz do pracy? Tak, tu też znajdziesz Fundusze Europejskie. Rozejrzyj się i poszukaj charakterystycznych „funduszowych” tablic, plakatów i nalepek lub odwiedź stronę mapa dotacji.gov.pl, by znaleźć projekty w Twojej okolicy.

Na zgłoszenia czekamy od 24 sierpnia do 10 września, a zwycięzców konkursu ogłosimy podczas Dni Otwartych. Wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie: dniotwarte.eu

Powód nr 6: chcemy, by swoje sukcesy pokazali i beneficjenci

Czyli ci, którzy bezpośrednio sięgnęli po unijne dotacje. Dla nich również mamy konkurs „Pokaż nam swój projekt” na amatorski filmik. Czas, by i oni pochwalili się, co udało im się osiągnąć.

Szkoły, które dzięki funduszom doposażyły swoje pracownie. Firmy, którym unijna dotacja pozwoliła na opracowanie innowacyjnych produktów. A może organizacja pozarządowa, która realizuje ciekawy projekt szkoleniowy? Chcemy to zobaczyć.

Jest o co walczyć! Główną nagrodą jest nagranie profesjonalnego spotu promującego projekt lub Zwycięzcę.

Także i w tym przypadku termin na nadsyłanie filmiku to 10 września. Zwycięzców ogłosimy w trakcie DOFE. 

Powód nr 7: europejski kontekst

Akcja Dni Otwarte Funduszy Europejskich jest tak naprawdę elementem szerszej kampanii, prowadzonej przez Komisję Europejską. Mowa o #EUinmyregion, która od lat zwiększa świadomość obywateli UE na temat skali i różnorodności projektów realizowanych z unijnym wsparciem.