Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Dla ludzi z pomysłem

Połowa polskich start-upów finansuje rozwój w sposób najprostszy – z własnej kieszeni (Raport Polskie Startupy 2018 przygotowany przez Startup Poland). Ale co jeśli nie masz własnych zasobów? Jak wtedy rozwinąć działalność i przetestować pomysł na rynku? Są co najmniej trzy drogi do celu. A korzyści okazują się często większe niż w przypadku samodzielnej inwestycji. Oto funduszowa oferta dla ludzi z pomysłem.  

Niebiesko-biała grafika z napisami: inkubacja, platformy startowe, fundusz venture capital

Przedsiębiorców na początku biznesowej drogi łączy jedno – każdy jest inny. Wielu chce z rozmachem wyruszyć na szerokie biznesowe wody, inni będą ostrożnie kalkulować i dopracowywać biznes plan, szacując ryzyko. Jednak niezależnie od stylu działania warto skorzystać z atrakcyjnej oferty Funduszy Europejskich dla młodych przedsiębiorców. Wsparcie dopasowane jest zarówno do specyficznych potrzeb, jak i fazy rozwoju, w której znajduje się pomysł.

Pięć województw i setki wyjątkowych możliwości 

Zakładając firmę w jednym z pięciu województw (lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim) możesz sięgnąć po ofertę z Programu Polska Wschodnia. I uwaga – w grę wchodzą nie tylko pieniądze! Przyjrzyjmy się jednemu z przykładów. 

Pomysł na innowacyjny produkt może pojawić się choćby podczas towarzyskiego spotkania ze znajomymi. Obserwując emocje, jakie wywołała gra na konsoli i nie mniejsze przy stole do piłkarzyków wynalazcy z Rzeszowa postanowili zaangażować dla potrzeb rozrywki najnowszą technologię. Pierwszy na świecie mikro robot do stołowej gry w piłkę nożną jest wielkości komputerowej myszy – ale potrafi o wiele więcej! 

Twórcy start-upu RoboSoccer skorzystali z doświadczeń wyniesionych ze studiów w USA, gdzie uczestniczyli w projektowaniu dużych autonomicznych robotów i dronów. Do praktycznego wykształcenia doszedł teraz pomysł na biznes, zapał i wiara w sukces. Projekt RoboSoccer nawiązał współpracę z jedną z tak zwanych Platform startowych. Wybrana została oferta Platformy o nazwie Start in PodkarpackieCzym są Platformy startowe i jak można za ich pośrednictwem uzyskać pomoc: ekspercką i finansową?

Znajdź swoją Platformę startową 

Najważniejszym kapitałem twórców start-upu jest idea. Żeby osiągnąć sukces, należy ją optymalnie wcielić w życie. Dlatego wsparcie ze strony Platform startowych jest z zasady kompleksowe. W momencie przystąpienia do programu, specjalnie przydzielony menadżer dokonuje analizy potrzeb przedsiębiorcy i przygotowuje indywidualny plan tak zwanej inkubacji. Termin kojarzy się z medycyną, ale w kontekście start-upów oznacza bardzo różnorodne działania mentoringowe i szkoleniowe, znacząco zwiększające szanse początkującego start-upowicza.

Platforma Start in Podkarpackie wsparła twórców RoboSoccer szeroką wiedzą dotyczącą rozwijania firmy kierującej ofertę do klienta indywidualnego. Zapewniła konsultacje na etapie dopracowania modelu biznesowego, dopełnienia procedur złożenia wniosków patentowych i rejestracji znaku towarowego. To ważne kroki w tworzeniu tożsamości marki, które w początkowej fazie łatwo po prostu przeoczyć.

RoboSoccer

Prace nad nowym pomysłem trwają przeważnie dość długo. Założenia Programu Polska Wschodnia uwzględniają i ten fakt. W czasie, kiedy nowo upieczony przedsiębiorca pracuje wraz z ekspertami nad rozwojem swojej firmy, otrzymuje zabezpieczenie podstawowych potrzeb małego biznesu. Ma zapewnioną powierzchnię biurową oraz obsługę księgową, podatkową i prawną.

Drugi krok do sukcesu 

Kiedy etap inkubacji dobiega końca, pojawia się szansa na finansową pomoc dla wschodzącego biznesu. Zakończenie pierwszej fazy rozwoju jest koniecznym warunkiem, żeby wystąpić o bezzwrotną dotację inwestycyjną. Na wytrwałych czeka nawet do miliona złotych! Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem jest rejestracja nowej działalności w jednym z pięciu wymienionych wyżej województw Polski Wschodniej. 

Jak zacząć? Pierwszy krok to zapoznanie się z listą Platform startowych Programu Polska Wschodnia. Ponad 1200 pomysłów przedstawionych przez zaczynających drogę do sukcesu przedsiębiorców znalazło już pomoc w jednej z Platform startowych. Dołącz i Ty! 

Platforma Unicorn Hub Rzeszów

W Platformach Startowych możesz liczyć na wsparcie ekspertów. Na zdjęciu Unicorn Hub z Rzeszowa.

Fundusze Funduszy – czyli gdzie czekają mądre pieniądze 

Połowa polskich właścicieli start-upów stara się zacząć w oparciu o własne pieniądze. A jakie źródło zewnętrznego finansowania wymieniają najczęściej? Fundusze typu Venture Capital (Raport Polskie Startupy 2018 przygotowany przez Startup Poland).

Od tego modelu partnerstwa zaczynali na przykład twórcy aplikacji Activy. To wciągająca grywalizacja dla każdego, oparta o korzystanie na co dzień z roweru. W środowisku gry współzawodniczy już ponad 400 dużych i mniejszych firm! Kapitał dla początkujących przedsiębiorców pochodzi tu nie tylko od starannie wybranych pośredników finansowych, ale również od inwestorów prywatnych, a także z Funduszy Europejskich, a dokładnie z Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020

Dlaczego taki model, sprawdzony już w świecie, okazuje się szczególnie efektywny? Dzieląc z właścicielem firmy ryzyko biznesowe, fundusze Venture Capital stają się udziałowcem spółki. Korzystają więc ze zgromadzonej wiedzy i doświadczeń po to, żeby będąca na wczesnym etapie rozwoju firma szybko rosła, a w perspektywie przyniosła zyski. Fundusze nie tylko zapewniają start-upom pieniądze na inwestycje, ale także kontakty międzynarodowe, wiedzę i doświadczenie inwestorów, doradztwo w obszarze strategii i bieżących działań. Tak narodziło się pojęcie „smart money”, czyli pieniądze z praktyką.

Jak rozpocząć? Funduszy Venture Capital jest wiele, bo aż 26. Ponieważ formy inwestowania w dobrze rokujące firmy są w szczegółach zróżnicowane, powołane zostały tak zwane fundusze funduszy: StarterBiznestOtwarte InnowacjeKOFFI NCBR CVC.

Podmiotem, który sprawdza i wybiera partnerów dla ich działań oraz dysponuje publicznym kapitałem jest PFR Ventures. PFR oznacza Polski Fundusz Rozwoju – ta nazwa zobowiązuje. Warto odwiedzić stronę PFR Ventures i dowiedzieć się więcej. W tym roku pierwsze 5 funduszy dokonało już inwestycji na ponad 40 mln złotych!

Cudze chwalicie – bo inspiruje 

Znacie to uczucie, kiedy podczas pobytu za granicą do głowy częściej przychodzą dobre pomysły, a chęć zaistnienia na rynku z własnym projektem kusi bardziej niż kiedykolwiek? Inspirującą rolę zagranicznych kontaktów i podróży potwierdza statystyka. Poza krajem mieszkało, choćby przez krótki czas, 50% założycieli polskich start-upów! (Raport Polskie Startupy 2018 przygotowany przez Startup Poland).

Dla tych, którzy mają pomysł na biznes lub są początkującymi przedsiębiorcami i chcą skorzystać z doświadczenia zagranicznych firm powstał „Erasmus dla młodych przedsiębiorców” – program Komisji Europejskiej. Nazwa kojarzy się z kształceniem studentów, ale nie jest brany pod uwagę ani wiek, ani branża przedsiębiorcy. Wystarczy, że planujesz start albo prowadzisz działalność nie dłużej niż 3 lata, a Twój biznes plan oceniony zostanie jako wykonalny.

Pobyt za granicą trwać może do pół roku. Kontakty z zagranicznymi przedsiębiorcami działającymi w UE nie tylko pozwalają zebrać cenne doświadczenia „z pierwszej ręki”, ale również budować niezwykle pożądaną w biznesie sieć kontaktów. Żeby uzyskać więcej informacji wystarczy zgłosić się do jednego z kilku punktów kontaktowych programu

Stań u steru, a kurs wyznaczymy wspólnie! 

Jeżeli nie masz na razie pomysłu, który zmieni świat – nie martw się! Wystarczy, że czujesz chęć sprawdzenia, jak to jest być swoim własnym szefem. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które zarządza Funduszami Europejskimi, dba o to, by nowe projekty wspierać w sposób skrojony na miarę.

Oferta funduszy unijnych to nie tylko działania z obszaru doradztwa zawodowego, ale też szkolenia i kursy z możliwością otrzymania dotacji na założenie działalności gospodarczej. Na mapie zawodowych możliwości czeka wiele ciekawych i otwierających nowe perspektywy miejsc. Warto zapoznać się z nimi na Portalu Funduszy Europejskich lub zapytać w najbliższym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich

Świat zmienia się dziś szybciej niż kiedykolwiek. Dzieje się tak między innymi za sprawą idei start-upu – przedsięwzięcia, które pozwala wypróbować pomysł w praktyce, sprawdzić jak przyjmie go rynek i czy okaże się opłacalny.  Idea inkubacji i kompleksowego wsparcia tych, którzy odważnie ruszają na podbój rynku, także jest stosunkowo nowa.

Jeśli więc widzisz szansę – nie czekaj! Masz wiele możliwości, by wspólnie z inwestorami pokazać światu profesjonalnie zrealizowany i przynoszący zyski „fajny pomysł”.

Słowa na start

Platformy startowe:  kompleksowy program wsparcia dla osób mających pomysł na innowacyjny biznes i chcących założyć go w Polsce Wschodniej. Działają na zasadzie partnerstwa, zrzeszając ośrodki innowacji, szkoły wyższe, fundusze venture capital i przedstawicieli biznesu. Oferują start-upom szeroki wachlarz wsparcia od mentoringu i podstaw tworzenia marki po konsultacje specjalistyczne. Już na samym początku pomagają zweryfikować założenia rynkowe przedsięwzięcia. Inkubacja Proces rozwoju pomysłu na biznes, realizowany pod okiem doświadczonego menadżera.  Obejmuje m. in. pomoc w wyborze właściwego modelu biznesowego, dobór skutecznych narzędzi promocyjnych i pomoc w stworzeniu efektywnej identyfikacji marki, a także szkolenia z zakresu sprawnego zarządzania firmą i prezentacji projektu.

Inkubacja to również pomoc w pozyskaniu specjalistycznych usług związanych z branżą czy dziedzinami, w jakich start-up planuje działanie. Fundusz Venture Capital Inwestor zewnętrzny, który wprowadza do firmy fundusze w zamian za objęcie udziałów lub akcji w spółce na ograniczony okres. Inwestorzy venture capital z zasady inwestują w start-upy i przedsiębiorstwa z dużym potencjałem wzrostu. Dzięki temu, w przypadku powodzenia przedsięwzięcia, mogą liczyć na ponadprzeciętny przyrost wartości zainwestowanego kapitału.

Fundusze Venture Capital wspomagają spółki doświadczeniem, wiedzą, kontaktami międzynarodowymi lub pomocą prawną.  Będąc udziałowcem, efektywnie współtworzą strategię rozwoju firmy. Wzrasta też znacząco wiarygodność młodej firmy na rynkach międzynarodowych. Partnerem dla funduszy Venture Capital, umożliwiającym przede wszystkim efektywne i celowe inwestowanie znaczących środków unijnych jest PFR Ventures.

 Infografika zawiera wybrane informacje z artykułu. Start-up krok po kroku: zacznij od pomysłu, zgłoś się do jednej z platform startowych, ubiegaj się o dotację, poszukaj funduszy vemture capital, inspiruj się za granicą

 

 * * *

 Kampania współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020