Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Baza Usług Rozwojowych

By nadążać za tempem zmian w dzisiejszym świecie, trzeba się nieustannie dokształcać. Mało tego, bez kompetentnych pracowników trudno o dobrze prosperujący biznes. Kursy i szkolenia to więc konieczność. Ale jako przedsiębiorca i pracodawca pewnie wiesz, że wiążą się z nimi niemałe koszty, na które często trudno znaleźć miejsce w budżecie. Zwłaszcza, gdy jesteś mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą.

Mogą Cię w tym wesprzeć Fundusze Europejskie. Mamy dla Ciebie rozwiązanie: skorzystaj z Bazy Usług Rozwojowych. To specjalna platforma, administrowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Znajdziesz na niej oferty kursów, szkoleń, studiów podyplomowych z całej Polski. Co więcej, możesz liczyć na zwrot od 50% do 80% kosztów szkolenia czy innej usługi rozwojowej.

UWAGA:

Z tej formy wsparcia nie mogą korzystać przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego i pomorskiego!

Czym właściwie są usługi rozwojowe?

To nie tylko kursy czy szkolenia, choć to one cieszą się największą popularnością. Do dyspozycji masz w sumie 8 różnych typów usług:

 • szkolenia;
 • e-learning;
 • studia podyplomowe;
 • doradztwo;
 • coaching;
 • mentoring;
 • egzamin;
 • usługa o charakterze zawodowym.

Słowem, to nic innego jak różnego rodzaju formy kształcenia, które pozwolą Twoim pracownikom rozwijać się i podnosić kompetencje.

Pamiętaj:

usługa rozwojowa, którą wybierzesz, musi być powiązana z celami rozwojowymi Twojej firmy. Czyli powinna się przyczynić do realizacji Twoich zamierzeń biznesowych lub podnosić kompetencje i kwalifikacje Twoich pracowników.  Nie sfinansujesz w ten sposób obowiązkowych szkoleń takich jak BHP czy SEP. 

Od czego zacząć?

Wejdź na stronę https://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl/.

Na stronie głównej znajdziesz wyszukiwarkę ofert. Wygodny system filtrowania pomoże znaleźć Ci szkolenie czy studia podyplomowe skrojone pod potrzeby Twoich pracowników. A jeśli nie znajdujesz takiej, która spełnia Twoje oczekiwania, zawsze możesz zamówić ją przy pomocy „Giełdy usług”.

Co ważne, wszystkie firmy, które oferują swoje usługi na platformie, muszą spełniać określone, wyśrubowane warunki. Potwierdzają je również odpowiednimi certyfikatami. To gwarancja odpowiedniej jakości szkoleń czy usług doradczych. Mało tego:  baza umożliwia również ocenę zrealizowanych usług. Wyniki oceny są widoczne dla wszystkich użytkowników. Możesz kierować się nimi, by wybrać najlepszego spośród wykonawców. Ofert jest naprawdę dużo, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Co zrobić dalej?

Kolejny krok to znalezienie Operatora. To instytucja, która zajmuje się finansowaniem usług rozwojowych. Jego działalność ogranicza się do jednego województwa lub jego części.

UWAGA:

musisz szukać Operatora w województwie, w którym zarejestrowałeś siedzibę lub oddział swojej firmy.

 Ich listę – z podziałem na województwa – znajdziesz na stronie www. serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl

Szukaj w zakładce „Dofinansowanie”.

Baza Usług Rozwojowych

 

Na jakie dofinansowanie możesz liczyć?

Minimalna kwota dofinansowania to 50% ceny danej usługi. A ile więcej – to już zależy od zasad obowiązujących w danym województwie. Najczęściej maksymalna wysokość wsparcia określona jest w formie procentowej.

Ale to nie wszystko – oprócz wartości procentowych mamy jeszcze wartości kwotowe. Czyli limit, ile pieniędzy może przypaść na jedno przedsiębiorstwo czy usługę.

Różnice mogą być naprawdę spore, więc warto to dobrze sprawdzić. Wszystkie te informacje znajdziesz w zakładce „Dofinansowanie”.

Baza Usług Rozwojowych

Pieniądze – owszem, ale w jakiej formie?

Kwoty to nie jedyna rzecz, która różni poszczególne województwa. Są jeszcze różne formy udzielania dofinansowania na usługi rozwojowe i ich rozliczania. Są to:

 1. Refundacja wydatków - tutaj sam płacisz za usługę, a na zwrot części kosztów oczekujesz po jej zakończeniu.  To najczęściej spotykany system rozliczeń.
 2. System bonowy – wykupujesz od Operatora bony, za którymi płacisz za udział w usłudze. Wartość bonu jest zawsze wyższa niż kwota, którą za niego płacisz. Po zrealizowaniu dla Ciebie usługi, wykonawca – np. firma szkoleniowa – wymienia taki bon na gotówkę. Taki system obowiązuje np. w województwie łódzkim czy małopolskim.
 3. System kont przedpłaconych – przypomina ten bonowy, tyle że tu nie dostajesz bonów. Masz za to indywidualne konto, na które środki wpłacasz i Ty, i Twój Operator. Po zakończeniu usługi robisz z niego przelew wykonawcy. To system, który obowiązuje w województwie śląskim.

I znowu: wszystkie te informacje znajdziesz w zakładce „Dofinansowanie”.

 

Baza Usług Rozwojowych

Wszystkie potrzebne informacje

a także przystępne i praktyczne poradniki i instrukcje, znajdziesz na stronie serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl