Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

60 nowoczesnych wagonów we flocie PKP Intercity

Zakończyła się dostawa 60 zamówionych przez PKP Intercity wagonów typu COMBO. Będą one sukcesywnie włączane do pociągów jeżdżących m.in. do Szczecina, Wrocławia, Krakowa, Przemyśla i Suwałk. Wagony zmodernizowano przy wsparciu Funduszy Europejskich.

COMBO to wielofunkcyjne wagony o podwyższonym standardzie. Wydzielono m.in. wygodne przedziały rodzinne. Są one ozdobione grafiką przyjazną dzieciom. Siedziska foteli są połączone, aby małym podróżnikom było wygodnie tuż obok rodzica. Toaleta jest wyposażona w przewijak dla dzieci.

W wagonach znajduje się też przedział dostosowany do podróży osób z niepełnosprawnościami, którym mogą towarzyszyć opiekunowie. Są miejsca dla wózków inwalidzkich oraz przyciski SOS. Automatyczne drzwi i bezprogowe podłogi ułatwiają samodzielne poruszanie się osób z niepełnosprawnościami. Klamki, poręcze i przyciski umieszczone są na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach. Dla tych osób odpowiednio przystosowana jest też toaleta. Można samodzielnie sterować oświetleniem i klimatyzacją. Do wagonu można wjechać wygodną rampą.

W wagonach COMBO jest też część bezprzedziałowa oraz przestrzeń do przewozu rowerów. Wagony mają wyciszone wnętrza i wyposażone są w gniazdka elektryczne i USB, jest dostęp do bezprzewodowego internetu.

Modernizacja 60 wagonów COMBO to element dwóch projektów: "Kolej na dobre połączenia - unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A." oraz "Przyspieszamy komfortowo - unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.". Są one współfinansowane ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Projekty zakładają w sumie m.in.:        

  • modernizację 335 wagonów (w tym 60 COMBO),        
  • modernizację 20 lokomotyw elektrycznych oraz 6 spalinowych, 
  • zakup 20 lokomotyw elektrycznych,        
  • modernizację 8 stacji postojowych.

Wartość łączna obydwu inwestycji wynosi 2,5 mld zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko to kwota 905 mln zł.

*****

Certyfikat Transport bez barier

Zmodernizowane wagony COMBO uzyskały wiosną tego roku - jako pierwsze w Polsce - prestiżowy certyfikat "Transport bez barier", przyznawany przez Fundację Integracja. Otrzymanie znaku dostępności przez nowy tabor oznacza, że jest on przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy rodziców podróżujących z dziećmi.