Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Podnieś swoje kompetencje, znajdź pracę, załóż własną firmę

Fundusze Europejskie dla osób młodych (baner ze zdjęciem dłoni młodych osób)

Praca i jej stabilność jest dla młodych ludzi bardzo ważna, jednak nie zawsze droga do jej znalezienia jest prosta. Zwłaszcza na jej początku problemem może być brak doświadczenia czy niewystarczające kwalifikacje.

W takich sytuacja przyda Ci się wsparcie. Dzięki Funduszom Europejskim, a konkretnie Programowi Wiedza Edukacja Rozwój, w skrócie POWER, osoby poniżej 30. roku życia, które nie mają pracy, nie uczą się i nie szkolą, mogą otrzymać konkretną pomoc. 

Twój indywidualny plan działania 

Możesz wziąć udział w projekcie, którego pierwszym etapem jest analiza Twojej sytuacji i predyspozycji. Na jej podstawie zostanie opracowany indywidualny plan działania, który ma na celu poprawę Twojej sytuacji na rynku pracy. Z pakietu dostępnych działań zostaną wybrane dla Ciebie te, które w Twoim przypadku okażą się najskuteczniejsze. Będziesz mógł skorzystać z doradztwa zawodowego, pomocy w znalezieniu pracy, szkoleń i studiów podyplomowych. Pakiet działań obejmuje także staże i praktyki zawodowe u pracodawców. To wszystko pozwoli Ci zdobyć niezbędne doświadczenie.

Pieniądze na własny biznes

Jeśli analiza Twoich predyspozycji wykaże, że jesteś osobą przedsiębiorczą lub masz już pomysł na własny biznes, możesz dostać środki na otwarcie firmy. by. Jaką pomoc możesz otrzymać?

  • dotację na start Twojego biznesu (ponad 20 tys. zł),
  • szkolenia i doradztwo,
  • pomoc finansową i porady na pierwszym etapie działania Twojej firmy.

Dofinansowanie kosztów dojazdu lub przeprowadzki 

Jeśli masz kwalifikacje i doświadczenie, ale w Twojej miejscowości nie ma firmy/instytucji, która może zaoferować Ci pracę, nie poddawaj się i szukaj jej w innych miastach. Jeśli zatrudnienie znajdziesz w innej miejscowości, możesz liczyć na dodatkową pomoc, np. dofinansowanie kosztów dojazdu lub wsparcie finansowe na przeprowadzkę. Oprócz tego, jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną, otrzymasz pomoc zatrudnionego asystenta.

Gdzie szukać informacji

Skontaktuj się z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich. Informacje o możliwościach wsparcia znajdziesz również w Wyszukiwarce Dotacji. O projekty, w których można wziąć udział, warto zapytać w powiatowym urzędzie pracy (jeśli jesteś zarejestrowanym bezrobotnym) lub sprawdzić na stronie wojewódzkiego urzędu pracy. To tam wybiera się instytucje, które przyznają Ci dotacje na start firmy.

Bądź na bieżąco z ofertą dla młodych - co miesiąc publikujemy listę projektów, w których możesz wziąć udział.

Inne możliwości

Pamiętaj, że to nie wszystko, co mogą Ci zaoferować Fundusze Europejskie. Jako osoba młoda, możesz przecież być równocześnie rodzicem, przedsiębiorcą, rolnikiem lub społecznikiem działającym w fundacji. W takich przypadkach liczba źródeł dofinansowania znacznie się powiększa. Sprawdź również, na jakie wspracie mogą liczyć młodzi innowacyjni przedsiębiorcy oraz studenci i doktoranci.

 infografika wskazująca z jakich obszarów wsparcia mogą skorzystać mlode osoby

Więcej informacji znajdziesz w ulotkach:

oraz biuletynie "Fundusze Europejskie w Polsce - Fundusze dla młodych" (PDF 4,5 MB).