Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Fundusze Europejskie dla dużych firm

Nawet jeśli Twoja firma ma już ugruntowaną pozycję, wielu pracowników, duże dochody, to droga do Funduszy Europejskich nie jest dla Ciebie zamknięta. Lista obszarów wsparcia dla dużych przedsiębiorstw jest jednak ograniczona.

Badania

Jeśli chcesz stworzyć nowe rozwiązanie technologiczne albo dopracować i przetestować już znany algorytm, możesz uzyskać dofinansowanie na przeprowadzenie prac badawczych (B+R). Aby dostać dofinansowanie na ten cel, powinieneś zaplanować przebieg całego procesu.

Dofinansowanie na prace B+R możesz uzyskać w Programie Inteligentny Rozwój (POIR) oraz w programie regionalnym w Twoim województwie. Pamiętaj jednak, że niekiedy w programach regionalnych pojawiają się ograniczenia w korzystaniu ze wsparcia przez duże przedsiębiorstwo. W POIR dofinansowania na prace badawcze są przyznawane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

W regionach wnioski możesz natomiast składać w urzędach marszałkowskich bądź instytucjach, którym zostały zlecone takie zadania.

Innowacje w biznesie?

Infrastruktura

Jeśli dopiero planujesz rozpoczęcie działalności badawczo-rozwojowej, weź pod uwagę możliwość dofinansowania na infrastrukturę potrzebną do takich zadań. Możesz uzyskać fundusze na to, żeby zakupić i zainstalować niezbędne sprzęty, aparaturę czy programy informatyczne. Musisz jednak pamiętać o celu takich inwestycji. Do wniosku o dofinansowanie powinieneś dołączyć agendę badawczą, w której opiszesz, na jakie badania i prace rozwojowe wykorzystasz zakupiony sprzęt. Zakres tych badań powinien być zgodny z krajowymi bądź regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami.

Ekologia

Jeśli chcesz poprawić efektywność energetyczną swojej firmy, możesz starać się o środki na ten cel w Programie Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Są w nim specjalne dofinansowania skierowane tylko do dużych przedsiębiorstw. Pamiętaj, że dostępne są one w szczególności w formie instrumentów zwrotnych, np. pożyczek. Na co możesz dostać dofinansowanie? Fundusze możesz przeznaczyć np. na termomodernizację budynków firmy, wprowadzanie energooszczędnych technologii czy przebudowę linii produkcyjnej.

Szkolenia

Dla przedsiębiorców

Możesz poszerzyć wiedzę nt. możliwości pozyskiwania środków z Funduszy Europejskich w ramach:

  • seminariów,
  • warsztatów,
  • konsultacji indywidualnych,
  • webinariów,
  • e-learningu.

Weź udział w szkoleniach i konferencjach

Dla pracowników

Jeśli prowadzisz firmę, zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest rozwijanie umiejętności i podnoszenie kwalifikacji pracowników. To dzięki ich kompetencjom budujesz renomę oraz konkurencyjność swojego przedsiębiorstwa.

Wejdź na uslugirozwojowe.parp.gov.pl, gdzie w Rejestrze Usług Rozwojowych (RUR) znajdziesz cały wachlarz usług rozwojowych w tym:

  • szkolenia,
  • doradztwo,
  • coaching,
  • studia podyplomowe,
  • mentoring itd.,

które pomogą Tobie i Twoim pracownikom osiągnąć sukces.

Baza usług rozwojowych jest internetową bazą usług rozwojowych, która pozwala szybko i skutecznie wybrać, skorzystać, ocenić i polecić usługę.

Pamiętaj, że w rozwoju kompetencji Twoich pracowników może pomóc Europejski Fundusz Społeczny.

Gdzie szukać informacji?

Skontaktuj się z ekspertami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która jest administratorem bazy na uslugirozwojowe.parp.gov.pl pod numerem infolinii: 801 808 108 w godzinach 8:00 - 18:00 (poniedziałek - piątek) lub napisz wiadomość na adres e-mail: info_uslugirozwojowe@parp.gov.pl.

 * * *

Firmy mogą pozyskiwać dofinansowania w jeszcze wielu innych obszarach. Nie w każdym z nich duża firma, może uzyskać wsparcie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w ulotce "Fundusze Europejskie dla dużych firm" (PDF 1,04 MB).   

Rozwiń swój biznes!

Powrót do "Jak zacząć korzystać z Funduszy Europejskich?"