Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Fundusze Europejskie dla dużych firm

Fundusze Europejskie dla dużych firm (baner ze zdjęciem osoby rysującej wykres)

Duże firmy o ugruntowanej pozycji  i dużych dochodach też mogą liczyć na wsparcie Funduszy Europejskich i dzięki nim się rozwijać.

Lista obszarów wsparcia dla dużych przedsiębiorstw: 

Badania

Jeżeli chcesz stworzyć nowe rozwiązanie technologiczne albo dopracować i przetestować znany już algorytm, możesz uzyskać dofinansowanie na przeprowadzenie prac badawczych (B+R). Aby dostać dofinansowanie na ten cel, powinieneś zaplanować przebieg całego procesu.

Dofinansowanie na prace B+R możesz uzyskać w Programie Inteligentny Rozwój (POIR) oraz w programie regionalnym w Twoim województwie. Pamiętaj jednak, że czasami w takich programach pojawiają się ograniczenia dla dużych przedsiębiorstw. W POIR dofinansowania na prace badawcze są przyznawane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W regionach wnioski możesz natomiast składać w urzędach marszałkowskich lub instytucjach, którym zostały zlecone takie zadania.

Infrastruktura

Jeśli dopiero planujesz rozpoczęcie działalności badawczo-rozwojowej, weź pod uwagę możliwość dofinansowania na infrastrukturę potrzebną do takich zadań. Możesz uzyskać fundusze na to, żeby zakupić i zainstalować niezbędne sprzęty, aparaturę czy programy informatyczne. Musisz jednak pamiętać o celu takich inwestycji. Do wniosku o dofinansowanie powinieneś dołączyć agendę badawczą, w której opiszesz, na jakie badania i prace rozwojowe wykorzystasz zakupiony sprzęt. Zakres tych badań powinien być zgodny z krajowymi bądź regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami.

Ekologia

Aby poprawić efektywność energetyczną swojej firmy, możesz starać się o dofinansowanie na ten cel. W Programie Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) są specjalne środki skierowane tylko do dużych przedsiębiorstw. Warto jednak wiedzieć, że dostępne są one w szczególności w formie instrumentów zwrotnych, np. pożyczek. Fundusze możesz przeznaczyć np. na termomodernizację budynków firmy, wprowadzanie energooszczędnych technologii czy przebudowę linii produkcyjnej.

Szkolenia

Dla przedsiębiorców

Jako przedsiębiorca możesz poszerzyć swoją wiedzę nt. możliwości pozyskiwania środków z Funduszy Europejskich podczas:

  • seminariów,
  • warsztatów,
  • konsultacji indywidualnych,
  • webinariów,
  • e-learningu.

Weź udział w szkoleniach i konferencjach

Dla pracowników

Jeśli prowadzisz firmę, na pewno zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest rozwijanie umiejętności i podnoszenie kwalifikacji pracowników. To dzięki ich kompetencjom budujesz renomę oraz konkurencyjność swojego przedsiębiorstwa.

Wejdź na uslugirozwojowe.parp.gov.pl, gdzie w Rejestrze Usług Rozwojowych (RUR) znajdziesz wiele usług rozwojowych, w tym:

  • szkolenia,
  • doradztwo,
  • coaching,
  • studia podyplomowe,
  • mentoring itd.

Baza usług rozwojowych jest internetową bazą usług rozwojowych, która pozwala szybko i skutecznie wybrać, skorzystać, ocenić i polecić usługę.

Pamiętaj, że w rozwoju kompetencji Twoich pracowników może pomóc Europejski Fundusz Społeczny.

Gdzie szukać informacji?

Skontaktuj się z ekspertami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która jest administratorem bazy na uslugirozwojowe.parp.gov.pl pod numerem infolinii: 801 808 108 w godzinach 8:30 - 16:30 (poniedziałek - piątek) lub napisz wiadomość na adres e-mail: info_uslugirozwojowe@parp.gov.pl.

Numer telefonu kontaktowego Infolinii PARP i Bazy Usług Rozwojowych to 22 574 07 07.

 * * *

Firmy mogą pozyskiwać dofinansowania w jeszcze wielu innych obszarach. Nie w każdym z nich duża firma, może uzyskać wsparcie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w ulotce "Fundusze Europejskie dla dużych firm" (PDF 1,04 MB).   

Powrót do "Jak zacząć korzystać z Funduszy Europejskich?"