Materiał informacyjno-poradnikowy „Program rewitalizacji - krok po kroku” został zaplanowany w taki sposób, aby poglądowo przeprowadzić czytelnika przez cały proces programowania rewitalizacji tj. od momentu podjęcia decyzji o przystąpieniu do opracowywania programu rewitalizacji, poprzez jego przygotowanie, wdrażanie, aż po monitorowanie i ocenę.
Podstawą opracowania wszystkich wątków tematycznych opracowania są obowiązujące normy w tym zakresie tj. ustawa o rewitalizacji oraz horyzontalne Wytyczne w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020. Dokumenty te stworzyły ogólne ramy formalno-prawne dla przeprowadzenia procesów rewitalizacji w sposób skoordynowany i z wykorzystaniem partycypacji społecznej.
Prezentowany materiał, stawiając wymóg oparcia się na przepisach prawa jako podstawy do prowadzenia dojrzałej rewitalizacji, pogłębia tę tematykę poprzez obserwacje i korzystanie z doświadczeń samorządów zaangażowanych w odnowę obszarów zdegradowanych i lekturę dostępnych publikacji nt. rewitalizacji.
Zaprezentowany materiał opisuje możliwie szczegółowo niezbędne elementy poszczególnych etapów programowania całego procesu na podstawie istniejących już dokumentów i doświadczeń, które uznano za najskuteczniejsze. Przyjęta formuła pracy nad poszczególnymi częściami opracowania wymaga niekiedy skrótowego i uproszczonego przekazu, dlatego należy pamiętać, że najistotniejszym punktem odniesienia w pracach nad programami rewitalizacji jest zarówno ustawa o rewitalizacji, jak i Wytyczne w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020.
Należy mieć także na uwadze, że przedstawione w prezentacjach przykłady, które uznano za warte zapoznania się, powinny być inspirującą podpowiedzią, w jaki sposób należy przygotować się do podejmowania wieloaspektowych inicjatyw i obniżyć obawy związane z „wejściem w proces”. Warunkiem skutecznego działania jest uwzględnienie potencjału danego miejsca oraz inicjatywności i zaangażowania jego mieszkańców, a także ukierunkowanie na trwałość i kontynuację procesów rewitalizacyjnych. To w gestii samorządów pozostaje ustanowienie zasad prowadzenia procesu rewitalizacji adekwatnie do swoich potrzeb. Niemniej jednak dzielenie się przemyśleniami i ideami daje pogląd innym samorządom na społeczną i infrastrukturalną odnowę miast i działania podnoszące ich innowacyjność oraz konkurencyjność.
Pod poszczególnymi częściami schematu umieszczono omówienie, które można wywołać poprzez kliknięcie myszką.