Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Debata wokół rewitalizacji – „Rewitalizacja. Raport o stanie polskich miast”

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją „Rewitalizacja. Raport o stanie polskich miast”. Dokument powstał jako podsumowanie wymiany wiedzy i doświadczeń prowadzonej w ramach V Kongresu Rewitalizacji oraz rezultat badań prowadzonych przez Obserwatorium Polityki Miejskiej. W inicjatywy te realizowane przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów aktywnie włączyło się Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Dotychczasowe doświadczenia rewitalizacyjne miast stały się okazją do zweryfikowania skuteczności rozwiązań prawnych i narzędzi dedykowanych rewitalizacji. Raport definiuje najważniejsze wyzwania oraz wskazuje kierunki działań i rozwiązań dla rozwoju systemu rewitalizacji.

Raport składa się z trzech zasadniczych części. W pierwszej przedstawiono syntetyczne wnioski z przeprowadzonych badań, stanowiące podstawę rekomendacji skierowanych na różne poziomy, na których wdrażana jest polityka rewitalizacyjna (krajowy, regionalny i lokalny). Druga część raportu poświęcona jest monitoringowi programów rewitalizacji we wszystkich polskich miastach, ze szczególnym uwzględnieniem planowanych przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Trzecia część, czyli „Spojrzenie w głąb”, ma charakter monograficzny i obejmuje cztery kluczowe zagadnienia, które były przedmiotem sesji tematycznych podczas V Kongresu Rewitalizacji „Systemy rewitalizacji w Polsce: blaski i cienie” (2018 r.). Są to: rewitalizacja centrów miast, kurczenie się polskich miast a rewitalizacja, rewitalizacja a mieszkalnictwo oraz rewitalizacja a odnowa wsi. Również w części monograficznej syntetycznie przedstawiono i podsumowano doświadczenia zgromadzone przez miasta pilotażowe i modelowe w ramach prowadzonych projektów rewitalizacyjnych. Zachęcamy do lektury!

Do pobrania
„Rewitalizacja. Raport o stanie polskich miast”  (PDF 10 MB)

Z raportami Obserwatorium Polityki Miejskiej można zapoznać się na stronie Obserwatorium Polityki Miejskiej