Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

PVGLASS+ wdrożenie do produkcji fotonicznej, wielofunkcyjnej szyby zespolonej

Opis projektu

ML Systemy specjalizuje się w produkcji i dystrybucji paneli fotowoltaicznych. Ich produkty znacząco wyróżniają się na tle znanych i tradycyjnych rozwiązań. Misją przewodnią spółki jest bowiem wpisywanie paneli w krajobraz zastany, czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkiem (BIPV). Jednym z takich rozwiązań jest wielofunkcyjna szyba zespolona PVGLASS+. Jej konstrukcja została opracowana w Fotowoltaicznym Centrum Badawczo-Rozwojowym firmy ML System. W jednym urządzeniu zintegrowano trzy różne funkcje: możliwość regulacji transparentności szyby, ogniwa fotowoltaiczne pełniące funkcję generatora energii elektrycznej oraz szybę grzewczą, która nie tylko zapobiega osadzaniu się pary wodnej czy śniegu, ale także może wspomóc tradycyjne grzejniki zamontowane w pomieszczeniu.

Dzięki realizacji projektu, firma była w stanie w dosyć szybkim czasie wprowadzić produkt na rynek – mówi dr Paweł Kwaśnicki, Wice-Dyrektor Fotowoltaicznego Centrum Badawczo-Rozwojowego. – Co dla nas ważne i warte podkreślenia: to pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie. Do tej pory istniały szyby wykorzystujące jedną lub maksymalnie dwie funkcjonalności. My proponujemy cały komplet! Jestem więc spokojny o powodzenie naszego produktu na rynku.

Szyba PVGLASS+ przeznaczona jest dla sektora budownictwa energetycznie dodatniego. Można ją wykorzystywać zarówno jako wyposażenie okien zewnętrznych, jak i wewnątrz budynku jako zabudowy ścian działowych czy też przegród szklanych. Istnieje również możliwość wykonywania produktu o nietypowych kształtach i wymiarach co umożliwia idealne zastąpienie nimi obecnie stosowanych szyb budowlanych. Uruchomienie produkcji na skalę masową możliwe było dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, które wykorzystano na powiększenie parku maszynowego firmy.

Galeria

 • produkcja szyb

  produkcja szyb

 • maszyna produkcyjna

  maszyna produkcyjna

 • maszyna na hali produkcyjnej

  maszyna na hali produkcyjnej

 • budynek hali produkcyjnej

  budynek hali produkcyjnej

Informacje szczegółowe

Beneficjent

ML SYSTEM S.A.

Program

Program Operacyjny Polska Wschodnia

Fundusz

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Całkowita wartość projektu

12 300 000,00 zł

Wkład UE

7 000 000,00 zł