Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Przebudowa sieci do standardów Smart Grid poprzez instalowanie inteligentnego opomiarowania i automatyzację sieci

Opis projektu 

Czasy, gdy przerwy w dostawie prądu były częste i długotrwałe, na szczęście minęły. Jednak i dziś burze, wichury oraz inne zdarzenia losowe powodują, że w domach i na ulicach gaśnie światło, a usługi i produkcja muszą zostać wstrzymane. To generuje koszty! Możliwe jest ich zminimalizowanie. Trzeba tylko zastosować odpowiednią technologię.

Smart Grid to przykład takiego rozwiązania. Polega ono na wyposażeniu tradycyjnej sieci dystrybucji prądu w urządzenia i systemy, które automatycznie diagnozują i zwalczają problem w przypadku awarii.

Firma Energa-Operator montuje 1180 rozłączników napowietrznych i 1148 rozdzielnic. Te elementy, wraz ze sterującym systemem informatycznym, tworzą skomunikowaną całość gotową do zaradzenia awariom. System będzie sprawdzać sieć, by znaleźć dokładne miejsce awarii i nie wyłączać zasilania na dużym obszarze, a jedynie tam, gdzie jest to niezbędne. Dziś trzeba wysyłać monterów, którzy zlokalizują usterkę i usuną jej przyczynę. Takie rozwiązanie zabiera czas i wymaga odłączenia prądu na całym odcinku.

Szybka reakcja

Wdrażane w ramach Smart Grid rozwiązania pozwalają na szybkąautomatyczną rekonfigurację sieci w przypadku awarii – tym samym istotnie skracają czas przerwy w dostawach energii dla klienta.

"Wcześniej mieliśmy mniejsze projekty badawczo-rozwojowe, które pokazały, że warto wdrażać takie rozwiązania na terenie całego przedsiębiorstwa. Dzięki Smart Grid będziemy mogli powiązać wszystkie procesy: od wytwarzania, przez dystrybucję, do odbiorcy końcowego. To, co dziś jest robione w sposób tradycyjny, będzie można znacznie przyspieszyć."– mówi Tomasz Korda, koordynator projektu.

Multimedia

Awaria w ryzach

Galeria

Awaria w ryzach

 • Mężczyzna naprawia sieć wysokiego napięcia

  Mężczyzna naprawia sieć wysokiego napięcia

 • Widok na urządzenie wysokiego napięcia

  Widok na urządzenie wysokiego napięcia

 • Koordynator projektu na tle dużych ekranów

  Koordynator projektu na tle dużych ekranów

 • Mężczyzna montuje rozłączniki napowietrzne i rozdzielnice

  Mężczyzna montuje rozłączniki napowietrzne i rozdzielnice

Informacje szczegółowe

Program

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 

Fundusz

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego 

Całkowita wartość projektu

ok. 240 mln zł

Wkład UE

166 mln zł