Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

Opis projektu

Niełatwo jest zapewnić studentom medycyny warunki zbliżone do rzeczywistości klinicznej i ambulatoryjnej, w których przyjdzie im później pracować. To duże wyzwanie dla tych, którzy szkolą przyszłych lekarzy. Takie właśnie możliwości stwarza Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej w Szczecinie, powstałe dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich.

Centrum mieści się w osobnym, specjalnie zaprojektowanym budynku w całości przeznaczonym na praktyczną naukę zawodu. Znajdują się tam oddziały oraz wyposażenie spotykane w typowych jednostkach medycznych. Osobną część stanowi infrastruktura pozwalająca na stosowanie tak zwanych serious games. Są to realistyczne, interaktywne symulacje katastrof i wypadków. Studenci w rzeczywistości wirtualnej wykonują czynności ratunkowe. Od selekcji ofiar, przez diagnozę, do terapii.

"Staramy się, żeby te najprostsze rzeczy, które na pewno będą codziennością lekarza, były tutaj dobrze przećwiczone" – mówi dr Beata Wudarska, kierująca Centrum. "Gros zajęć stanowią symulacje o wysokiej wierności z udziałem fantomów, pozwalające zmierzyć się z dolegliwościami, z jakimi przyszli medycy spotkają się w codziennym życiu. Zadaniem studentów jest postępować zgodnie z posiadaną wiedzą. Ich działania są rejestrowane, a następnie analizowane wspólnie z doświadczonymi lekarzami".

"Pozwalamy naszym studentom popełniać tutaj pomyłki. Wypracowujemy większą samodzielność i pewność siebie. Dzięki nowym formom edukacji studenci mają możliwość już w trakcie studiów zetknąć się z sytuacjami, które kiedyś poznawali dopiero w trakcie rezydentury lub stażu" – podsumowuje dr Beata Wudarska. 

W ramach projektu dofinansowano m.in. zakup sprzętu do centrum, szkolenia dla wykładowców, instruktorów i techników czy działania międzyuczelniane (np. powstanie bazy scenariuszy symulacyjnych).

Galeria

  • Budynek centrum symulacji medycznej

    Budynek centrum symulacji medycznej

  • Sala ambulansu

    Sala ambulansu

  • Student w trakcie ćwiczeń

    Student w trakcie ćwiczeń

  • Symulacja w wirtualnej rzeczywistości

    Symulacja w wirtualnej rzeczywistości

Informacje szczegółowe

Beneficjent

POMORSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY W SZCZECINIE

Program

Program Wiedza Edukacja Rozwój

Fundusz

Europejski Fundusz Społeczny

Całkowita wartość projektu

18 897 068,09 zł

Wkład UE

15 926 448,98 zł