Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

50 innowacji stworzonych dzięki Funduszom Europejskim

minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Skuteczni i kreatywni

Coraz więcej polskich firm ma ambicje powalczyć o swoje miejsce na światowych rynkach. Taka decyzja oznacza dla przedsiębiorcy konieczność stanięcia w szranki z firmami, które na tym polu mają już spore doświadczenie. Chcesz zdobyć nowy rynek, musisz zmienić zastany porządek – wstrząsnąć kanapą, na której inni rozsiedli się już wygodnie lub… stworzyć własną kanapę, bo misja specjalna wymaga specjalnych środków. Polscy przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że ich bronią może być innowacyjność.

My chcielibyśmy wesprzeć ich w realizacji tych planów. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, którym kieruję, zachęca przedsiębiorców do korzystania z możliwości, jakie stwarzają Fundusze Europejskie. Widać już efekty takiego podejścia. Dzięki funduszowemu wsparciu tylko od 2014 r. udało się opracować prawie 8 tys. innowacji: produktowych, procesowych czy nietechnologicznych.

Rozwój innowacji to cel, który postawiliśmy przed sobą w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zgodnie z jej zapisami przekonujemy, że wydając pieniądze na realizację nowatorskiego pomysłu, nie tyle ponosi się koszty, ale przede wszystkim – inwestuje. Nie tylko w dany produkt czy przedsiębiorstwo, ale szerzej – w polską gospodarkę, która dzięki temu staje się bardziej konkurencyjna.

Innowacje to nie tylko laboratoria czy centra badawczo-rozwojowe, które kojarzą się z wysokimi, kosztownymi technologiami. To także te rozwiązania, które możemy stosować na co dzień, takie jak zielone biura czy zasilane solarnie wiaty przystanków. To również zmiany społeczne, chociażby w podejściu do seniorów czy osób z niepełnosprawnościami, poprawiające komfort ich życia. Takie właśnie idee są jednym z fundamentów rządowego programu Dostępność Plus.

W kolejnej, drugiej już edycji albumu „Polskie innowacje: krok w przyszłość”, prezentujemy Państwu 50 nowatorskich produktów i usług, w których realizacji pomogły Fundusze Europejskie. Ale to nie jedyna ich wspólna cecha. Łączy je także niezwykła kreatywność twórców.

Wszystkie projekty budzą podziw. Liczę na to, że staną się także inspiracją dla Państwa, by tworzyć i wprowadzać w życie kolejne nowatorskie pomysły.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej