Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Czas na startup! 3, 2, 1, 0... start!

Założenie i prowadzenie własnej firmy nie jest łatwe i wymaga dobrego przygotowania. Dlatego też proces powstawania startupów, czyli nowych firm, jest szczególnie wspierany z Programu Polska Wschodnia. Początkujący  przedsiębiorcy mogą otrzymać wszechstronną pomoc w platformach startowych.  Wyjaśniamy, co to są platformy startowe i jak się w nich tworzy startupy.

Innowacje zmieniają świat!

Platformy startowe

Zacznijmy od początku

Masz świetny pomysł na innowacyjny biznes, ale nie wiesz jak go wprowadzić w życie. Obawiasz się formalności wiązanych z rejestracją firmy. Nie wiesz, jak napisać biznesplan czy stworzyć stronę internetową. Zastanawiasz się, skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Tu z pomocą przychodzą platformy startowe.

Kto może skorzystać ze wsparcia platform startowych?

O wsparcie możesz ubiegać się jako pojedyncza osoba lub zespół. Nie ma znaczenia Twoje miejsce zamieszkania. Musisz jednak spełnić podstawowe warunki:

  1. startup, który zakładasz będzie w Polsce Wschodniej (województwa: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie lub warmińsko-mazurskie);
  2. pomysł na biznes jest nowy – nie prowadziłeś wcześniej podobnej działalności.

Co to takiego platformy startowe i jak do nich trafić?

Platformy startowe to kompleksowy program wsparcia dla osób, które mają innowacyjny pomysł na własną firmę. Oferują je partnerstwa ośrodków innowacji, szkół wyższych, funduszy venture capital i przedstawicieli biznesu. Eksperci pomagają wschodzącym startupom wejść na rynek.

Jeśli chcesz znaleźć się w platformie startowej, powinieneś interesująco zaprezentować swój pomysł ekspertom z wybranej platformy, a potem otrzymać pozytywną ocenę tego pomysłu. Następnie rozpoczniesz etap inkubacji, czyli skrojonego dla Ciebie „na miarę” przygotowania do prowadzenia działalności. Nabór wniosków do platform startowych będzie trwał do końca 2020 r.

Na czym polega inkubacja?

Innowacyjne pomysły nie zawsze przekształcą się w rentowny biznes. Zanim firmy wejdą na rynek, muszą zostać właściwie ukształtowane i wyposażone w odpowiednie narzędzia. Dlatego, podczas inkubacji będziesz szkolić się pod okiem doświadczonego menedżera. Skorzystasz też z dopasowanych do Twoich potrzeb usług (m.in. informatycznych, inżynieryjnych, marketingowych). Cały pakiet jest bezpłatny.

Inkubację można przejść w ramach określonej ścieżki branżowej, która wpisuje się w tzw. ponadregionalne inteligentne specjalizacje Polski Wschodniej, np. ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne), produkcja żywności, Smart City/Transport i motoryzacja czy lotnictwo. Istnieje również ścieżka horyzontalna. To szansa na rozwój pomysłów, które nie wpisują się w już zdefiniowaną branżę lub działają na granicy kilku branż.

Jestem gotowy do startu i co dalej?

Po zakończeniu programu inkubacji, będziesz mieć szansę starać się nawet o 1 mln zł bezzwrotnej dotacji na wejście na rynek i pierwszą sprzedaż.

Nabór wniosków o dotację na rozwój działalności biznesowej startupów, rozpocznie się pod koniec lipca br.

Gdzie szukać właściwej Platformy?

Pomysły możesz zgłaszać do jednej z sześciu platform startowych, które działają w Polsce Wschodniej, każda z nich ma określoną specjalizację branżową:        

  • Platform startowa „Start-up Heroes” w Olsztynie – Animator Miasto Olsztyn – Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny. Specjalizacje branżowe: ICT, produkcja żywności, ekoenergetyka.        
  • Platforma startowa ”Hub of Talents 2” w Białymstoku – Animator Miasto Białystok - Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Specjalizacje branżowe: metalowo-maszynowa, związana z przetwórstwem metali i wytwarzaniem maszyn, IT/ICT oraz specjalizacja horyzontalna.        
  • Platform startowa „Wschodni Akcelerator Biznesu” w Puławach – Animator Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Specjalizacje branżowe: ekologia, żywność i produkty rolno-spożywcze, ICT.        
  • Platforma startowa „Unicorn Hub” w Lublinie – Animator Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland”. Specjalizacje branżowe: IT/ICT, Smart City/transport i motoryzacja, medycyna/zdrowie publiczne.        
  • Platforma startowa „IDEALIST” w Lublinie – Animator Park Naukowo-Technologiczny Energii Sp. z o.o. Specjalizacje branżowe: ICT, energetyka, medycyna/turystyka/zdrowie.        
  • Platform startowa „Start in Podkarpackie” w Rzeszowie – Animator Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Specjalizacje branżowe: IT/ICT, lotnictwo, motoryzacja, budownictwo.

Więcej informacji znajdziesz na stronie:

www.platformystartowe.gov.pl

Obejrzyj filmy o polskich wynalazcach, którzy skorzystali z funduszy i odnieśli sukces:

Innowacje i Fundusze - duet doskonały

Polskie sukcesy biznesowe

Innowacyjna ochrona środowiska

Technologie ze wsparciem FE!

 Potrzebujesz więcej informacji? Zapytaj naszych ekspertów.

 Infografika zawiera wybrane informacje z artykułu. Start-up krok po kroku: zacznij od pomysłu, zgłoś się do jednej z platform startowych, ubiegaj się o dotację, poszukaj funduszy vemture capital, inspiruj się za granicą