Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

uczniowie

Zagraniczne staże

Jesteś uczeniem szkoły zawodowej i chciałbyś zdobyć umiejętności, dzięki którym wyróżnisz się na rynku pracy? Weź udział w zagranicznym stażu. Nauka czy praca za granicą da Ci szansę na przystosowanie się do nowych warunków, pracy w zespole. Jest to również możliwość nauki języka obcego, poszerzenia horyzontów. Wszystko to sprawia, że stajesz się bardziej atrakcyjny na rynku pracy.

Już niebawem Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji planuje nabór szkół zawodowych, które chciałby wziąć udział w projekcie. Szkoły, które staną się uczestnikami projektu będą rekrutować wśród swoich uczniów chętnych do odbycia staży i praktyk za granicą. W projekcie do tej pory dofinansowanie uzyskało 165 szkół zawodowych i techników. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja szkoła uczestniczy w projekcie musisz wejść na stronę Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

Pomoc krajowa

POWER to nie tylko siła, ale też pozytywna energia do nauki i działania. Być może nawet nie wiesz, że będąc uczniem, korzystasz ze wsparcia programu o takiej nazwie. 

Wspiera on rozwój szkół, szczególnie w zakresie nowych metod nauki, opracowywania innowacyjnych sposobów i jakości nauczania. Sam nie możesz w tym przypadku składać wniosku, ktoś inny zrobił to za Ciebie. Powinieneś jednak wiedzieć, że wiele z tego, co się w Twojej szkole jest dofinansowane z tego programu. Nacisk stawiany jest na te dziedziny edukacji, które są przydatne przy wyborze zawodu i poszukiwaniu pracy. Chodzi głownie o przedmioty ścisłe, programowanie czy naukę języków. Ale nie tylko.

Fundusze uczą też nauczania eksperymentalnego czy pracy zespołowej. Wszystko po to, by uczeń w nowej szkole czuł się dowartościowany.

Projekty realizują też Twoi nauczyciele i dyrektorzy. Uczą się oni nowego podejścia do ucznia, zwiększają swoje kwalifikacje i metody nauki. W efekcie mają powstać nowoczesne narzędzia edukacyjne, scenariusze zajęć czy e-podręczniki

Jeśli jesteś uczniem szkoły zawodowej (branżowej), masz jeszcze lepiej. Szkoła dba, by kłaść nacisk na dopasowanie potrzeb nauki do późniejszej pracy. I tak, jeśli Twój przyszły pracodawca będzie potrzebował do pracy konkretnych specjalistów, szkoła będzie starała się ich wykształcić. Taka współpraca szkoły i lokalnych czy regionalnych firm jest bardzo ważna. Często na praktykach, możesz zostać zauważony przez przyszłego pracodawcę jako dobry kandydat do pracy. Może okazać się, że nie będziesz musiał szukać pracy, bo praca upomni się o Ciebie.

Należy tu wspomnieć, że - podobnie jak w przypadku pozostałych szkół - istotnym obszarem będzie także modernizacja treści i metod kształcenia i szkolenia zawodowego w celu jej dostosowania do zmieniającej się sytuacji na rynku pracy. Takie dopasowanie kształcenia i szkolenia do późniejszych potrzeb rynku pracy jest istotne też z innej przyczyny. Nikt nie chce, by osoby kończące szkołę zasilały od razu grono bezrobotnych.

Szczegółowe informacje na temat programu znajdziesz na stronie www.power.gov.pl

Pomoc w regionach 

Jeśli uczysz się w szkole podstawowej, gimnazjum bądź szkole ponadgimnazjalnej, również możesz korzystać ze wsparcia, jakie oferują Fundusze Europejskie w regionach. W jaki sposób? Program regionalny Twojego województwa dofinansowuje rozwój edukacji.

Szkoły mają więc lepsze wyposażenie, bogatszą ofertę zajęć czy ciekawe zajęcia pozalekcyjne. Nawiązują także współpracę z potencjalnymi pracodawcami, organizują doradztwo zawodowe i podejmują inne działania, które pomogą Ci łatwiej znaleźć pracę. Zapytaj w swojej szkole, czy korzysta z  Funduszy Europejskich. Zajrzyj także na Wyszukiwarkę Dotacji oraz na Mapę Dotacji UE, gdzie znajdziesz informacje o różnych dofinansowanych projektach związanych z edukacją.  

Wsparcie za granicą

Uczniów wspierają też programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej. W zależności od programu i inwencji lokalnych organizacji pozarządowych szkoły mają lepsze wyposażenie i ofertę zajęć dla uczniów. Wiele z nich współpracuje z przyszłymi pracodawcami. Chodzi o to, by kształcić uczniów w takich kierunkach, na jakie jest zapotrzebowanie. Szkoły mogą też nawiązać współpracę z potencjalnymi pracodawcami i realizować projekty z doradztwa zawodowego.  

I to nie wszystko. Wybrane programy (Brandenburgia-Polska i Litwa-Polska) oferują staże i praktyki zawodowe. Dofinansowywane są też projekty zatrudnienia młodych osób. Co więcej w programie Litwa–Polska wprowadza się młodych w świat biznesu i zachęca do zakładania firm.

Oczywiście projekty różnią się między sobą. Wszystko zależy od pomysłowości i kreatywności organizacji pozarządowych czy szkół. Wszystkie mają jeden cel: poprawić jakość edukacji na obszarach przygranicznych i dać młodym osobom pracę na miejscu.

Jeśli szukasz informacji na ich temat koniecznie zajrzyj na stronę www.ewt.gov.pl.

 

 

 

Skontaktuj się z Centralnym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich

Administratorem danych jest Centrum Projektów Europejskich z siedzibą w Warszawie, przy ulicy ul. Domaniewskiej 39A. Dane przetwarzane są wyłącznie w celu wymiany informacji oraz obsługi korespondencji i nie będą udostępniane innym podmiotom. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, a osoba, która wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych przysługuje prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania.

4+2=