Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

10-lecie Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich!

W 2018 r. obchodzimy 10-lecie istnienia Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w Polsce. Celem powstania Sieci było zapewnienie szerokiego i bezpłatnego dostępu do informacji o Funduszach Europejskich na terenie całego kraju.

Punkty informacyjne oferują usługi dopasowane do klienta, zapewniają kontakt z „żywym człowiekiem”, tym, którzy czują się zagubieni w tematyce Funduszy Europejskich oraz mają trudności z interpretacją skomplikowanych zapisów regulaminów. Osoby z pomysłem na projekt mogą się skierować do Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich, aby uzyskać informacje na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie.

Konsultanci po przeprowadzeniu diagnozy potrzeb kwalifikują pomysł na projekt do konkretnego Programu oraz Działania, informują o warunkach i kryteriach, przedstawiają „krok po kroku” informację na temat procesu ubiegania się o dofinansowanie. Wnioskodawcy mogą liczyć na pomoc na etapie przygotowania wniosków o dofinansowanie, natomiast beneficjenci mogą  zasięgnąć porad na temat zasad realizacji oraz rozliczania projektów. Kolejnym zadaniem Punktów Informacyjnych jest informowanie o możliwości udziału w projektach finansowanych z Funduszy Europejskich, w tym o bezpłatnych szkoleniach dla osób bezrobotnych, biernych zawodowo oraz pracujących, nieoprocentowanych pożyczkach i innych możliwościach wsparcia.

Zainteresowani klienci mogą uczestniczyć w spotkaniach informacyjnych oraz szkoleniach organizowanych m.in. przed naborami wniosków. Dzięki spotkaniom informacyjnym w szkołach ponadgimnazjalnych i na uczelniach Punkty Informacyjne działają na rzecz wzrostu przedsiębiorczości wśród osób młodych.

W ciągu 10 lat swojej działalności Sieć PIFE na bieżąco dostosowywała swoją ofertę usług do zmieniających się potrzeb klientów. Wprowadzane były nowe usługi takie, jak konsultacje indywidualne w siedzibie klienta. Możliwość dojazdu do klienta to zaleta w szczególności dla osób z niepełnosprawnościami. To także plus dla firm, ze względu na możliwość uczestnictwa w spotkaniu pracowników działów technicznych i finansowych. Wprowadzenie rejestru klientów pozwala na informowanie o możliwości skorzystania z oferty funduszy podmiotom, dla których w momencie konsultacji w punkcie nie odnaleziono żadnego źródła finansowania. Od 2018 r. Punkty informacyjne uczestniczą we wdrażaniu instrumentu STEP „Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł na Projekt”, w ramach którego przedsiębiorcy mogą sprawdzić szanse na uzyskanie dofinansowania w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Obecnie Sieć liczy 74 punkty informacyjne. Zatrudnionych jest w niej ok. 300 specjalistów ds. Funduszy Europejskich, którzy oferują swoją pomoc m.in. przedsiębiorcom, osobom fizycznym, organizacjom pozarządowym i jednostkom samorządu terytorialnego.

Wszystkie punkty są wyposażone w pętle indukcyjne, a przy organizacji spotkań i szkoleń uwzględniają specjalne potrzeby uczestników wynikające m.in. z niepełnosprawności.

Konsultanci PIFE stale podnoszą swoje kwalifikacje i dbają o zachowanie najwyższych standardów obsługi dzięki czemu wraz z upływem lat wzrasta liczba zadowolonych klientów.

zdjęcie z Gali 10-lecia Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich

 

10-lecie Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich