Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wysłuchanie dla Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy

Polska przygotowuje się do rozpoczęcia realizacji programów finansowanych z nowego budżetu unijnego na lata 2021-2027. Po serii wysłuchań dla Krajowego Planu Odbudowy i Umowy Partnerstwa, kończy się także cykl spotkań dla programów krajowych. Jednym z nich jest program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC). W wysłuchaniu dla FERC wziął udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek.

Wysłuchanie FERC

"Większy dostęp do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego, rozwój usług cyfrowych i gospodarki opartej na danych, cyberbezpieczeństwo oraz zaawansowane kompetencje cyfrowe to priorytety programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy na lata 2021-2027"– mówił wiceminister Jacek Żalek.

Wspieramy transformację cyfrową kraju

Program Fundusze na Rozwój Cyfrowy jest następcą programu Polska Cyfrowa, który przez ostatnie siedem lat wspiera  cyfryzację w naszym kraju.FERC będzie koncentrował się przede wszystkim na zwiększeniu dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego. Program będzie wspierał inwestycje z zakresu budowy, rozbudowy lub przebudowy infrastruktury telekomunikacyjnej. Szybki internet będzie doprowadzany nie tylko do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, ale także do urzędów, szkół, szpitali czy instytucji kultury.

Kolejnym priorytetem programu będzie zwiększenie jakości i dostępności e-usług publicznych, w tym zdrowotnych. Fundusze unijne pomogą udostępnić nowoczesne usługi cyfrowe, które pozwolą na załatwienie spraw obywateli i przedsiębiorców w formie elektronicznej. Działania FERC będą m.in. nakierowane na rozwój i wdrożenie nowych e-usług z obszaru zdrowia, finansów czy sprawiedliwości. Ważnym obszarem wsparcia będzie także cyfryzacja procesów administracyjnych, dzięki czemu poszerzy się zakres spraw możliwych do załatwienia online.

Widzimy także w programie miejsce na nowy typ projektów, na przykład działania wspierające ponowne wykorzystywanie informacji przez przedsiębiorstwa.Bardzo istotne będzie również finansowanie w nowej perspektywie cyberbezpieczeństwa.

Budżet programu to 2 miliardy euro i będzie on dostępny w formie dotacji. Z FERC będę mogli skorzystać przedsiębiorcy, administracja publiczna, podmioty lecznicze oraz instytucje kultury i systemu szkolnictwa wyższego i nauki, a także organizacje pozarządowe.

Czekamy na Państwa opinie

Nadal można wziąć udział w konsultacjach społecznych programu. Ich celem jest zebranie uwag oraz opinii na temat założeń, kierunków i form wsparcia zawartych w FERC. Na stronie www.polskacyfrowa.gov.pl jest dostępny formularz do zgłaszania uwag. Na Państwa opinie czekamy do 25 maja.

Wideo

Wysłuchanie - Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy