Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Dla wielu koordynatorów tematyka dostępności oraz wymagania ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami mogą być nowe. Aby pomóc zgłębić wiedzę w tym zakresie i dobrze przygotować Cię do nowej roli, przygotowaliśmy publikacje pod tytułem "Niezbędnik koordynatora dostępności" oraz poradnik – „Jak wdrażać ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami?”. 

Zachęcamy do lektury!

Niezbędnik koordynatora

Okładka Niezbędnika koordynatora - na pomarańczowym tle czarne koło z białym zarysem człowieka

Niezbędnik - to "mapa drogowa" dostępności, w której znajdziesz odesłania do innych, bardziej szczegółowych źródeł wiedzy w tym zakresie.

Pobierz Niezbędnik (PDF 686 KB)

Poradniki

Poradnik dla sektora kultury w zakresie zapewnienia dostępności

Okładka poradnika

 

Pobierz Poradnik dla sektora kultury w zakresie zapewnienia dostępności (PDF 13 MB)

Poradnik – Jak wdrażać ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami?

Okładka poradnika - na szarym tle białe ikonki, na dole sprzęty elektroniczne - tablet, laptop, telefon

Pomocny w pracy koordynatora może być także "Poradnik – Jak wdrażać ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami?"

Poradnik - to zbiór użytecznych praktyk dla podmiotów, które obowiązuje ustawa o zapewnianiu dostępności. Poradnik zawiera elementarną wiedzę dotyczącą poszczególnych typów niepełnosprawności oraz wskazówki w jaki sposób odpowiadać na potrzeby każdej z nich.

Pobierz Poradnik o tym, jak wdrażać ustawę (PDF 2 MB)

Poradnik na temat dostosowania instytucji i usług publicznych do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami psychicznymi i spektrum autyzmu

Okładka poradnika - na pomarańczowym tle tytuł poradnika

W wykonywaniu funkcji koordynatora przydatne mogą być informacje pomagające zrozumieć problemy, jakie napotykają osoby z niepełnosprawnością intelektualną, spektrum autyzmu i zaburzeniami psychicznymi.

Poniżej znajduje się Poradnik pokazujący, w jaki sposób możemy lepiej zorganizować przestrzeń publiczną, aby osoby z tego typu niepełnosprawnościami mogły samodzielnie z niej korzystać. Uzupełnieniem poradnika w wersji pisemnej są video-poradniki dostępne w zakładce Multimedia.

Pobierz Poradnik (PDF 3 MB)

Webinary

Webinarium dla koordynatorów do spraw dostępności - informacja wizualna, głosowa, dotykowa w budynku

Zachęcamy do zapoznania się z webinarium dotyczącym obowiązku zapewnienia przez podmioty publiczne w budynku informacji wizualnej i głosowej lub dotykowej zgodnie z minimalnymi wymaganiami określonymi w art. 6 pkt 1 lit c ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W materiale omawiane są przede wszystkim praktyczne aspekty tego obowiązku.

Webinarium z 26 lipca

Webinarium z 19 lipca

Webinarium z 5 lipca

Webinar dotyczący ustawy o dostępności i raportowania dostępności przez podmioty publiczne

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami z webinarium o tym, jak zapewnić dostępność w swojej instytucji oraz jak wypełnić raport o stanie zapewniania dostępności.

Wyjaśnienia i przykłady dotyczące wymagań z art 4 ust. 3 ustawy o zapewnianiu dostępności

Podmioty publiczne, zobowiązane do stosowania ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, w niektórych umowach, zawieranych z podmiotem innym niż publiczny, muszą zamieści zapisy obligujące do realizacji zadania czy zlecenia w sposób dostępny.  

Aby ułatwić to zadanie przygotowaliśmy materiał z przydatnymi informacjami na temat tego, jak rozumieć obowiązek wynikający z art  4 ust  3 ustawy. Co ważniejsze, publikacja zawiera przykładowe zapisy umów dla kilku rodzajów działań często pojawiających się jako przedmiot  zamówień publicznych, czy zadań publicznych zlecanych przez podmioty publiczne. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

Materiał informacyjny - wyjaśnienia i przykłady dot. art.4 ust.3 ustawy o zapewnieniu dostępności (PDF 804 KB)

Dodatkowe informacje

Przydatne informacje znajdziesz również w zakładce „Pytania i odpowiedzi (FAQ)".

Ulotki o koordynatorach do pobrania:

Szkolenia