Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Razem można więcej. Nordic walking dla osób z dysfunkcjami wzroku

Na czym polega rozwiązanie

To model wsparcia aktywności sportowej osób niewidomych i słabowidzących oparty na angażowaniu ich w uprawianie nordic walkingu w towarzystwie profesjonalnie przygotowanych przewodników (asystentów) sportowych. To nowa forma oddziaływania rehabilitacyjno-rekreacyjnego, które w znaczącym stopniu mobilizuje osoby z niepełnosprawnością wzrokową do: aktywności, zwiększenia stopnia samodzielności, podniesienia samooceny, optymizmu życia, przezwyciężania niedomagań fizycznych i nauki interakcji z otoczeniem, a nawet podjęcia nowych ról rodzinnych i społecznych włącznie z zawodowymi.

W ramach modelu przygotowaliśmy program przeszkolenia przewodników, a następnie wspólnych zajęć sportowych przewodników oraz osób z dysfunkcjami narządu wzroku.

Na potwierdzenie skuteczności i efektywności projektu uczestnicy wraz z przewodnikami:

  • Przeszli kwalifikacje do Mistrzostw Świata Mosina 2018.
  • Wystartowali w Mistrzostwach Świata Mosina 2018 i w marszu na dystansie 5 km wywalczyli złoty (Martyna Hołub z Przewodnikiem Dariuszem Karpiem), srebrny (Grzegorz Modrzyński z przewodnikiem Dariuszem Rutkowskim) i brązowy medal (Damian Ziarkowski z przewodnikiem Januszem Kozubal) - źródło: oficjalne wyniki MŚ Mosina 2018). Zawodnicy ci zostali także wyznaczeni do nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego

Dodatkowo jeden z uczestników projektu wraz z przewodnikami Pawłem Garncarzem i Dariuszem Karpiem w ciągu bieżącego roku przebiegł w ultra maratonie 50 km, 2 maratonach 84 km i 2 półmaratonach 42 km (źródło informacji: Datasport), co dało mu pierwsze miejsce w ilości przebiegniętych kilometrów, wśród osób z dysfunkcją wzroku.

Komu służy rozwiązanie

Nasze rozwiązanie uwzględnia potrzebę uczestnictwa w aktywności sportowej osób w każdym wieku: zarówno dzieci, dorosłych, jak i seniorów. Rozwiązanie pozwala na stymulowanie rozwoju osób z różnymi problemami zdrowotnymi, nie tylko z dysfunkcjami wzroku, umożliwiając im uczestnictwo w zajęciach nordic walking oraz dając szanse na wartościowe włączanie się do aktywności fizycznej.

Kto może zastosować rozwiązanie

Prócz osób z dysfunkcją wzroku oraz innymi użytkownikami o pewnym stopniu niepełnosprawności nasze rozwiązanie kierujemy także do przewodników (tj. asystentów), którymi mogą być osoby pełnoletnie, uprawiające sport i chcące oraz mające wiedzę, umiejętności i predyspozycje, aby wraz z osobą niewidomą / słabowidzącą brać udział w aktywnościach fizycznych.

Ponadto projekt adresowany jest do wszystkich podmiotów, które w swojej działalności promują aktywność fizyczną osób z niepełnoprawnością wzrokową oraz szeroko rozumianą integrację (inkluzję) społeczną, czyli do Domów Pomocy Społecznej, Organizacji Pozarządowych, Klubów Sportowych, Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Więcej informacji

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących CROSS

ul. Konwiktorska 9,00-216 Warszawa

Tel. 22 412 18 80

biuro@cross.org.pl

oraz Integracyjne Stowarzyszenie Aktywności Fizycznej Niewidomych, Słabowidzących i Przewodników „GUIDE”

ul. Kamiennogórska 16, 54-034 Warszawa

tel. 507 067 266 

Multimedia

Zachęcamy do obejrzenia filmu

Galeria zdjęć

  • Nordic walking

    Nordic walking

  • Nordic walking

    Nordic walking

  • Wyścig

    Wyścig

Materiały pochodzą od DGA S.A.: inkubatorwielkichjutra.pl