Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Ruszył konkurs dla szkół! Nie przegap okazji i zgłoś swoją szkołę do uczestnictwa w ogólnopolskich zmaganiach. Pokaż, że los drugiego człowieka i likwidacji otaczających nas barier nie jest Ci obcy. 

Czy wiesz, że dostępność zaczyna się od drugiego człowieka? Że rzeczy dla niektórych oczywiste, dla innych są barierą nie do przejścia? Chcesz dowiedzieć się, na czym polega problem w równym dostępie do usług, produktów i przestrzeni? Zgłoś się do konkursu!

Kiedy jesteśmy zdrowi i całkiem sprawni rzadko zastanawiamy się, jak wiele drobnych elementów naszego otoczenia może stać się barierą utrudniającą życie seniorom czy osobom z niepełnosprawnościami. Wysoki stopień na chodniku czy brak windy w miejscu zamieszkania jest niedostrzegalny do czasu, gdy choćby na chwilę stracimy pełną sprawność np. złamiemy nogę. W takiej przejściowej sytuacji znajduje się czasem wielu z nas – dla innych bariery są elementem codzienności. Staramy się, by było inaczej.

"Stąd pomysł na konkurs, którego celem jest uświadomienie uczniom, jak wiele barier znajduje się w naszym otoczeniu. Zależy nam na uwrażliwieniu młodych ludzi na potrzeby osób, znajdujących się w trudnych życiowych okolicznościach" – podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Akcja ma zwrócić uwagę nie tylko na problemy osób z niepełnosprawnością. W podobnej sytuacji znajdują się często osoby starsze, słabsze fizycznie, po wypadkach, rodzice z dziecięcym wózkiem czy kobiety w ciąży. Biorąc udział w konkursie, uczniowie nie tylko dostrzegą bariery w otoczeniu, ale też zaproponują konkretne sposoby ich usunięcia.

Konkurs skierowany jest do młodzieży ze szkół podstawowych (klas IV – VII) z całej Polski. Nie ma w nim przegranych. Nagrody dostają wszyscy! Laureaci otrzymają wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik oraz nagrody rzeczowe, zaś pozostali uczestnicy dyplomy i upominki.

Co więcej, w każdej placówce, która przystąpi do konkursu zorganizowana zostanie lekcja o dostępności oraz warsztaty dla młodzieży szkolnej. Przez chwilę będą oni mogli doświadczyć tego, co na co dzień czują osoby z niepełnosprawnościami. Być może wtedy łatwiej będzie im zrozumieć ich potrzeby.

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu pracy w dowolnej formie (plastyczna, reportaż zdjęciowy lub materiał video). Organizator zapewnia wszystkie materiały dydaktyczne, a także specjalne szkolenie dla nauczycieli. Udział w akcji jest bezpłatny.

Zgłoszenie szkoły do udziału w projekcie jest bardzo proste. Wystarczy uzupełnić formularz dostępny na stronie: udostepniacze.miir.gov.pl w terminie do 18 czerwca 2019 r. Prace konkursowe będą przyjmowane aż do 27 września 2019 r.

W akcji może wziąć udział 100 szkół z terenu całego kraju. O zakwalifikowaniu do projektu decyduje kolejność i poprawność zgłoszeń.

Konkurs, współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej, jest elementem Programu Dostępność Plus.