Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Komisja Europejska zatwierdziła program regionalny Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021–2027

5 grudnia 2022 r. Komisja Europejska zatwierdziła nowy program „Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021–2027”. Warmia i Mazury są jednym z dziewięciu województw, w których programyw regionalne zostały zatwierdzone.

"Przyjęty program odzwierciedla szczególne potrzeby, wyzwania i możliwości stojące przed regionem, wyznaczając drogę do przemyślanych inwestycji poprzez następne 7 lat. Patrząc w przyszłość widzimy, że oczywiste i „proste” projekty infrastrukturalne powoli na Warmii i Mazurach się kończą. Sieć dróg ekspresowych jest niemalże domknięta, infrastruktura wodno-ściekowa została dostosowana do standardów unijnych, a podstawowe projekty edukacyjne, rewitalizacyjne i kulturalne są już w większości zakończone. Liczymy więc na nieszablonowe pomysły naszych przyszłych beneficjentów. W końcu naszym wspólnym zadaniem jest realizacja ambitniejszych celów związanych z transformacją ekologiczną i cyfrową oraz budowaniem odporności w oparciu o liczne atuty województwa warmińsko- mazurskiego. Dlatego na cele klimatyczne przeznaczymy bezpośrednio 37% nowego programu, czyli ponad 481 milionów euro, a działania związane z cyfryzacją administracji oraz rozwojem umiejętności cyfrowych to kolejne ponad 63 milionów euro" – powiedziała Angela Martinez-Sarasola, kierownik Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

W lipcu 2022 r. budżet programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021–2027 (FEWiM) został zwiększony po negocjacjach „Umowy Partnerstwa dla realizacji Polityki spójności 2021–2027 w Polsce” i zmianach w alokacjach innych programów. Ostatecznie na wsparcie dla Warmii i Mazury przeznaczone jest rekordowe niemal 1,8 mld euro. Głównym cel programu to transformacja regionu przy zapewnieniu przestrzeni dla jego rozwoju, bezpieczeństwa i dobrobytu mieszkańców. Fundusze zostaną przeznaczone m.in. na rozwój przedsiębiorczości i infrastruktury, rewitalizację oraz działania włączające społecznie i edukację. 

Więcej o programie FEWiM (PDF 3 MB) projekt programu zatwierdzony przez KE) znajdziesz na nowej stronie Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 

Włącz subskrypcję powiadomień, by być na bieżąco z informacjami dotyczącymi otwierającej się perspektywy finansowej.