Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Blisko 2 mld euro na transformację cyfrową Polski

Wsparcie działań z obszaru  cyfrowej transformacji kraju to główne cele programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy na lata 2021-2027, który zatwierdziła Komisja Europejska.

"Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) to w sumie blisko 2 mld euro, które będziemy mogli przeznaczyć na wsparcie transformacji cyfrowej w całym kraju. Ostatnie dwa i pół roku pokazały, jak ważny jest rozwój nowoczesnych technologii. Ich wykorzystanie poprawia jakość naszego codziennego życia społeczno-gospodarczego. Dlatego w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 położyliśmy jeszcze większy niż do tej pory nacisk na dostęp gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz miejsc istotnych dla rozwoju społeczno-gospodarczego do ultraszybkiego internetu, rozwój elektronicznych usług publicznych i poprawę dostępu do danych cyfrowych, a także na realizację projektów z obszaru szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa"

 – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Cyberbezpieczeństwo, dostęp do szybkiego internetu i e-usług

Na dofinansowanie z programu FERC, którego budżet wynosi blisko 2 mld euro, będą mogli liczyć wnioskodawcy projektów dotyczących zapewnienia: 

  • dostępu do internetu o przepustowości min. 100 Mb/s dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, 
  • dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 1 Gb/s w miejscach istotnych dla rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju, czyli takich jak szkoły, szpitale, urzędy, instytucje kultury, a także centra technologiczne i biznesowe. 

O unijne wsparcie będą mogły ubiegać się również podmioty, które:będą wdrażały - efektywne i przyjazne dla użytkowników - zaawansowane e-usługi publiczne, wesprą działanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Program FERC będzie wspierał projekty o oddziaływaniu ogólnokrajowym, ale których produkty będą mogły być wykorzystywane również lokalnie. 

"Będziemy dofinansowywać inicjatywy ułatwiające dostęp do nowych e-usług i danych oraz do systemów informatycznych, z których będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy i przedsiębiorcy jak również administracja publiczna"

 – podsumował szef MFiPR.