Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Antykryzysowe wsparcie z funduszy UE uzgodnione z Komisją Europejską

Komisja Europejska zaakceptowała rozporządzenie, które umożliwi udzielanie pomocy z funduszy UE w formie pożyczek, poręczeń i gwarancji na specjalnych, bardzo korzystnych, antykryzysowych warunkach. Łączna wartość wsparcia może wynieść ponad 3,5 miliarda złotych.

Pożyczki, poręczenia, gwarancje dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców

"W obecnej sytuacji, dla wielu mikro, małych i średnich przedsiębiorców, ważne jest każde wsparcie. Nasze rozporządzenie stwarza ramy prawne do uruchomienia pomocy na nowych zasadach w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Zgoda  Komisji Europejskiej oznacza, że nie naruszamy zasad udzielania pomocy publicznej" - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

 Chodzi o rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy z instrumentów finansowych w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19.

Umożliwi ono przedsiębiorcom uzyskanie pożyczek, poręczeń i gwarancji na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Będą oni mogli wykorzystać fundusze europejskie nie tylko na cele inwestycyjne, ale również na kapitał obrotowy, czyli na bieżące działanie ich firm.

Pomoc będą mogli otrzymać beneficjenci środków unijnych, którzy mają trudności z realizacją swoich projektów, jak również przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z wystąpieniem pandemii.

Rozporządzenie w najbliższych dniach, po uzgodnieniach z Rządowym Centrum Legislacji, zostanie podpisane przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej i wejdzie w życie. Jego przepisy dają możliwość łączenia pomocy, na przykład z pomocą de minimis. Wsparcie z instrumentów finansowych funduszy UE udzielane będzie przy zachowaniu minimum formalności, nawet na 6 lat.