Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Pieniądze z Funduszy Europejskich są często spontanicznie kojarzone z wielkimi inwestycjami w infrastrukturę komunikacyjną. Ich także nie zabraknie w naszym zestawieniu. Nowoczesne wiadukty trasy kolejowej w stronę Tatr czy ekologiczne tramwaje w Krakowie to nie wszystko! Zapraszamy też w podróż na wody jeziora Wdzydze. Można tu spotkać bardzo nietypową jednostkę, przewożącą jednorazowo 60 turystów!

Nowa łącznica kolejowa w stolicy Małopolski 

Nowa łącznica kolejowa

W południowych dzielnicach Krakowa miejski krajobraz przecinają łuki nowych kolejowych dróg i wiaduktów. To największa tego typu inwestycja w Polsce! Długość całego obiektu nowej łącznicy kolejowej to ponad 1100 m. Zyskali nie tylko podróżujący koleją w stronę Tatr turyści, ale też mieszkańcy okolicznych miejscowości. Powstały tu także wygodne centra przesiadkowe i nowe przystanki.

Nowe tramwaje w stolicy Dolnego Śląska 

Tramwaje we Wrocławiu

We Wrocławiu podróż tramwajem będzie teraz nie tylko wygodniejsza i przyjemniejsza, ale też bardziej ekologiczna. Dzięki pieniądzom z Funduszy Europejskich w mieście jeździć będzie 56 nowoczesnych, częściowo niskopodłogowych tramwajów. Mieszkańcy zyskają komfort podróżowania, większe bezpieczeństwo i wygodę. Inwestycja to nie tylko nowe pojazdy, ale też specjalistyczne zaplecze serwisowe. 

Transport wodny na Pomorzu 

Transport śródlądowy

A gdyby w podróż po malowniczym jeziorze wyruszyć… elektryczną łodzią?W Borach Tucholskich, w miejscowości Wdzydze, czeka na turystów pierwsza w Polsce tak duża, w pełni ekologiczna jednostka – o masie aż 25 ton! Jednorazowo na pokład łodzi „Stolem II” może wejść 60 pasażerów. Elektryczny napęd oznacza zupełnie nową jakość żeglugi. Doceniają to turyści odwiedzający działającą we Wdzydzach przystań „U Grzegorza”, gdzie powstała koncepcja i wstępne założenia techniczne niecodziennej łodzi. Wydajne panele fotowoltaiczne i akumulatory pozwoliły na ciche i szybkie pływanie po wodach objętych zakazem poruszania się łodzi motorowych. Większość pieniędzy na realizację innowacyjnego projektu pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.