Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wolny czas, kontakt z przyrodą i aktywna rekreacja sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu. W Polsce możemy znaleźć wiele atrakcji sportowych, które powstały przy wsparciu Funduszy Europejskich. Pomagają one także w tworzeniu coraz lepszego sprzętu do uprawiania sportu i rekreacji. Innowacyjny rower czy gokart z napędem elektrycznym są nie tylko lżejsze i bezpieczniejsze, ale też bardziej ekologiczne. Nowe konstrukcje i rozwiązania techniczne służą nie tylko profesjonalistom, ale też sportowcom amatorom

Babia Góra Trails – szlaki rowerowe o różnym stopniu trudności 

Tor rowerowy

W okolicach Babiej Góry łatwo dziś spotkać rowerzystów uprawiających dyscypliny przełajowe. Jednak z uroków pięknie przygotowanych i różnorodnych ścieżek korzystają także amatorzy. We współpracy gminy Zawoja ze słowacką gminą Oravská Polhora utworzono wiele kilometrów tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Ścieżki mają nie tylko oznaczenia, powstało także zaplecze socjalne. Dla profesjonalistów przygotowano tu sekcję skoczni treningowych i odcinek imitujący naturalne przeszkody. Strona internetowa projektu umożliwia wybór tras i pobranie plików niezbędnych do jady w terenie. Unijne pieniądze z programu Interreg malowniczymi trasami projektu Babia Góra Trails połączyły Polskę i Słowację.

Podgrodzie -­ tu powstają rowery przyszłości 

Produkcja roweru

Sporty rowerowe z każdym rokiem zyskują na popularności. Przedsiębiorstwo AG Motors z Podgrodzia koło Dębicy to projektant i producent ram oraz innych elementów rowerów. Technolodzy sięgają tu po najnowocześniejsze rozwiązania. Przy wsparciu unijnych pieniędzy firma stworzyła Centrum Badawczo-Rozwojowe na potrzeby branży rowerowej. Powstało niezwykle nowoczesne laboratorium, wyposażone w specjalistyczną aparaturę i oprogramowanie. Centrum będzie też miejscem wymiany doświadczeń i realizacji wspólnych przedsięwzięć środowiska naukowego. Obecnie trwają tu prace nad opracowaniem i wprowadzeniem na rynek zupełnie nowej koncepcji ramy roweru.

Pomorskie szlaki kajakowe dla fanów sportów wodnych 

Żuraw nad Motławą

Malownicze tereny Pomorza to najlepsze w Polsce miejsce do realizowania wodnych pasji. Czy wiecie, że szlaki kajakowe, które się tam znajdują liczą blisko 1600 km?Niezapomnianą przygodą jest pływanie kajakiem po terenach miejskich. Oglądając znane miejsca z poziomu wody, zyskujemy zupełnie nową perspektywę! Teraz do listy najciekawszych tras można dopisać te powstałe z projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Szlak Motławy i Martwej Wisły”. Spichlerze na Ołowiance, Żuraw, Filharmonia Bałtycka czy bramy wodne to tylko niektóre atrakcje Gdańska, jakie można podziwiać podczas tej wyjątkowej wyprawy.

Elektryczne gokarty dla miłośników motoryzacji

Gokart

Pieniądze z projektu Polska Wschodnia posłużyły opracowaniu elektrycznego pojazdu z wymiennym systemem zasilania. Dobór nowoczesnych elementów, przede wszystkim silnika i baterii, pozwolił na uzyskanie rewelacyjnych wyników – zwłaszcza jeśli chodzi o zasięg gokarta na jednym pakiecie zasilającym. Pojazd jest też odporny na ewentualne kraksy, zdarzające się często w sporcie kartingowym.

Malownicze trasy biegowe – nie tylko na zimę! 

Trasa narciarska

Pozostajemy nadal w górach, ale tym razem odwiedzamy Beskidy Zachodnie. Powstaje tutaj Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce Klikuszowa. To najnowocześniejszy taki ośrodek w Małopolsce. Już za kilka miesięcy każdy będzie mógł wyruszyć na znakomicie przygotowaną, oświetloną i sztucznie naśnieżaną trasę. Nowoczesne obiekty Centrum, stadion oraz most służyć będą zimą i latem. Dla odwiedzających została przygotowana także trasa nartorolkowa. Za kilka lat Centrum stanie się również bazą do korzystania z dłuższych, malowniczych szlaków dla miłośników narciarstwa biegowego. Prowadzą one wokół Turbacza, najwyższego szczytu Gorców. Kluczową rolę w finansowaniu projektu ma Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.